Należą do nich m.in.: odległości, z których użytkownicy korzystają, wszechobecne urządzenia cyfrowe, konieczność szybkiego przenoszenia wzroku podczas korzystania z różnych materiałów wizualnych (i nie tylko)
oraz wielozadaniowość statyczna, ale także w ruchu.
Chęć nadążenia za ciągle zmieniającym się światem i bycia w ciągłym kontakcie sprawia, że osoby dotknięte prezbiopią muszą każdego dnia wykonywać około 100 000 ruchów oczu, aby widzieć ostro i wyraźnie. Ponadto dobrej jakości widzenie obuoczne staje się dla prezbiopów coraz bardziej istotne i jest warunkiem koniecznym, aby mogli oni jak najlepiej obserwować otaczający ich świat.
Dzisiejsze soczewki progresywne muszą przede wszystkim zapewniać łatwą i bardziej naturalną adaptację, a jednocześnie optymalne widzenie obuoczne w tym złożonym środowisku 3D.
Aby nadążyć za dynamicznymi potrzebami prezbiopów, producenci soczewek muszą oferować im nowe rozwiązania, które będą w stanie dopasować się do tego stylu życia i zapewnić jak najlepszą jakość widzenia i użytkowania soczewek progresywnych.
Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, EssilorLuxottica prezentuje nowe podejście do soczewek progresywnych. Nowa generacja soczewek Varilux® XR seriesTM to nie tylko podążanie za zmianami, ale również patrzenie w przyszłość i wyprzedzanie jej. Nowe rozwiązania analizują potrzeby prezbiopów, fizjologię ich oczu, ale przede wszystkim widzenie obuoczne i profil zachowań wzrokowych1 dla każdej pojedynczej korekcji. Varilux XR seriesTM to pierwsze soczewki progresywne dopasowujące się do naturalnych ruchów oczu2 i zapewniające natychmiastową ostrość nawet w ruchu3, a stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Jak wykorzystano te zaawansowane technologie? Tego dowiedzą się Państwo z poniższego artykułu.
Model sztucznej inteligencji behawioralnej
Cyfrowy bliźniak (ang. artificial intelligence, AI – sztuczna inteligencja) wykorzystany w soczewkach Varilux® XR seriesTM marki Essilor to system sztucznej inteligencji, który uwzględnia zarówno realistyczne zachowania użytkownika, jak i środowisko 3D, w którym ten użytkownik przebywa. Narzędzie to pozwala stworzyć cyfrowego bliźniaka dla każdego pacjenta, uwzględniając jego receptę, naturalne sytuacje z jego życia codziennego i widzenie obuoczne (rys. 1).
Model ten umożliwia również wykonanie szeregu badań w technologii Live OpticTM, aby jak najlepiej zrozumieć i zmodyfikować soczewki pod kątem zmieniających się potrzeb użytkowników już na etapie ich tworzenia, jeszcze przed przystąpieniem do testów z udziałem prezbiopów. Aby to osiągnąć, analizowana jest nie tylko jakość widzenia w nowej konstrukcji progresywnej, ale także jej wpływ na zachowania wzrokowe i posturalne użytkowników.
Cyfrowy bliźniak, tak jak każdy użytkownik, składa się z ciała, głowy i dwojga oczu. Każde oko, odzwierciedlając naturalne ruchy, może obracać się w różnych kierunkach (taka możliwość istnieje także w przypadku ruchów głowy). Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji zespół Badań i Rozwoju Essilor wprowadził udoskonalenia cyfrowego bliźniaka
i po raz pierwszy dodano dwa modele predykcyjne zachowań wzrokowych: model akomodacyjny i model obniżenia
kierunku spojrzenia.
Taka modyfikacja pozwala na dokładniejszą analizę wpływu akomodacji, ostrości wzroku i wysiłku, jaki użytkownik musi włożyć w ruchy głową i oczami. Rezultatem tych badań jest dokładniejsze przewidywanie zachowań wzrokowych użytkownika i udoskonalenie modelu sztucznej inteligencji, który jest podstawą do stworzenia nowej, przełomowej technologii XR-motionTK zastosowanej w soczewkach Varilux® XR seriesTM.
Jak wiadomo, potęga sztucznej inteligencji opiera się na ilości, jakości i różnorodności danych, które jest ona w stanie skompilować, oraz na wykorzystaniu potencjału tych danych w dalszych obliczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby dane, które dostarczamy, były jak najdokładniejsze i jak najlepiej opisywały zachowania wzrokowe użytkowników, a także ich potrzeby i otoczenie.
Aby stworzyć soczewki Varilux® XR seriesTM, zebraliśmy ponad milion danych. Pochodzą one z systemów składania zamówień i wewnętrznych testów użytkowników, ale są to także wyjątkowe dane behawioralne uzyskane podczas pomiarów NVB z soczewkami Varilux® X seriesTM oraz z wcześniejszych modeli fizjologicznych.
W przypadku każdego użytkownika pomiar NVB pozwalał dokładniej dopasować długość strefy progresji i inset. Analiza ponad 160 000 danych pochodzących z zamówień soczewek Varilux® X seriesTM pozwoliła na opracowanie modeli predykcyjnych uwzględniających obniżenie wzroku, odległość czytania, przesunięcie boczne, ale także analizę zachowań wzrokowych przy czytaniu i dane posturalne. Wszystkie te dane pozwoliły przeanalizować jakość widzenia w realistycznych sytuacjach i odzwierciedlić naturalne zachowania wzrokowe użytkowników podczas pracy w bliży (a – jak wiemy – kwestie bliży i odległości pośrednich są dziś bardzo ważne dla prezbiopów). Nowy model pozwolił lepiej ocenić percepcje wzrokowe użytkownika podczas jego naturalnych zadań i pracę, jaką musi on wykonać, aby ostro i wyraźnie widzieć. Dodatkowo badania dowiodły, że istnieje silny związek miedzy korekcją do dali danego użytkownika, addycją, amplitudą akomodacji i odległościami obiektów, na które użytkownik patrzy. Ponieważ amplituda akomodacji zmniejsza się wraz z wiekiem i postępem prezbiopii, uwzględnienie tego faktu podczas projektowania soczewek progresywnych staje się jeszcze ważniejsze. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie zmian zachowań akomodacyjnych poprzez predykcyjny model akomodacyjny wraz z postępem prezbiopii.
Do tej pory analizie i optymalizacji podlegały tylko średnie wartości odległości obiektów w różnych kierunkach patrzenia. Nowe modele, dzięki pomiarom NVB, pozwoliły na udoskonalenie symulacji i analiz przeprowadzonych na soczewkach podczas ich użytkowania dzięki możliwości uwzględnienia bardziej spersonalizowanych predykcyjnych zachowań wzrokowych użytkowników. Te wszystkie badania i analizy umożliwiają stworzenie soczewek, które odpowiedzą na potrzeby akomodacyjne i wergencyjne oraz na zachowania wzrokowe prezbiopów.
Model sztucznej inteligencji został opracowany dla nowej technologii XR-motionTM. Analizuje on wysiłek, jaki użytkownik musi włożyć ze względu na postawę, kierunek patrzenia, korekcję i akomodację, oraz konfrontuje to z jego zachowaniami wzrokowymi, aby zapewnić lepsze ustawienie strefy do bliży i optymalizację widzenia obuocznego.
Opinie użytkowników
Wszystkie działania, technologie i modyfikacje związane z soczewkami Varilux® XR seriesTM wprowadzane są z myślą o dzisiejszych prezbiopach i ich zmieniających się potrzebach. Dlatego tak ważne w ocenie wydajności i jakości rozwiązań progresywnych są opinie użytkowników. Testy laboratoryjne dają czysto teoretyczne wyniki, a najważniejsze są opinie użytkowników. Jakie są te opinie i w jaki sposób nowe funkcje i technologie wpłynęły na jakość widzenia i łatwość korzystania z soczewek progresywnych? Odpowiedź
na te pytania przedstawię poniżej4.
Aby scharakteryzować właściwości soczewki Varilux® X seriesTM, zdefiniowano pojęcie zakresu ostrego widzenia. Jest to trójwymiarowy obszar, w którym użytkownik może korzystać z bardzo ostrego i płynnego widzenia dowolnych obiektów (nawet w ruchu), które znajdują się w odległości od 30 cm do nieskończoności. Nowe rozwiązanie progresywne, czyli soczewki Varilux® X seriesTM, oferuje rozszerzony zakres ostrego widzenia. Obszar ten – w porównaniu do Varilux® X series™ – został zwiększony o 49%.
Jest to bardzo znacząca poprawa, która realnie wpływa na jakość użytkowania soczewek progresywnych i łatwość adaptacji do nowych rozwiązań5, 6 (rys. 2).
Dodatkowo, we współpracy z niezależnym instytutem, przeprowadzone zostały badania z udziałem doświadczonych użytkowników soczewek progresywnych, którzy korzystali zazwyczaj z rozwiązań z segmentu premium. Użytkownicy testowali przez dwa tygodnie w naturalnych warunkach nową parę soczewek Varilux® X seriesTM o takich samych parametrach korekcji, jak poprzednio stosowane rozwiązanie.
Rezultatem było wyjątkowe doświadczenie użytkowników nowych soczewek: 9 na 10 z nich zauważyło natychmiastowe wyostrzenie obrazu nawet w ruchu, zaadaptowało się już pierwszego dnia oraz odczuwało lepszą zdolność reagowania i pewność podczas ruchu. Na koniec testu 87% uczestników preferowało Varilux® XR series™ – w porównaniu do noszonych dotychczas soczewek progresywnych. Wynik jest naprawdę imponujący.
Innowacje w przypadku soczewek Varilux® XR series™ dotyczyły także bardzo ważnego dziś dla konsumentów zrównoważonego rozwoju6. Naszą rolą – jako lidera na rynku soczewek progresywnych – jest także przecieranie nowych szlaków. Varilux® XR series™ to konstrukcja przyjazna środowisku. We współpracy z niezależnym instytutem przeprowadzono analizę cyklu życia produktu: od pozyskania surowca, poprzez proces produkcji i wysyłkę, aż do wyprodukowania finalnego produktu. Dzięki nowej konstrukcji soczewek oraz procesom obróbki i odpowiedniej organizacji dostaw do konsumentów udało nam się zredukować zużycie plastiku o 19% w porównaniu do Varilux® X oraz obniżyć o 6% emisję CO28. Wpływ na to miało również zapewnienie lokalnej produkcji9. Dzięki temu soczewki Varilux® XR series™ pomagają realizować cele zrównoważonego rozwoju EssilorLuxottica. Badanie i twierdzenia uzyskały certyfikat Bureau Veritas – certyfikowanego biura ds. twierdzeń związanych z ochroną środowiska.
Podsumowując najważniejsze cechy soczewki Varilux® XR series™, warto zauważyć, że jest ona znacznie lepszym rozwiązaniem ze względu na rozszerzony zakres widzenia. Testy wykazały również, że soczewka ta w wielu aspektach spełnia oczekiwania użytkowników, nawet tych najbardziej wymagających i w najmniej sprzyjających sytuacjach. Dzięki temu Varilux® XR series™ to soczewki preferowane przez użytkowników (w porównaniu do dotychczas noszonych przez nich soczewek).
Soczewki Varilux® XR series™ to naprawdę przełomowe rozwiązanie dzięki wykorzystaniu technologii opracowanych przy użyciu sztucznej inteligencji.
Katarzyna Prycik
optyczka biomedyczna, optometrystka, absolwentka Politechniki Wrocławskiej, Education Manager EssilorLuxottica
W branży optycznej działa od ponad 15 lat. Pracę w salonie optycznym zna z każdej strony: jako wykonująca badanie w gabinecie optometrycznym, jako sprzedawca podczas pracy z klientem oraz jako wykonująca okulary w pracowni. Przez wiele lat pracowała jako doradca handlowy w firmie Essilor Polonia, wspierając gabinety optyczne, ale to szkolenia są jej prawdziwą pasją przynoszącą satysfakcję z wykonywanej pracy.
PIŚMIENNICTWO:
1 Objects distances defined in a 3D environment as a function of gaze direction thanks to gaze lowering.
2 Eye-responsive defined as the consideration of two parameters in the design of the progressive lens: prescription and visual behavior.
3 Essilor International – Varilux® XR series™ lens – in-life consumer study – Eurosyn – 2022 – France (n=73 progressive lens wearers).
4 Internal R&D simulations – 2022 – vs Varilux® X series™ and vs average performance of competitors most-known lens.
5 Varilux® XR series™ – in-life consumer study – Eurosyn – 2022 – France (n=73 progressive lens wearers).
6 Eye-responsive defined as the consideration of two parameters in the design of the progressive lens: prescription and visual behavior.
7 RDC Environment Life Cycle Analysis,2022: -19% plastic consumption resulting in -6% C02 emissions vs Varilux® X Series™.
8 RDC Environment Life Cycle Analysis,2022: results vs Varilux® X Series™.
9 EssilorLuxottica Supply Chain data 2023, 95% of Varilux® XR series™ are crafted in your continent (surfacing, coating, engraving, edging and mounting).