Może się okazać, że stosunkowo niewielkim kosztem uda się rozszerzyć ofertę gabinetu, a więc i salonu o badania potrzebne pacjentom i poszukiwane na rynku.
Istnieje wiele przyczyn występowania zespołu suchego oka. Zasadniczo można je podzielić na trzy grupy: zbyt mała wydolność gruczołów łzowych, niewłaściwy skład filmu łzowego oraz przyspieszone wysychanie powierzchni oka. W niektórych przypadkach wszystkie te przyczyny mogą współistnieć.
Objawy, niezależnie od powodu występowania zespołu suchego oka, zazwyczaj są podobne i charakterystyczne: zaczerwienienie oczu, uczucie suchości gałki ocznej lub piasku pod powiekami, wydzielina w worku spojówkowym. Wbrew pozorom nie zawsze obserwuje się zbyt małą ilość łez. W niektórych przypadkach jest ich pod dostatkiem albo nawet więcej niż przeciętnie, ale niewłaściwy skład chemiczny łez utrudnia bądź uniemożliwia równomierne zwilżenie oka. W późniejszym okresie choroby mogą pojawić się ubytki nabłonka rogówki.
Jesienią i zimą często dochodzi do nasilania się objawów zespołu suchego oka. Powodem jest szybsze odparowywanie filmu łzowego z powierzchni oka w pomieszczeniach ogrzewanych suchym powietrzem. Innym czynnikiem sprzyjającym tej dolegliwości jest długotrwałe wykonywanie prac wymagających koncentracji uwagi i wzroku, co może się wiązać ze zmniejszeniem częstotliwości mrugania. U kobiet nasilone objawy towarzyszą zespołowi napięcia przedmiesiączkowego i klimakterium.
Cały artykuł dostępny w e-wydaniu na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/78/80/