Od precyzji urządzenia zależy jakość okularów, a więc także zadowolenie klientów, wyniki finansowe przedsiębiorstwa i perspektywy rozwoju.
Współczesne automaty szlifierskie oferują znacznie więcej możliwości, niż tylko uzyskanie docelowego kształtu soczewki. W jednym urządzeniu, w kolejności ustalonej przez operatora, może być wykonane fazowanie lub rowkowanie, grawerowanie artystyczne i wiercenie. Niektóre modele potrafią skanować szablon albo demo lens bezpośrednio w komorze szlifierskiej, co zwalnia z konieczności posiadania zewnętrznego skanera.
Skomplikowane urządzenia mogą być obsługiwane w prosty sposób przy pomocy wygodnego interfejsu użytkownika, wyposażonego w kolorowy wyświetlacz graficzny i ergonomiczne sterowanie. Zaawansowane oprogramowanie pozwala na precyzyjne określenie kształtu i sposobu wykończenia soczewek. Dzięki temu można osiągnąć efekty spełniające oczekiwania większości wymagających klientów.
Centrowanie
Wyznaczenie środka soczewki jednoogniskowej ma duże znaczenie dla całego procesu szlifowania. Pomyłki na tym etapie wprowadzają błąd, którego nie można naprawić. Okulary wykonane przy użyciu źle wycentrowanych soczewek nie będą odpowiadały zaleceniom lekarza. Zamiast pomagać i ułatwiać życie, będą męczyły oczy. Automatyczne centroskopy maksymalnie skracają czas centrowania soczewki i gwarantują wysoką precyzję pozycjonowania. Przyspieszają w ten sposób proces przygotowania soczewki do obróbki i zmniejszają ryzyko popełnienia pomyłki.
Centroskopy są urządzeniami samodzielnymi lub zintegrowanymi z automatami szlifierskimi. Drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że do obsługi centroskopu i automatu używa się jednego interfejsu użytkownika, dzięki czemu jest bardziej intuicyjna i łatwiejsza.
Mocowanie
Proces szlifowania, nawet jeśli wykonuje się go przy pomocy narzędzi i materiałów wysokiej jakości, można łatwo zepsuć już na początku. Jeśli soczewka zamocowana w automacie przemieści się podczas obróbki, z reguły wszystko trzeba zaczynać od nowa. To oznacza większe koszty i czasami dłuższy czas realizacji zlecenia, jeśli w zakładzie nie ma zapasu soczewek o potrzebnych parametrach.
Problem z mocowaniem w większym stopniu dotyczy nowoczesnych soczewek z warstwami uszlachetniającymi, np. warstwą hydrofobową i oleofobową. Obróbka w starszych automatach szlifierskich może być kłopotliwa, natomiast nowoczesne urządzenia czołowych producentów
radzą sobie z nią doskonale.
Wyrafinowana konstrukcja uchwytów gwarantuje pewność mocowania i dokładne pozycjonowanie soczewki podczas każdej czynności wykonywanej przez automat. Jednocześnie soczewki nie są narażone na uszkodzenie struktury i powłok uszlachetniających (antyrefleksyjnych, przeciwsłonecznych itp.).
Skanowanie
Skanowanie delikatnych opraw, wykonanych z materiału łatwo odkształcającego się pod działaniem zewnętrznej siły, nie jest łatwe. Jeśli wodzik pomiarowy będzie zbyt mocno dociskany, oprawa wygnie się, a zarejestrowane dane będą opisywały zdeformowany kształt. Dlatego skanery wysokiej jakości są konstruowane tak, żeby zapewnić maksymalną dokładność przy minimalnej sile nacisku wodzika. Dodatkowym zabezpieczeniem są osłony przeciwpyłowe, które zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza urządzenia zanieczyszczeń, które mogłyby utrudniać ruch wodzika.
Wiodący producenci urządzeń optycznych oferują skanery 3D opraw, które współpracują z automatami szlifierskimi. Połączenie tych urządzeń z reguły jest proste i nie wymaga budowy sieci komputerowej. Korzyści są ewidentne: cały proces produkcji jest krótszy i obciążony mniejszym ryzykiem pomyłki.
Współpraca wielu urządzeń
W szlifierniach produkujących wiele soczewek w ciągu dnia pojawia się problem z ręcznym ustawianiem automatów szlifierskich i przenoszeniem danych pomiędzy urządzeniami. Jest to czasochłonne i stwarza okazję do pomyłek. Rozwiązaniem jest połączenie urządzeń w sieć i przesyłanie danych bez udziału człowieka (np. ze skanera opraw lub z systemu gromadzącego informacje o receptach wystawianych przez lekarzy). Nawet jeśli ręczne wprowadzenie danych do automatu szlifierskiego trwa tylko minutę, to w ciągu miesiąca ten czas może się skumulować do kilku godzin, ograniczając wydajność zakładu.
Poszukując urządzeń do średniej lub dużej szlifierni, warto wziąć pod uwagę możliwość automatyzacji dystrybucji danych i oszacować koszt połączenia urządzeń w sieć.
Nie tylko zakup
Automat szlifierski najczęściej kupuje się na lata. Jest niemal pewne, że w okresie eksploatacji będzie on wielokrotnie naprawiany, przeglądany i konserwowany. Pewny dostawca, gwarantujący wysoką jakość obsługi posprzedażowej, jest bardzo ważny. Stosowanie wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych, oryginalnych części zamiennych, regularne przeglądy i kalibracja maksymalnie wydłużają czas eksploatacji precyzyjnych urządzeń i obniżają całkowity koszt posiadania.
Prowizorka z reguły stwarza jedynie pozory oszczędności. W rzeczywistości koszty rosną, ponieważ pogarsza się jakość produkowanych soczewek, a następujące krótko po sobie awarie przyspieszają całkowite zużycie urządzenia.