Najgorętsze trendy w świecie opraw

Personalizacja i unikatowość, silne akcentowanie ekologii i zrównoważonej produkcji, śmiałe kolory w połączeniu z wyrazistą oprawą, niekonwencjonalne materiały czy zaskakujące inkrustacje – w najbliższych miesiącach osoby poszukujące nowych opraw okularowych będą poruszać się po kilku wyraźnie zarysowanych modowych ścieżkach.

świecie designu popularne jest przekonanie, że moda bywa kapryśna niczym wiosenna pogoda. Jedne zjawiska zostają niej na dłużej po latach stają się rozwiązaniami ikonicznymi, inne są tylko chwilowym trendem. Co tym roku zyska uznanie oczach osób poszukujących oprawek? Jakie trendy są najbardziej widoczne? Zapraszam na krótki przegląd najgorętszych rozwiązań.

Biodegradowalne materiały

Od lat wzrasta świadomość klientów na temat tego, że ich wybory konsumenckie przekładają się na dobrostan całej planety. Widać to także świecie opraw okularowych, gdzie coraz częściej poszukiwane są modele nie tylko harmonijnie dopasowane do twarzy, ale również wytwarzane sposób, który chroni środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że trendy okularowej modzie skupiają się na silnym akcentowaniu ekologii zrównoważonej produkcji.

Bardzo wyraźnym przejawem podążania tym kierunku jest używanie do produkcji opraw coraz szerszego zestawu surowców biodegradowalnych. Okulary wykonane takich materiałów jak papier, drewno czy węgiel drzewny ulegają naturalnemu rozkładowi, co znacznie zmniejsza ich wpływ na środowisko.

Ciekawą grupę stanowią materiały pochodzenia roślinnego, tym między innymi bambus, liście bananowe czy konopie. Są one nie tylko ekologiczne, ale również bardzo trwałe odporne na uszkodzenia, co wpływa na komfort noszących je osób wydłuża okres
ich używania.

Zaskakującym, jednak możliwym do zrealizowania pomysłem jest wykonywanie oprawek włókien słomy pszenicznej. Dostępne na rynku modele zawierają do 60% przetworzonej słomy, która może być pozostawiona naturalnym odcieniu lub wybarwiona na jeden kolorów podstawowych.

Recycling

To kolejny ważny trend świecie okularów, coraz szersze grono producentów podejmuje tę rękawicę decyduje się na wykorzystanie odpadów produkcji okularów do tworzenia nowych modeli. Recycling pozwala na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych wprowadzenie gospodarki surowcowej
obiegu zamkniętym.

Warto przy tym zauważyć, że proekologiczne rozwiązania obejmują nie tylko same oprawy, ale także akcesoria – tym momencie na rynku dostępne są np. pudełka do przechowywania okularów zrobione tektury recyclingu lub papieru wykonanego drewna posiadającego certyfikat FSC.

Technologia druku 3D

Dzięki wykorzystaniu produkcji opraw technologii druku 3D możliwe jest stworzenie unikalnych modeli, które idealnie dopasowują się do twarzy preferencji klienta. Druk 3D pozwala na wykonanie okularów różnych materiałów, tym tworzyw sztucznych, metalu, nawet drewna czy kamieni szlachetnych. Jedną największych zalet tej technologii jest możliwość pełnej personalizacji stworzenie oprawy dostosowanej do indywidualnych potrzeb klienta, takich jak: kształt twarzy, preferowany kolor czy styl. Dzięki temu klient otrzymuje unikalny produkt, który idealnie pasuje do jego stylu osobowości.

Należy jednak zaznaczyć, że druk 3D produkcji okularów jest wciąż stosunkowo nową technologią wymaga doskonalenia. Do upowszechnienia się tych rozwiązań na pewno przyczyniłby się niższy koszt produkcji; pozostają także obawy trwałość czy jakość produktu finalnego (tu nie ma wielostopniowej weryfikacji danego rozwiązania doskonalenia go kolejnych prototypowych modelach, jak ma to miejsce przy tradycyjnym procesie tworzenia opraw). Druk 3D to ciągle rozwijająca się gałąź nowoczesnego wytwórstwa, ale należy się spodziewać, że świecie opraw okularowych ta technologia będzie zyskiwała na popularności. Znajdzie uznanie zwłaszcza oczach tych klientów, którzy cenią rozwiązania unikalne najlepiej spersonalizowane.

Wyrazista, mocna kreska

ostatnich latach na modowe salony wróciły masywne, przerysowane oprawy okularowe, które mają grono swoich wiernych odbiorców. standardowej ofercie większości marek znajdziemy więc kolekcje, które wyróżniają się nie tylko kolorami, ale także grubością kształtem oprawek. To kreatywne
reinterpretacje kształtów geometrycznych podporządkowane rygorom funkcjonalności. Takie modele wyróżniają się charakterystycznym designem, który stanowi mocny akcent stylizacji użytkownika. Grube ramki dają wrażenie solidności wytrzymałości, potrafią też wzbudzać przekonanie profesjonalizmie pewnym „uporządkowaniu” noszącej je osoby.

Ciekawą podgrupą są oprawy wyrazistej kresce, dostępne żywych, jasnych kolorach, m.in.: fioletowym, pomarańczowym, niebieskim czy różowym. Zmianą stosunku do lat ubiegłych jest pewne stonowanie barw przejście do kolorów zniuansowanych, bardziej pastelowych, takich jak pudrowy róż czy jasna pistacja.

Na wielu instagramowych profilach widać, że cieszą się one zainteresowaniem wśród gwiazd modowych trendsetterów, którzy chętnie pokazują się takich modelach na branżowych wydarzeniach. Stąd już tylko krok do przeniesienia mocnych, kolorowych opraw okularowych na ulice, gdzie staną się one symbolem nowoczesnej odważnej mody.

Zdobienia i inkrustacje

Kilkanaście miesięcy temu na aukcji londyńskim Sotheby’s wystawiono na sprzedaż dwie unikatowe szmaragdowo-diamentowe oprawy, wycenione na zawrotną kwotę 13,5 mln zł za sztukę, które niegdyś należały do indyjskiej rodziny książęcej.

Współcześni konsumenci zwykle nie dysponują aż tak zasobnym portfelem, ale oni również chętnie sięgają po modele wyjątkowymi zdobieniami. Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym tym celu pozostają oczywiście metale szlachetne, takie jak złoto srebro, oraz kryształki Swarovskiego, ale ta lista nie wyczerpuje dostępnych możliwości.

Projektanci opraw sięgają także po inne unikatowe materiały, takie jak perły masa perłowa oraz kamienie szlachetne półszlachetne. Spotyka się także modele pieczołowicie intarsjowane różnymi egzotycznymi gatunkami drewna. Warto wspomnieć rozwiązaniach nawiązujących do bogactw naturalnych ziemi, czyli oprawach zdobionych bursztynem lub pokrytych cieniutkim fornirem kamiennym.

Kunszt rzemieślnika i powiew historii

Praca ludzkich rąk, jednostkowa niepowtarzalna, cieszy się nieprzemijającym zainteresowaniem. Świadomi konsumenci chętnie sięgają po produkty luksusowe, wykonane tylko kilku egzemplarzach, gdzie każdy szczegół to wyjątkowe połączenie wiedzy zakresu materiałoznawstwa, designu, właściwości użytkowych surowca oraz niepowtarzalnego zmysłu estetycznego twórcy. Wizjonerzy projektujący oprawy okularowe dla marek rzemieślniczychcoraz częściej szukają inspiracji historii oraz metodach produkcji dawnych lat, skutecznie łącząc je możliwościami oferowanymi przez nowoczesne technologie. Bezcenna pozostaje przy tym ręczna obróbka – to dzięki niej rzemieślnicze oprawy to projekty pełni unikatowe.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,552
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.