innowacyjnych rozwiązań materiałowych czy proekologicznych oczekiwań rosnącej rzeszy klientów, którzy chcieliby korzystać z produktów przyjaznych środowisku i o niskim śladzie węglowym.
Strategią, która łączy w sobie te różnorodne oczekiwania, jest wykonywanie opraw okularowych z biomateriałów. Jednym z nich jest acetat organiczny.
Czym się on różni od swojego konwencjonalnego odpowiednika?
• ma wysoki udział substancji naturalnych,
• ulega biodegradacji,
• posiada certyfikat FSC®,
• do jego produkcji wykorzystywane są przyjazne dla środowiska plastyfikatory pochodzenia roślinnego.
Bioacetat jest chętnie wykorzystywany przez firmy, dla których zrównoważony rozwój jest istotną częścią ich działalności. Takie podmioty nie ograniczają się jedynie do deklaratywnego dbania o środowisko, tylko aktywnie dążą do tego, by ich produkty wspierały zachowanie zasobów naturalnych. Przykładem odpowiedzialnego podejścia do ekologii może być oferta JOOP!, którego dystrybutorem na polskim rynku jest firma Menrad.
Do wykonania okularów JOOP! z bioacetatu wykorzystuje się materiały, które ulegają biodegradacji, dzięki czemu mają one mniejszy wpływ na środowisko podczas produkcji oprawek i po zakończeniu okresu użytkowania. W niektórych przypadkach stosuje się również acetat pochodzący z recyklingu.