Czas soczewek kontaktowych

Soczewkami kontaktowymi będą interesowały się osoby coraz starsze i… dzieci! Badania potwierdziły, że nawet ośmiolatki wolą soczewki kontaktowe od okularów i świetnie radzą sobie z ich aplikacją i higieną.

Rynek soczewek kontaktowych w Polsce wart był w 2013 roku ponad 282 mln zł, rok temu jego wartość przez ekspertów szacowana była na 304 mln zł, a do 2016 roku ma wzrosnąć do poziomu 348 mln zł. Coraz więcej osób porzuca okulary na rzecz soczewek. Są praktyczniejsze i wygodniejsze, zwłaszcza dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub uprawiają sport. O wzrost popularności soczewek dbają też ich producenci, poświęcając mnóstwo czasu i pracy nad ciągłym ich udoskonalaniem. Dzięki ich staraniom do noszenia soczewek przekonało się już około 3 proc. Polaków. Tendencja jest wzrostowa, dlatego warto pomyśleć o wprowadzeniu soczewek kontaktowych do sprzedaży i stale śledzić trendy tego rynku.

W walce z presbiopią

Najwięcej dzieje się obecnie na rynku soczewek progresywnych. To soczewki, które będą cieszyły się rosnącą popularnością wśród klientów i to coraz starszych. Przeznaczone są one dla osób po 40. roku życia. Służą bowiem do korekcji starczowzroczności. Większość ludzi po 40. roku życia ma problemy z wyraźnym widzeniem w bliży i z akomodacją oka do przejść na pośrednie i dalsze odległości. Do leczenia presbiopii polecano im głównie okulary, które trzeba było zmieniać w zależności od okoliczności: jedna para do widzenia w dal, druga do widzenia z bliży. Cały czas problemem były natomiast odległości pośrednie. Pojawienie się soczewek progresywnych kilka lat temu było rewolucją. Umożliwiają one bowiem widzenie na różne odległości: z bliska i wszystkich zakresach pośrednich.

Przyszłość rynku

Pomimo tak praktycznego rozwiązania, nie cieszyły się dotąd zbyt dużym zainteresowaniem klientów. Były twarde, wielodniowe, mało komfortowe. Starania producentów sprawiły, że dzisiaj dostępne są soczewki progresywne jednodniowe, wykonane z nowoczesnych, cechujących się wysoką tlenotransmisyjnością materiałów silikonowo-hydrożelowych. Sprostają wymaganiom osób, które chcą cieszyć się wyraźnym widzeniem bez naprzemiennego wkładania dwóch par okularów korekcyjnych i prowadzą aktywny tryb życia. Wprowadzenie ich do sprzedaży i jednocześnie umiejętność obsługi klientów w średnim wieku i starszych może wpłynąć znacząco na popularność salonu optycznego. Soczewki progresywne to przyszłość nie tylko przez dostępność trybu jednodniowego i wysokiej jakości materiały, użyte do ich produkcji. Są przyszłością, bo odpowiadają na problemy dzisiejszych czasów. Powstawanie wad wzroku, to niestety, skutek nowych technologii, korzystania z komputerów, smartfonów, tabletów. Urządzenia te wymuszają ciągłe przestawianie widzenia na różne odległości. Można być więc pewnym, że będą cieszyły się rosnącą popularnością.

Dla młodych i najmłodszych

Warto być także przygotowanym na obsługę „małych” klientów. Soczewkami kontaktowymi będą zainteresowani rodzice kilkulatków. Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych informowało niedawno o wynikach badania zatytułowanego „Jakość życia związana z widzeniem u dzieci noszących soczewki kontaktowe”, które zostało przeprowadzone przez grupę amerykańskich naukowców w ramach projektu ACHIEVE (Adolescent and Child Health Initiative to Encourage Vision Empowerment – Inicjatywa na rzecz Poprawy Widzenia u Dzieci i Nastolatków). Według amerykańskich naukowców noszenie soczewek kontaktowych przez krótkowzroczne dzieci, może przynieść im wiele korzyści, więcej nawet niż okulary. I nie chodzi wyłącznie o lepsze samopoczucie i akceptację środowiska, ale także o możliwość realizowania pasji, przede wszystkim uprawiania sportu. Badania wykazały, że dzieci odnoszą też większą satysfakcję, jeśli chodzi o korekcję wzroku soczewkami kontaktowymi. W badaniu uczestniczyło niemal 500 dzieci w wieku pomiędzy 8 a 12 lat, mieszkających w pięciu lokalizacjach na terenie USA. Co ciekawe badanie wykazało, że dzieci są w stanie bez żadnych problemów zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe i dostosowywać się do wymogów pielęgnacji i reżimu higienicznego. Więcej nawet, pokazało, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze do manipulacji niż okulary!

Inteligentna soczewka

Równie zaskakujące, co wyniki amerykańskich badaczy na temat preferencji dzieci, mogą okazać się rozwiązania w soczewkach kontaktowych z zastosowaniem nowych technologii. Producenci sprzętów elektronicznych opracowują soczewkę, która będzie mierzyła poziom glukozy we łzach. To rozwiązanie ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu cukrzykom. Poziom glukozy zmienia się przy codziennych czynnościach: jedzeniu, ćwiczeniu, poceniu się. Wymaga stałego monitorowania, bo zarówno jego gwałtowny wzrost, jak i spadek, mogą poważnie zagrozić życiu. Dotychczas najlepszą metodą na kontrolowanie poziomu cukru we krwi było korzystanie z glukometrów. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. Nakłuwanie palców jest bolesne i uciążliwe, a przez to cukrzycy nie kontrolują poziomu glukozy tak często jak powinni. Szukano sposobu na rozwiązanie tego problemu. Tak zrodził się pomysł na wyprodukowanie soczewki kontaktowej, która mierzyłaby poziom glukozy we łzach. Jest to możliwe dzięki miniaturyzacji elektroniki: zastosowaniu układów i sensorów tak małych, jak drobinki brokatu oraz anteny cieńszej od ludzkiego włosa. Soczewka kontaktowa dla cukrzyków ma szansę wejść do sprzedaży i masowej produkcji na przestrzeni kilku najbliższych lat.

W walce z ADM

Przełomem na rynku może okazać się również soczewka kontaktowa teleskopowa. Jej prototyp zaprezentowano w 2013 roku. Soczewka ma 1,55 mm grubości. Jej centralna część to zwykła soczewka kontaktowa, która zapewnia normalne widzenie. Natomiast jej zewnętrzny pierścień powiększa obraz. Mniej więcej tak, jak w lustrzance z obiektywem o ogniskowej 100 mm. To daje prawie trzykrotne powiększenie (2,8 razy). Soczewka wkrótce ma przejść fazę badań klinicznych. Celem pracujących nad nią naukowców jest opracowanie faktury soczewki, tak, by była jak najcieńsza, lżejsza i zapewniała komfort noszenia. Soczewka teleskopowa powstała z myślą o osobach z najbardziej zaawansowanymi wadami wzroku, w tym także o osobach starszych, cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej (ADM). ADM jest główną przyczyną utraty wzroku wśród osób po 50. roku życia. Jej wejście do sprzedaży może okazać się przełomem w leczeniu ADM.

Dynamiczny rynek

Cały czas sporo dzieje się na rynku soczewek kolorowych. Nowością, która ma szansę pojawić się jeszcze w tym roku na polskim rynku, będą soczewki kontaktowe niezmieniające co prawda koloru oczu, a podkreślające naturalną ich barwę i jednocześnie powiększające oko. Na razie to rozwiązanie bije rekordy popularności w Azji. Co przyniesie przyszłość? W fazie badań są soczewki kontaktowe z powłoką antybakteryjną, która ma chronić oko przed infekcjami. Przed nami jeszcze dużo nowości. Ze względu na to, że rynek soczewek kontaktowych jest bardzo młody, wciąż pozostaje w fazie rozwoju. To oznacza, że producenci i naukowcy mogą nas jeszcze bardzo zaskoczyć. Dlatego obserwowanie rynku, śledzenie trendów, orientowanie się w problemach i oczekiwaniach klientów, może przynieść wiele korzyści salonowi optycznemu.

Justyna Sobolak

Polecamy