Życie w ciągłym ruchu

Korzystanie ze sprzętu mobilnego w ruchu niesie z sobą wyzwania dla oczu. Wynika to nie tylko z dużo częstszego kierowania wzroku w dół, na ekran smartfona, ale również z konieczności natychmiastowej zmiany ostrości widzenia.

Optycy muszą wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom wzrokowym i proponować odpowiednie rozwiązania dla komfortu widzenia klientów.

Konstrukcja nowych soczewek ZEISS z portfolio SmartLife uwzględnia nowoczesny styl życia połączony z ruchem, dynamiczne zachowania wzrokowe, indywidualne potrzeby wizualne oraz wiek. Na potrzeby nowego portfolio zostało stworzonych i dostosowanych kilka technologii – Smart Dynamic Optics, Age Intelligence, Clear Optics i Thin Optics.

Smart Dynamics Optics

Dziś chcemy być wciąż online, również wtedy, gdy się poruszamy. Wiąże się to z nowymi wymaganiami wobec widzenia i jakości soczewek okularowych. Użytkownicy nieustannie zmieniają odległość, na którą muszą wyostrzać swój wzrok. Dużo częściej wykorzystują też większą powierzchnię soczewki. Technologia Smart Dynamics Optics odpowiada na te potrzeby.

Age Intelligence

W ciągu życia maleje zdolność do akomodacji oka i źrenicy. Portfolio SmartLife bierze pod uwagę obie te okoliczności. ZEISS wykorzystał technologię Luminance Design (stosowaną dotychczas m.in. w produkcji soczewek DriveSafe), aby nadać ofercie jeszcze bardziej zindywidualizowany charakter, uzupełniony o wartość dopasowania do konkretnego wieku użytkownika. Tak powstała technologia nowej generacji – Luminance Design 2.0. Obecne soczewki okularowe to w większości soczewki punktowe. Oznacza to, że soczewka podzielona jest na wiele tysięcy poszczególnych punktów, z których każdy został obliczony w taki sposób, aby pozwalał użytkownikowi jak najlepiej widzieć. W rzeczywistości patrzymy przecież nie przez powierzchnię całej soczewki, lecz przez jej jeden, bardzo mały punkt. W pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że punkty położone obok siebie nie będą idealnie dopasowane – doprowadza to do zaburzenia widoczności obrazu. Dlatego ZEISS oferuje udoskonaloną technologię Luminance Design 2.0, która już w fazie projektowania uwzględniła zarówno całą złożoność powierzchni soczewki, jak i aspekt dopasowania jej do wieku użytkownika.

Clear Optics i Thin Optics

Obie technologie, pochodzące z serii Precision, pokazują, że soczewki marki ZEISS są nie tylko wyprodukowane z najwyższej jakości materiałów oraz z wykorzystaniem najbardziej precyzyjnych procesów technologicznych, ale także zachowują najlepszy stosunek grubości soczewki do jej właściwości optycznych.

ZEISS Single Vision SmartLife

Jak dotąd soczewki jednoogniskowe były optymalizowane pod względem promieni padających z dowolnej odległości, równoległych z osią optyczną. Czy jednak takie parametry są prawidłowe do patrzenia na przedmioty znajdujące się w bliży? Marka ZEISS opracowała innowacyjny projekt dolnej części soczewek jednoogniskowych, optymalizowanych dla promieni docierających z punktów znajdujących się w bliży. Soczewki okularowe ZEISS SmartLife Single Vision zapewniają szersze pole widzenia aż o 88%.

ZEISS Digital SmartLife i ZEISS Progresywne SmartLife

Na podstawie najnowszych odkryć został przeliczony algorytm pozwalający zoptymalizować powierzchnię soczewki tak, by poprawić jakość widzenia w trakcie ruchu przy jednoczesnym korzystaniu z urządzeń. Owocem tych starań jest nowy design soczewek Digital i Progresywnych, zapewniający większą ostrość w obszarze peryferyjnym i lepszą orientację w przestrzeni.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.