Zróżnicowane trendy

O trendach w oprawkach okularowych w nadchodzącym sezonie wiosna-lato 2018 mówi Olaf Tabaczyński, dyrektor artystyczny i właściciel Akademii Wizażystyki „MAESTRO”.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie konkretnie trendy będą obowiązywać w nadchodzącym sezonie. Mając taką wiedzę, można byłoby zarządzać niemalże całym rynkiem opraw okularowych. Trendy są wynikiem wielu złożonych mechanizmów rynku, które je budują. Zmienność rynku jest elementem stałym trendów. Na trendy mają wpływ technologie, grupy odbiorców, przeznaczenie. Trendy tworzą zespoły śledzące między innymi nastroje społeczne. Trendy na 2018 są zróżnicowane. Wynika to z różnych przyczyn czy geopolitycznych interesów firm oddziałujących na rynek opraw okularowych. Jako stylista wiele podróżuję. To pozwala mi, poprzez doświadczanie tego, co ważne dla rynku opraw okularowych, na obserwację i wyciąganie wniosków.

Inspiracje

W stylu ważna jest inspiracja. Mówiąc o trendach, nie możemy pominąć oprawy LIO IMV 1048. To jedna z opraw całej energetycznej kolekcji inspirowanej i powiązanej z surowcem popularnym w regionie Veneto – nicią metalową, wykorzystywaną przez tamtejsze rzemiosło. Materiał z pozoru jest ubogi, lecz tym samym niezwykły, bo jest on niesłychanie plastyczny. Projektanci inspirowali się w tym przypadku żywiołami: wodą, ziemią i ogniem.

Ciekawostki na targach

Doskonałym miejscem są targi optyczne – mam tu na myśli przede wszystkim Silmo Paris – The Optical Fair. Z mojej perspektywy trendy wyznaczane są przez design, przez sztukę. Świetny i zaskakujący może być fakt, że nagrodę otrzymały oprawki stylistycznie zaprojektowane przez duńską firmę, która zainaugurowała ekscytującą kampanię dotyczącą okularów związanych ze skandynawskim jedzeniem. Mówię tutaj o modelu FLEYE Copenhagen Fox. „Artystyczny” projekt został zdobywcą specjalnej nagrody Silmo D’Or Premiere Classe. Blackfin – ARC to model technologicznie niezwykły, prosty, designerski. To kwintesencja włoskiego stylu, zawsze poszukującego prostych i eleganckich rozwiązań. Styl Blackfin oferuje wyjątkowo trwałe oprawki, pozbawione krytycznych punktów w okularach. Wykonane z pojedynczego bloku beta-tytanu, o czystych i prostych liniach.

Indywidualne podejście

Widocznym i bodaj najważniejszym trendem w sezonie 2018 jest eksponowanie osobowości poprzez oprawki. Styl, odrębność, ale także wyrazistość można zamanifestować oprawami wykonanymi na indywidualne zamówienie, z uwzględnieniem specjalnych materiałów, kształtów, form aż po technikę wykonania.

W kolejnym wydaniu magazynu „Optyk Polski” zamieścimy porady Olafa Tabaczyńskiego na temat technik stylistycznego doboru oprawek dla klienta.

Tekst: Olaf Tabaczyński

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.