Znaczenie wyboru soczewek okularowych

Jakość widzenia zależy przede wszystkim od rodzaju soczewek i uszlachetnień. Soczewki okularowe różnią się rodzajem materiału oraz przeznaczeniem i wyglądem.

Dobrze dobrane soczewki oraz oprawa gwarantują wygodne użycie okularów.

Funkcjonalność okularów zapewniają właśnie soczewki, wyznaczając pole widzenia, i stanowiąc o faktycznej użyteczności okularów. Dobrej jakości soczewki okularowe gwarantują wykorzystanie wszystkich możliwości okularów jako pomocy optycznych, a także spełniających funkcję estetyczną i zapewniającą komfort noszenia. Dlatego warto uświadamiać klientów, że najpierw powinni wybrać soczewki, a dopiero do nich dobierać oprawy. Pracownik salonu optycznego musi w tym celu przeprowadzić wnikliwy wywiad.
Klient powinien dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania i rodzaj aktywności, aby można było dobrać okulary idealnie pasujące do stylu życia i upodobań konkretnej osoby.

Indywidualny dobór

Na rynku jest ogromny wybór soczewek, jako że producenci starają się wyjść naprzeciw potrzebom osób z wadami wzroku. Najlepszym wyborem dla okularników krótko- i dalekowzrocznych będą soczewki jednoogniskowe, zapewniające komfort widzenia. Mogą one być tak dopasowane do potrzeb użytkownika, by korygować również  inne towarzyszące zaburzenia, jak astygmatyzm czy heteroforia.
Producenci szkieł okularowych dotrzymują kroku rozwojowi techniki i mają propozycję dla osób spędzających wiele godzin nad ekranami urządzeń cyfrowych. Tą odpowiedzią na wymagania nowoczesności są soczewki digital, zaprojektowane tak, by odciążyć mięsień rzęskowy i ułatwić przenoszenie wzroku między bliżą a dalą, co przekłada się na przeciwdziałanie zmęczeniu oczu.
Niezwykłą precyzję widzenia zapewnią soczewki progresywne, w których wszystkie strefy widzenia – bliskie, dalekie i pośrednie są zintegrowane w jednej soczewce, co przekłada się na komfort widzenia i płynne przejście obrazu.
Sportowcy to jedna z najbardziej wymagających grup klientów, ale i dla nich zostały opracowane specjalne soczewki, gwarantujące doskonałe widzenie podczas uprawiania aktywności. Odpowiednie wyprofilowanie, odpowiednie zabarwienie i ochrona oczu przed pyłem czy brudem to najważniejsze zadania tych soczewek.
Dla kierowców są soczewki przeznaczone do jazdy samochodem – zapewniają lepsze widzenie podczas jazdy nocą i w trudnych warunkach atmosferycznych, łagodząc oślepiające światło pojazdów z naprzeciwka i dostosowując się do specyfiki prowadzenia auta, gdy niezbędne jest szybkie i częste przenoszenie wzroku.
Dla spędzających cały dzień przed monitorem opracowano soczewki office – dostosowane do specyfiki pracy biurowej i skonstruowane tak, by zoptymalizować kąt widzenia podczas pracy przy komputerze i odciążyć oczy.

„Wzbogacone” soczewki

Dla większego komfortu użytkowania i zapobiegania zarysowaniu można zamówić do soczewek powłokę utwardzającą. Najlepsi producenci optyki okularowej oferują specjalne powłoki, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami optycznymi oraz ułatwiają użytkowanie. W procesie widzenia u osoby noszącej okulary część światła docierającego do dna oka odbija się od szkieł i w ten sposób na szkle powstają refleksy. Można ich uniknąć wybierając szkła z powłoką antyrefleksyjną, dzięki której czystość widzenia będzie podobna jak gdyby wady wzroku nie było. Powłoki antyrefleksyjne eliminują odblaski, które zmniejszają kontrast i przeszkadzają w patrzeniu, przede wszystkim w nocy. Dzięki temu szkła w okularach stają się mniej widoczne. Powłoki antyrefleksyjne są szczególnie ważne, jeśli klient wybiera okulary z materiału o dużym współczynniku załamania światła, ponieważ im jest on silniejszy, tym bardziej soczewka odbija światło. Soczewka wykonana z materiału o dużym współczynniku światła odbija do 50% więcej światła.
Powłoki antyrefleksyjne są łączone z powłoką hydrofobową, dzięki której woda zachowuje się na szkle jak rtęć, przez co ogranicza parowanie szkieł zimą, oraz powłoką oleofobową – „odpychającą” tłuszcz, co pozwala utrzymać szkła w czystości i ułatwia ich czyszczenie.

Ochrona przed UV

W przypadku, gdy klient nie nosi okularów przeciwsłonecznych, warto doradzić mu soczewki, które blokują 100% promieniowania UV. Pracownik salonu optycznego powinien uświadomić klienta, że nie wszystkie materiały do produkcji soczewek zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV, jeśli nie mają dodatkowych warstw. Ciągła ekspozycja na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) przez całe życie jest często wiązana z chorobami wzroku, takimi, jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

Współczynnik załamania światła

Kolejnym kryterium, na które warto zwracać uwagę klientów, jest współczynnik załamania światła, pokazujący, jak wydajnie załamują one światło w szkłach okularowych. Im wyższy jest współczynnik załamania światła w danym materiale, tym wolniej światło płynie przez niego, co oznacza, że promienie bardziej się zakrzywiają. Ten czynnik ma bezpośrednie przełożenie na grubość szkieł. Soczewka o wyższym współczynniku załamania światła może być cieńsza niż ta, która ma niższy współczynnik, a załamie światło o taki sam kąt.

Zapracować na zadowolenie klienta

Różne wyzwania zawodowe i formy aktywności stanowią obciążenie dla wzroku. To optyk, jako profesjonalista, powinien być doradcą i przewodnikiem osoby z wadą wzroku. Decyzję o wyborze właściwych soczewek ostatecznie podejmuje klient, ale ogromną rolę mają tu do spełnienia pracownicy salonu optycznego, którzy mogą doradzić optymalny wybór. Optyk musi też uświadomić klienta, że wszelkie dodatki, podnoszące jakość widzenia i komfort użytkowania kosztują, ale nie będą to pieniądze zmarnowane, lecz inwestycja w ochronę bodaj czy nie najważniejszego zmysłu. Powinniśmy mieć na względzie fakt, że zadowolony klient wróci do naszego salonu po kolejne okulary, i poleci nas znajomym.

 

Jolanta Witkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.