Złota jesień zmiany niesie

Trendy w modzie zmieniają się niczym pory roku i nieustannie ewoluują, za każdym razem stawiając przed optykami zadanie doboru klientom opraw, które będą równocześnie komfortowe i modne. 

Zawsze bowiem podstawą dobrego doboru soczewek i opraw okularowych jest zbadanie potrzeb wzrokowych klienta. Oprawa okularowa wymaga dopasowania do stylu życia – poprzez kształty twarzy, kolorystykę, materiał i formę. Rosnąca popularność okularów jako modnego akcesorium jest zachętą do posiadania więcej niż jednej pary okularów. Optycy powinni przekonywać klientów, że, abstrahując od samej mody, zawsze powinni mieć zapasową parę okularów dla własnego bezpieczeństwa i komfortu.

 

Trendy ewoluują

Obserwując trendy w modzie, nie sposób nie zauważyć, że tendencje, które weszły na rynek wiosną tego roku, nadal ewoluują i umacniają swoją pozycję obowiązkowego dodatku do stylizacji. Te małe dzieła sztuki o stylistyce z pogranicza filmów fantasy czy inspirowane postaciami z kreskówek lub steampunk są must have osób podążających za trendami. To drobiazg, który doskonale podkreśli styl. W Polsce na razie jest to trend niszowy, jednak nie wolno go lekceważyć, bo nieustannie się rozwija. Świetnym przykładem potwierdzenia obecności tego typu trendów jest Festiwal Fantastyki – Pyrkon, który odbywa się w Poznaniu od 2001 r.

Tytan powraca!

Projektanci niemal w każdym sezonie proponują oprawy inspirowane modelami, które znalazły stałe miejsce w modowym panteonie. Tego typu przemiany obserwowaliśmy na rynku już nie raz, np. w latach 70. Któż nie zna „lenonków”? W tamtych latach, w okresie „dzieci-kwiatów”, były one rewolucyjne. Z dzisiejszej perspektywy – to już klasyk. A w odsłonie z tytanu to must have na 2021 rok.
Jesień złota i energetyczna

„Fashion Color Report” Pantone jako modne kolory na jesień i zimę 2020 r. wymienia jasne, energetyczne barwy: czerwoną, żółtą i różową, które na pewno rozweselą jesienne i nadchodzące zimowe chłody. Gorące kolory tego sezonu swoimi ciepłymi niuansami nawiązują do nastroju jesiennej przyrody. Ciepły odcień energetycznych tonów znajdziemy również w metalowych oprawkach okularów. Ten sezon będzie złoty! Srebro musi poczekać na chłodną zimę! Co prawda złoto wyjątkowo dobrze komponuje się z ciepłym odcieniem cery, ale na rynku jest ogromny wybór neutralnych odcieni złota, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
Szlachetny minimalizm stylu

W jesiennych propozycjach opraw znajdziemy też klasyczne barwy, nieodłącznie kojarzone z tą porą roku. Naturalne odcienie, zwłaszcza brąz i szarość, zapewniają wyciszenie i naturalnie wpisują się w jesienny nastrój. Zawsze też wyglądają wytwornie i ponadczasowo. A jeśli dodatkowo będą w połączeniu na przykład ze złotymi zausznikami, otrzymamy kwintesencję złotej jesieni.

 

Rozmiar mini kontra XXL

Tegoroczna jesień jest sezonem kontrastów: minimalizm zderza się z dużymi formami, a w nowych kolekcjach opraw widać wyraźne inspiracje modą lat 70. i 80. W tym sezonie zarówno cienkie metalowe ramki, przezroczyste oprawki z acetatu, jak i duże okulary XXL stawiają kropkę nad i jesiennego outfitu.

Słoneczka i soczewki barwione przez cały rok

Pandemia koronawirusa ograniczyła wyjazdy turystyczne w różne zakątki świata, bezpośrednio przekładając się na trendy w branży optycznej. Skoro w krajach o „gwarantowanej pogodzie” jest mniejszy ruch, to znaczy, że mniej osób wyjechało i mniej osób kupiło okulary – słoneczka za granicą. Biorąc pod uwagę doskonałą aurę nie tylko minionego lata, zadbajmy o całoroczną ochronę wzroku naszych klientów. Myślę tutaj nie tylko o samych słoneczkach, ale również o soczewkach barwionych gradalnie oraz o soczewkach fotochromatycznych. To doskonała okazja, aby zmienić swoje podejście do ich sprzedaży we własnym salonie.

 


Olaf Tabaczyński

Twórca zawodu i nazwy „Stylista Opraw Okularowych”. Mistrz Świata Makijażu Profesjonalnego i Stylizacji. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na wydziałach: wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, rysunek. Juror Międzynarodowych Mistrzostw Makijażu Profesjonalnego, Permanentnego i Stylizacji Rzęs i Brwi. Dyrektor artystyczny Akademii Maestro. Od 1997 roku prowadzi szkolenia na podstawie autorskiego programu nauczania „Stylisty Opraw Okularowych”. Zdobywca wielu nagród, z ostatniej chwili „Złotej Perły Mody”, przyznanej przez Polską Akademię Mody.

www.olaftabaczynski.com


Zdjęcia:
www.lespiecesuniques.com,
www.lunor.com,
www.odettelunettes.com

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.