Damian Biernacki
Technical Product Expert, EssilorLuxottica Poland, Baltics & Ukraine
Przełomowe badanie1 przeprowadzone w 2015 roku przez Brien Holden Vision Institute (BHVI) pokazuje, że częstość występowania krótkowzroczności wzrośnie na całym świecie z 34% (2,6 mld) światowej populacji w 2020 roku do prawie 50% (5 mld) światowej populacji do 2050 roku. Oznacza to, że według przewidywań do 2050 roku co druga osoba będzie borykała się z krótkowzrocznością. W konsekwencji takiego wzrostu częstość występowania wysokiej krótkowzroczności (≤ -5,00 dpt.) prawdopodobnie wzrośnie z 5,2% (399 mln) w 2020 roku do prawie 10% (1 mld) w roku 2050. Szacunki dotyczące krótkowzroczności sugerują, że co najmniej miliard ludzi może być potencjalnie narażonych na zwiększone ryzyko trwałego upośledzenia wzroku związanego z wysoką krótkowzrocznością.
Rozwój i progresja krótkowzroczności
Krótkowzroczność jest spowodowana zwiększoną osiową długością gałki ocznej (typ częstszy2) lub nadmiernie zakrzywioną rogówką i/lub soczewką. W związku z tym światło pochodzące z odległych obiektów skupiane jest przed siatkówką i powoduje niewyraźne widzenie na daleką odległość, za to wyraźne podczas oglądania bliższych obiektów. Krótkowzroczność jest stanem, w którym ekwiwalent sferyczny refrakcji wynosi ≤ -0,5 dpt. dla nieakomodującego oka3. Natomiast wysoka krótkowzroczność to stan, w którym ekwiwalent sferyczny refrakcji wynosi ≤ -6,0 dpt. dla nieakomodującego oka. W literaturze występuje również próg ≤ -5,0 dpt.³. Wysoka krótkowzroczność kojarzona jest z istotnie większym ryzykiem wystąpienia patologii układu wzrokowego.
U dzieci w wieku 6 lat oczekuje się wystąpienia niewielkiej nadwzroczności +1,00 dpt. Dziecko narażone na wystąpienie krótkowzroczności można zidentyfikować, porównując jego aktualną wadę refrakcji z normą wiekową. Niższa dalekowzroczność niż oczekiwana dla dziecka w określonym wieku może wskazywać na ryzyko rozwoju krótkowzroczności.
Istotne czynniki ryzyka rozwoju krótkowzroczności ze względu
na wadę wzroku:
- +0,75 dpt. lub mniej w wieku 6 lat
- +0,50 dpt. lub mniej w wieku od 7 do 8 lat.
Głównym czynnikiem przyczyniającym się do szybszego postępu krótkowzroczności u dzieci jest młody wiek wystąpienia krótkowzroczności.
Tematem tego artykułu jest zarządzanie krótkowzrocznością. Pojęcie to obejmuje zarówno działania prewencyjne, mające na celu opóźnienie wystąpienia krótkowzroczności, jak i strategie związane z jej kontrolą. Poniższy rysunek przedstawia szacunkowy model progresji oparty
na danych pochodzących od
629 dzieci w wieku od 7 do 15 lat, noszących konwencjonalne okulary.
Opóźnienie wystąpienia krótkowzroczności skraca okres, w którym wada będzie się rozwijała. Badania z 2015 roku4 pokazują,
że opóźnienie wystąpienia krótkowzroczności wpływa na tempo jej progresji, które wynosi odpowiednio 0,9 dpt./rok,
jeżeli krótkowzroczność pojawi się
w wieku 7 lat, oraz 0,3 dpt./rok, kiedy krótkowzroczność pojawi się w wieku 12 lat.
Istnieje kilka czynników ryzyka, które zostały zidentyfikowane jako przyczyniające się do wystąpienia i progresji krótkowzroczności:
- Historia krótkowzroczności w rodzinie – jeżeli jeden rodzic jest krótkowidzem, ryzyko wystąpienia krótkowzroczności u dziecka wzrasta dwukrotnie, w przypadku obu rodziców z krótkowzrocznością ryzyko to wzrasta pięciokrotnie5.
- Pochodzenie – wysoki wskaźnik występowania krótkowzroczności i szybszy jej postęp obserwuje się u dzieci pochodzenia azjatyckiego w porównaniu z dziećmi
pochodzenia kaukaskiego6. - Ilość czasu spędzanego w bliskich odległościach – dzieci, u których wystąpiła krótkowzroczność w wieku 5–6 lat, wykonywały istotnie więcej prac w bliży (19,4 godzin/tydzień vs 17,6 godzin/tydzień)7. Ryzyko rozwoju krótkowzroczności mocniej wiąże się z czytaniem z bliskich odległości
(< 20 cm) przez długi czas (> 45 min) niż z całkowitym czasem wykonywania czynności w bliży8, 9. - Czas spędzany na zewnątrz – zwiększenie ilości czasu spędzanego na zewnątrz skutecznie zapobiega krótkowzroczności, ale nie jest to czynnik istotnie spowalniający progresję krótkowzroczności u osób już krótkowzrocznych10.
- Nadwzroczne peryferyjne rozogniskowanie – zwiększa tempo progresji krótkowzroczności11.
- Niedokorygowana krótkowzroczność – zwiększa tempo progresji krótkowzroczności12.
Dwoma najgroźniejszymi i najczęściej występującymi powikłaniami związanymi z wysoką krótkowzrocznością są makulopatia krótkowzroczna oraz odwarstwienia siatkówki, których ryzyko wystąpienia w dorosłym życiu wzrasta kolejno 40,6-krotnie13 i 21,5-krotnie14.
Kontrola progresji krótkowzroczności
Ze względu na rosnącą częstość występowania krótkowzroczności wiele ośrodków naukowych cały czas intensywnie pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu spowolnienie progresji krótkowzroczności, czyli jej kontroli. Złotym standardem w ocenie skuteczności różnych strategii mających na celu kontrolę krótkowzroczności jest pomiar długości osiowej gałki ocznej. Spowolnienie przyrostu gałki ocznej jest jednym z najważniejszych wyzwań ze względu na potrzebę ograniczenia częstości występowania powikłań związanych z wysoką krótkowzrocznością.
Oto kilka aktualnie stosowanych metod oraz skuteczność danego rozwiązania w spowolnieniu przyrostu długości gałki ocznej (AL%):
- atropina w stężeniu: 0,5% / 0,1% – skuteczność 29% / 26%15,
- soczewki kontaktowe (Bifocal CL) – skuteczność 53%16,
- soczewki ortokorekcyjne –
skuteczność 52%17, - soczewki okularowe 3. generacji D.I.M.S. (MiYOSMART) – skuteczność 60%18,
- soczewki okularowe 4. generacji H.A.L.T. (STELLEST) – skuteczność 60%19.
Wyniki jednego z najnowszych badań, opublikowanego 21 lutego 2023
na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports” – jednego z wielu czasopism w portfolio magazynu „Nature”, sugerują, że soczewki okularowe z wysoce asferycznymi mikrosoczewkami H.A.L.T. były skuteczniejsze w spowalnianiu progresji krótkowzroczności i wydłużenia osiowego gałki ocznej niż soczewki okularowe D.I.M.S. u chińskich dzieci20.
Poniżej wyniki nadmienionych badań:
- wśród użytkowników soczewek okularowych H.A.L.T. (Stellest) progresja krótkowzroczności była mniejsza średnio 0,29 dpt. (rocznie) w porównaniu do soczewek okularowych opartych o technologię D.I.M.S.,
- wśród użytkowników soczewek okularowych H.A.L.T. (Stellest) odnotowano średnio o 0,11 mm mniejsze osiowe wydłużenie gałki ocznej (rocznie) w porównaniu do użytkowników soczewek w technologii D.I.M.S.