Zapewnić kierowcom komfort widzenia jesienią i zimą

Jesień i zbliżająca się zima to najbardziej wymagający czas dla osób noszących okulary. Przed optykami stoi wyzwanie proponowania swoim klientom odpowiednich rozwiązań korekcji wzroku na trudne warunki atmosferyczne.

Szczególnej oferty wymagają wtedy kierowcy, którzy z racji nawet diametralnie zmieniających się warunków pogodowych powinni czuć się bezpiecznie, gdy podróżują przez wiele godzin w niesprzyjających warunkach: oślepiającym słońcu, mgle, czy nocą, utrzymując podzielność uwagi na drogę, nawigację i deskę rozdzielczą. Odpowiednio dobrane soczewki okularowe mogą nie tylko poprawić ich komfort jazdy, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze. Dlatego dobrze dopasowana korekcja okularowa powinna zapewnić maksymalną ochronę przed niesprzyjającymi warunkami i zapewnić widzenie w każdej odległości.

Powłoka antyrefleksyjna

Prowadzący samochód są narażeni na różne źródła światła. Uliczne lampy, które zimą i jesienią znacznie częściej towarzyszą w czasie jazdy, reflektory innych pojazdów, a nawet światło słoneczne, które odbija się od śnieżnych zasp – wszystko to może utrudnić kierowanie autem. Tradycyjna powłoka antyrefleksyjna nie sprosta tym wyzwaniom. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom producentów szkieł okularowych najlepszych marek można o tych problemach po prostu zapomnieć. Powłoki antyrefleksyjne przeznaczone specjalnie dla kierowców tłumią światło o długości fali w zakresie 400–450 nm, które jest uznawane za jedną z głównych przyczyn oślepienia kierowców. Jest ono częścią widma niebieskiego, które tworzą reflektory ksenonowe i ledowe. Dzięki ich zastosowaniu poprawia się komfort widzenia, również po zmroku.

Okulary progresywne

Szczególnego podejścia z naszej strony wymagają osoby po 40. roku życia. Ponieważ w czasie jazdy narząd wzroku musi nieprzerwanie skupiać się na obiektach w bliższej i dalszej odległości, a każda sekunda nieperfekcyjnego widzenia może być źródłem niebezpieczeństwa, to dobierając okulary progresywne dla kierowców, powinniśmy szczególnie skupić się na szerokim polu widzenia i szybkiej adaptacji. Zastosowanie najnowszych technologii w soczewkach progresywnych sprawia, że stają się one maksymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu jazda samochodem, ale także codzienne czynności nie będą tak obciążające dla oczu. Okulary progresywne dla osób prowadzących pojazdy powinny spełniać następujące warunki: zapewnić przejrzyste i wyraźne widzenie dali, bliży i odległości pośrednich; zapewnić szerokie pole widzenia na każdą odległość; ograniczyć poziomy ruch głowy; umożliwić kierowanie pojazdem w komfortowej pozycji; zapewnić bezpieczną i przyjemną jazdę.
Wysokiej jakości okulary progresywne dla kierowców sprawdzą się nie tylko w trasie, ale także w codziennej pracy czy w sporcie. Rozmawiając z klientem powinniśmy mocno zaakcentować korzyści, które płyną z używania markowego produktu.

Trwałość soczewek okularowych

By zapewnić klientom wygodę podczas jazdy samochodem i jak najwyższy komfort widzenia w trakcie użytkowania okularów, proponujmy soczewki okularowe profesjonalnych marek, które charakteryzują się takimi cechami, jak:
• twardość i wytrzymałość, dzięki czemu będą bardziej odporne na zarysowania (np. powłoka DuraVision® jest twardsza o 35% od wcześniejszych modeli soczewek mineralnych);
• powłoki antyrefleksyjne powinny mieć jak najmniejsze odbicie szczątkowe, dzięki czemu do oczu dociera mniej światła odbitego;
• mieć właściwości antystatyczne: mniejsze nagromadzenie energii elektrostatycznej redukuje ilość kurzu i zabrudzeń na soczewce, co pozwala na dłuższą, komfortową jazdę;
• mieć właściwości oleofobowe i hydrostatyczne (śliska powierzchnia powłoki): odpowiednie nachylenie zwilżania wody sprawia, że krople wody i nie utrzymują się na soczewce. Czyszczenie jest szybsze i łatwiejsze.

Soczewki barwione i fotochromowe

Światło słoneczne może być jednym z czynników, które w największym stopniu utrudniają jazdę samochodem. Jesienią i zimą przez niemal cały dzień słońce jest nisko na horyzoncie i „świeci prosto w oczy”. Gdy spadnie śnieg, oślepienie jest dwa razy większe wskutek odbicia. Dla kierowców korzystających z okularów najlepszym rozwiązaniem tego problemu będą soczewki fotochromowe lub barwione. Ich oferta uzupełnia się wzajemnie i daje klientowi możliwość wyboru pomiędzy trwałym zabarwieniem szkieł okularowych, a soczewkami reagującymi na światło ultrafioletowe. Soczewki fotochromowe mają tę przewagę nad soczewkami barwionymi, że dostosują stopień zaciemnienia do aktualnego nasłonecznienia. W nocy lub wieczorem są zupełnie (prawie zupełnie) bezbarwne. Dzięki nim kierowca może założyć jedną parę okularów i niezależnie od pory dnia prowadzić samochód. Przewagą soczewek zabarwionych na stałe jest z kolei lepsza ochrona przed intensywnym światłem.

Wielkość i kształt oprawek

Wielkość i kształt oprawek bezpośrednio przekładają się na to, ile kierowca widzi, prowadząc samochód i jaką pozycję przyjmuje podczas jazdy. Prawidłowo dopasowane oprawki zapewnią szerokie pole widzenia, nie będą ograniczać spojrzenia w bok, będzie widać więcej szczegółów podczas jazdy. Reasumując: dobrze dobrane oprawy okularowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróży.
Wybierając oprawki do jazdy samochodem, pamiętajmy, żeby zwrócić klientowi uwagę na następujące parametry: odpowiednią szerokość i wysokość oprawy, dostosowaną do mocy i rodzaju szkieł okularowych, które zostaną zamontowane; lekkość oprawy – zbyt ciężka może powodować dyskomfort podczas jazdy, przez co kierowcy zmieniają pozycję głowy i nienaturalnie się pochylają; szerokość zausznika – zbyt szeroki powoduje powstanie tak zwanego martwego pola, czyli przestrzeni, która jest dla kierowcy niewidoczna.

Soczewki polaryzacyjne

Kierowca, który raz wypróbował okulary wyposażone w filtr polaryzacyjny, już nigdy nie będzie chciał zrezygnować z wygody i wysokiej jakości widzenia, jaką one zapewniają. Okulary polaryzacyjne sprawiają, że widzenie jest bardziej przejrzyste, kolory bardziej żywe i do oczu dociera zdecydowanie mniej odblasków. Jazda samochodem jest o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa.
Szukając najlepszego rozwiązania, przekonujmy klientów, że nie wolno nigdy rezygnować z jakości. Produkty renomowanych producentów, które przeszły wiele testów i zostały sprawdzone w najbardziej ekstremalnych warunkach, gwarantują bezpieczeństwo jazdy, komfort i wygodę użytkowania na co dzień.
Proponując klientowi soczewki okularowe dedykowane dla kierowców, optyk, jako profesjonalista, ma zawsze wybór jakości. Klient musi zrozumieć, jakie korzyści będzie miał z noszenia profesjonalnych, markowych produktów. Dlatego tak ważna jest rola odpowiedniej komunikacji. Język, jakim operujemy w rozmowie z klientem, słowa i sposób mówienia powinny być dla niego zrozumiałe, żeby przekonał się, że cena markowego produktu jest warta bezpieczeństwa i wygody, które zagwarantują mu dobrze dobrane okulary. Zadowolony klient to najlepsza reklama dla salonu. Najwyższa jakość oferowanych produktów zawsze przyciąga kolejne, zadowolone i przekonane do zakupów osoby.


Barbara Pakuła
optometrystka, twórca portalu Ćwiczę Oko, autorka książek, szkoleniowiec; spotkacie ją w Suwałkach, w gabinecie salonu Visus Optyk

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.