Zapewnić dzieciom komfort widzenia

 

Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem. Ma na to wpływ przede wszystkim obecna cyfryzacja i komputeryzacja. Dzieci szybko i łatwo uczą się obsługi urządzeń elektronicznych. Telewizory, telefony, laptopy tablety nie mają przed nimi tajemnic i najmłodsi korzystają z nich coraz częściej.

całym okresie rozwoju wzrok u dzieci rozwija się i kształtuje bardzo intensywnie. Jakość widzenia stabilizuje się w okresie dojrzewania, jeśli więc odpowiednio wcześnie nie zostaną skorygowane możliwe wady wzroku, wtedy ich komfort widzenia już jako ludzi dorosłych będzie ograniczony, a pełna korekcja niedoskonałości widzenia w wieku jeszcze późniejszym będzie bardzo trudna lub czasem niemożliwa.

Bezpieczeństwo to podstawa

Okulary w przypadku dzieci powinny spełniać więcej kryteriów niż tylko poprawa widzenia. Nie powinny przeszkadzać im przy zabawach ruchowych, w życiu codziennym czy przy nauce. Okulary dla dzieci muszą być odporne na uderzenia i zarysowania, wytrzymałe, lekkie, wygodne, bezpieczne i dobrze dopasowane. Najważniejszą sprawą podczas noszenia okularów jest bezpieczeństwo dziecka. Niewyczerpana energia i kreatywność najmłodszych wymaga bowiem odpowiedniego zabezpieczenia.

Powłoki dla komfortu użytkowania

Trwałość szkieł ma istotne znaczenie w bezpieczeństwie użytkowania, komforcie i estetyce. Na rynku dostępne są soczewki, które spełniają wszystkie kryteria, jakie są stawiane dobrym soczewkom dla dzieci. W celu redukcji podatności na zarysowania należy wybrać soczewki z powłoką utwardzającą. W przypadku dzieci uczących się, oglądających telewizor czy grających na komputerze, wskazany jest wybór powłoki antyrefleksyjnej. Powłoka ta dodatkowo podnosi odporność soczewki na zarysowania, dlatego warto ją wybrać dla dziecka w każdym wieku. Warto polecać najmłodszym klientom soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi, redukującymi światło niebieskie, które dociera do oka przez monitory ekranów komputerów, telefonów czy telewizorów. Dzięki tej powłoce wzrok o wiele mniej się męczy i jest bardziej chroniony.

Materiały

Okulary dla dzieci powinny być trwałe. Metalowe oprawy są lżejsze i mają możliwość regulacji. Ich minusem jest to, że mogą się wyginać – ale jednocześnie zaletą jest to, że nie łamią się tak łatwo. Plastikowe z kolei nie wyginają się tak łatwo, ale zawiasy na nich są mniej elastyczne. Dla najmłodszych dzieci rozwiązaniem są są całkowicie elastyczne oprawki wykonane z formowanego materiału nylonowego. Można je związać w supełek, a i tak się nie złamią. Dla niewyczerpanej energii najmłodszych to rozwiązanie wymarzone.

Ochrona przed słońcem

W bardzo słoneczne dni, ze względu na bardzo dużą ilość promieni UV jaka przenika do ziemi, wskazane jest wkładanie dziecku soczewek przeciwsłonecznych z filtrami UV blokującymi szkodliwe światło UVA i UVB. Uczulajmy klientów, by zwracali uwagę, czy okulary mają wymagane atesty i są sprawdzone pod kątem blokowania i ochrony oczu przed działaniem promieni UV. Uczmy klientów od najmłodszych lat, że jedynie okulary zakupione w salonie optycznym są przetestowane i jako produkt medyczny zawierają bezpieczne filtry, odpowiednio chroniące wzrok.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.