Witaj szkoło – optyczne forum eksperckie

Wady wzroku ma coraz więcej dzieci i nastolatków. Okulary są dla młodych ludzi jednym z wielu elementów ubrania, coraz częściej traktowane są też jako modny gadżet. Na początku roku szkolnego w salonach optycznych pojawi się więcej najmłodszych klientów. Jak dobrać im okulary, na co zwrócić uwagę, jak oswajać z nowym gadżetem – mówią specjaliści.

 

Rodzice powinni obserwować dzieci i zwracać uwagę na ich zachowania, mogące świadczyć o tym, że dziecko może mieć problemy z widzeniem. Najbardziej zauważalne symptomy mogące sugerować wadę wzroku to: nienaturalne, zwykle bliskie oglądanie obiektów, zezowanie, przekręcanie głowy, potykanie się. Szczególnie czujni powinni być rodzice, którzy sami mają wadę wzroku oraz rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie lub z zaburzeniami sprzężonymi.

Dzieci nie zawsze potrafią nam przekazać, gdy im coś dolega, dlatego wnikliwa obserwacja rodziców jest niezwykle pomocna. Zaniepokoić powinno: mrużenie oczu, zamykanie jednego oka, częste pocieranie oczu, niechęć do aktywności wzrokowej, wpatrywanie się w mocne źródła światła. Oczywiście szybkiej konsultacji okulistycznej wymagają stany zapalne oczu z towarzyszącym przekrwieniem, wydzieliną etc. Warto podkreślić,
że najbardziej podstępne mogą być wady jednostronne: różnowzroczność oraz niedowidzenie. Dziecko może wówczas nie manifestować żadnych niepokojących objawów, ponieważ funkcjonuje wzrokowo dobrze, ale tylko jednym okiem. W związku z powyższym, każde dziecko, nawet z pozoru rozwijające się prawidłowo, powinno być okresowo poddawane przesiewowym badaniom narządu wzroku.

Okulary dla dzieci powinny być wykonane z materiałów atestowanych, przeznaczonych do kontaktu ze skórą, nieuczulających. W przypadku dzieci praktyczne są oprawki z tworzywa, lekkie, bezśrubkowe. Istotne jest także zastosowanie soczewek okularowych tzw. plastikowych, nietłukących, z dodatkową powłoką zabezpieczającą przed zarysowaniem. Z pewnością do noszenia okularów zachęci także ich wygląd: kolorowy, nawiązujący do ulubionych bohaterów bajek, sportów.
Jako że argumenty merytoryczne do dziecka nie przemówią, najlepszym sposobem na zachęcenie do dbania o wzrok jest przykład rodziców, którzy sami powinni zwracać uwagę na higienę oczu, korzystać z okularów przeciwsłonecznych. W przekonaniu najmłodszych pomocne może być także wymyślenie bajki, w którą można wpleść, adekwatne dla danego dziecka, przesłanie.
Wszyscy specjaliści związani z narządem wzroku powinni przede wszystkim profesjonalnie i odpowiedzialnie wykonywać swoją pracę, zwracając uwagę na przyjazne podejście do dziecka i promowanie idei profilaktyki narządu wzroku. Niebagatelna jest także umiejętność skutecznej komunikacji, a przede wszystkim powszechna dostępność do informacji i usług –  Ewa Witowska-Jeleń, dypl. ortoptysta, optometrysta ORTO-OPTICA Centrum Dobrego Widzenia, Kraków.

Kluczowym kryterium jest wiek dziecka. To właśnie wiek definiuje wybór opraw okularowych oraz soczewek. O ile starsze dzieci mogą wybierać i nosić oprawki zarówno plastikowe, jak i metalowe, których jest cały wachlarz na rynku, najmłodszym dzieciom polecam oprawki z tworzyw sztucznych: plastikowe lub gumowe. Oprawy gumowe mają tę przewagę nad „plastikiem”, że nie posiadają zawiasów, przez co są bardzo elastyczne, a zarazem wygodne, stabilne na nosie i bezurazowe. To najlepszy wybór dla aktywnych dzieci!
Oprawki wybrane! A jakie soczewki? Zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom polecam soczewki plastikowe, lekkie, odporne na uderzenia i zarysowania. I najważniejsze! Aby zwiększyć komfort widzenia, wybierajmy naszym dzieciom soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki „antyrefleksowi” oczy dziecka będą mniej zmęczone i nadwerężone, a nadmiar niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany telewizorów, smartfonów i tabletów, zostanie zneutralizowany. Prawidłowo dobrane okulary nigdy nie powinny powodować dyskomfortu.

Dziecko musi wiedzieć, że ma chore oczka, a noszenie okularów na co dzień jest dla jego zdrowia. Przed badaniem wzroku i dokonaniem zakupu opraw z soczewkami rodzice powinni oswoić dziecko z okularami. Młodszym można zaproponować np. zabawy w domu. Warto przywołać dzieciom również sympatyczne postaci w okularach z różnych bajek. Chyba że rodzice sami noszą okulary? Sprawa wtedy wydaje się prostsza!

Specjalista z zakresu doboru opraw okularowych powinien przede wszystkim wybrać i perfekcyjnie dopasować rozmiar oprawy. Powinien sprawdzić długość zauszników, ocenić ułożenie opraw na nosie, a także zweryfikować na jakiej odległości i wysokości od oczu znajduje się tarcza, tak aby dziecko nie zerkało ponad okularami. Powinien wybrać z półki najlepsze oprawki pod względem kształtu oraz kolorystyki, uwzględniając oczywiście możliwości finansowe rodziców. Na koniec powinien dać dziecku możliwość samodzielnego podjęcia decyzji. Dajmy dzieciom prawo wyboru! Dziecko, które samo wybierze oprawkę, np. w różowym kolorze i z rysunkiem lalki Barbie, będzie chętniej nosiło okulary na co dzień – Kinga Żurowska, stylistka, specjalistka ds. wizerunku, stylistka opraw okularowych www.decoko.pl. 

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.