Ćwiczenia mają na celu zwiększenie zakresów wergencji horyzontalnej, usprawnienie fuzji motorycznej i sensorycznej, rozwój stereopsji i kontrolę tłumienia.
Do zestawu należą okulary czerwono–zielone. Dzięki kolorowym filtrom oko patrzące przez filtr czerwony widzi jedynie zielony rysunek, a oko patrzące przez filtr zielony – rysunek czerwony.
Zadaniem pacjenta jest połączenie widzianych każdym okiem obrazów (fuzja motoryczna i sensoryczna) oraz spostrzeżenie lub rozwinięcie widzenia stereoskopowego. Ćwiczenia i akcenty terapeutyczne dobieramy w zależności od zaburzenia.
Przykład
Jeżeli naszym pacjentem jest osoba z egzoforią do bliży, to główny akcent terapeutyczny kładziemy na wyćwiczenie zakresów w kierunku BS (ćwiczymy konwergencję). Obraz widziany lewym okiem musi być po prawej stronie (czyli: jeżeli przed okiem lewym jest filtr czerwony, to rysunek zielony ma być po prawej stronie; jeżeli przed okiem lewym będzie filtr zielony, to rysunek czerwony ma być po prawej stronie). Możemy zamieniać też filtry przed okiem pacjenta.
Zadaniem pacjenta jest połączenie widzianych obrazów w jeden. Dążymy do komfortowego utrzymania obrazu; pacjent powinien postrzegać obraz stereoskopowo. Zwiększamy trudność zadania.
Przykład
Jeżeli naszym pacjentem jest osoba z niedowidzeniem i budujemy widzenie obuoczne – fuzję i stereopsję, to celem pacjenta jest połączenie obrazów w jeden oraz rozwijanie stereopsji.
Zaczynamy od najłatwiejszych zadań, zmierzając ku trudniejszym. Kontrolujemy tłumienie.
Książka „Widzieć głębiej – ćwiczenia widzenia stereoskopowego” znajdzie zastosowanie w terapii u dzieci.
Ćwiczenia są zalecane u osób:
- z zaburzeniami widzenia obuocznego,
- z zezem (końcowy etap terapii – stymulacja widzenia obuocznego),
- z zezem ukrytym,
- z niedowidzeniem (końcowy etap terapii – stymulacja widzenia obuocznego),
- u osób z wąskimi zakresami wergencji fuzyjnej (zarówno w kierunku dywergencji, jak i konwergencji),
- dla osób, które chcą poprawić wytrzymałość wzrokową, zwiększyć komfort pracy wzrokowej;
- w ćwiczeniach percepcji wzrokowej,
- w ćwiczeniach widzenia peryferyjnego.
Z książki podczas terapii mogą skorzystać specjaliści (optometryści, ortoptyści, tyflopedagodzy, terapeuci SI, inni pedagodzy specjalni/wspomagający), a także rodzice – podczas terapii domowej z dziećmi.
Barbara Pakuła
www.barbarapakula.pl, www.cwiczeoko.pl