Krótkowzroczność u dzieci jest rosnącym globalnym problemem ze względu na takie czynniki jak m.in. zwiększona aktywność w bliży i spędzanie mniejszej ilości czasu na świeżym powietrzu. Brakuje też świadomości, czym jest krótkowzroczność i jaki jest jej wpływ na życie dzieci z krótkowzrocznością i ich rodziców.
W Hoya Vision Care wierzymy, że zajęcie się tym problemem jest naszym obowiązkiem, dlatego podejmujemy działania edukacyjne mające na celu zwiększenie świadomości i apelujemy do organizacji zdrowia publicznego o nadanie priorytetu dla działań ograniczających krótkowzroczność, zapewniających jej wczesne wykrywanie i budowanie świadomości, z jakimi problemami wiąże się ta wada wzroku.
Tematy te zostały podniesione 31 maja w Genewie podczas Światowego Szczytu Zdrowia (ang. Global Health Summit), w którym brał udział Alexandre Montague, CEO Hoya Vision Care. Obecni podczas tego wydarzenia reprezentanci firm z sektora opieki zdrowotnej, szefowie start-upów i przedstawiciele rządów dyskutowali, jak można wprowadzać innowacje, aby stworzyć zrównoważoną i zdrowszą przyszłość. Poruszali też temat kluczowej roli sektora prywatnego w osiągnięciu tego celu.
– Nadszedł czas, aby nasze ekosystemy opieki zdrowotnej współpracowały i razem działały na rzecz świadomości i edukacji. Nasze dzieci zasługują na coś lepszego: nie można ignorować wpływu krótkowzroczności na ich edukację i jakość życia – mówi Alexandre Montague. – Sukces naszych soczewek do spowalniania progresji krótkowzroczności MiYOSMART to dopiero początek. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz podnoszenia świadomości, edukowania specjalistów ochrony wzroku i informowania rodziców o znaczeniu wczesnej diagnozy i dalszego postępowania.
HOYA Vision Care wzywa zatem do podjęcia pilnych działań dążących do złagodzenia obciążeń związanych z krótkowzrocznością poprzez uczynienie z niej globalnego priorytetu dla rządów i organów zdrowia publicznego w celu zapewnienia wczesnego wykrywania, zwiększenia edukacji i świadomości. Pilna potrzeba nadania priorytetu krótkowzroczności wynika z jej wieloaspektowego wpływu na pacjentów, społeczności i systemy opieki zdrowotnej. Ponieważ częstość występowania krótkowzroczności rośnie, konieczne jest, aby rządy i organy zdrowia publicznego priorytetowo traktowały tę wadę wzroku jako problem zdrowia publicznego, w celu poprawy jakości życia dzieci dotkniętych krótkowzrocznością, ograniczenia powikłań związanych z tą wadą wzroku oraz edukowania w zakresie działań profilaktycznych.