Oferta urządzeń dostępnych w obrocie handlowym jest bardzo zróżnicowana, z łatwością można wybierać pomiędzy sprzętami o różnej wydajności, konstrukcji i sposobie obsługi. Zawsze warto postawić na jakość. Nawet jeśli cena produktu jest relatywnie duża, całkowity koszt posiadania urządzeń wysokiej jakości może być istotnie niższy niż w przypadku ich tańszych odpowiedników.
Automaty szlifierskie
Podstawowym urządzeniem w pracowni optycznej jest automat szlifierski. Od jego precyzji, prędkości i kultury pracy w dużej mierze zależy jakość okularów i tempo pracy, a więc także i zadowolenie klientów. Na rynku funkcjonuje wiele modeli, ale największą popularnością cieszą się automaty bezszablonowe. Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie radykalnie zmieniła się technologia wytwarzania i wykańczania soczewek okularowych. Na horyzoncie pojawiła się co prawda nowa możliwość: druk 3D, ale na osiągnięcie zadowalającej jakości, a zwłaszcza przejrzystości gotowego produktu i wydajności procesu przyjdzie jeszcze poczekać.
Pożądane funkcje nowoczesnych automatów szlifierskich można długo wyliczać. Największe znaczenie zdają się mieć: wysoka dokładność i powtarzalność obróbki, trwałość podzespołów, a także możliwość szybkiej, bezproblemowej wymiany elementów zużywalnych oraz kalibracji urządzenia bez potrzeby transportowania go do serwisu.
Z punktu widzenia komfortu obsługi ważny jest czytelny interfejs, łatwy i pewny sposób wprowadzania danych i komunikacji z urządzeniem oraz niski poziom hałasu.Pracę przyspiesza automatyczne wiercenie i rowkowanie 3D, możliwość obróbki wysokich krzywizn, asymetryczne fazowanie i personalizowanie fasety. Interesująca jest możliwość frezowania artystycznego według przygotowanych własnoręcznie wzorów.
Warto odnotować, że w przypadku automatów szlifierskich – poza aspektami technicznymi – ważna jest nie tylko marka producenta, ale i renoma dystrybutora oraz jakość proponowanych przez niego usług okołosprzedażowych. Kolejne kwestie brane pod uwagę to poziom skomplikowania procesu uruchomienia i kalibracji urządzenia, dokonywanie przeglądów według zaleceń producenta, remonty i naprawy bieżące, a także możliwość oddania urządzenia w rozliczeniu przy zakupie kolejnego, bardziej odpowiadającego zmieniającym się potrzebom optyka. U rzetelnego dystrybutora można bez ryzyka kupić urządzenie używane, mając pewność, że zostało odnowione i solidnie przygotowane do ponownej pracy.
Szlifierki ręczne
W codziennej praktyce oprócz wydajnych automatów przydają się urządzenia ręczne, wśród nich szlifierki. Zazwyczaj mają one tradycyjną konstrukcję. Są niezastąpione, kiedy trzeba dokonać poprawek albo uzyskać kształt, z którym nie radzi sobie automat. Ich najważniejszym elementem jest tarcza szlifierska. To od niej zależy jakość szlifu i koszt eksploatacji,
dlatego warto zainwestować
w wysokiej klasy, trwałe tarcze.
Szlifierki ręczne, jak wszystkie urządzenia z elementami rotującymi, powinny być dobrze łożyskowane, wyważone i zaopatrzone w szczelną obudowę chroniącą mechanizm przed pyłem powstającym podczas obróbki. Przy bardziej intensywnej pracy utrzymanie czystości na stanowisku ułatwiają osłony i odciąganie pyłu. Właściwe przygotowanie obszaru roboczego z pewnością może znacznie ułatwić pracę i uczynić ją przyjemniejszą. Oprócz odsysania pyłu stanowisko powinno być wyposażone w dobre, niemęczące oczu oświetlenie, a stolik i siedzisko muszą umożliwić przyjęcie wygodnej pozycji, która sprzyja precyzyjnej pracy.
Rowkarki
Uzupełnieniem podstawowego zestawu narzędzi są rowkarki. Nieodzowne w pracowni, muszą gwarantować wysoką jakość obróbki. Dużą popularnością i zasłużonym szacunkiem cieszą się urządzenia produkcji japońskiej. Dobra rowkarka powinna mieć możliwość łatwej wymiany tarczy, zapewniać równomierny docisk soczewki oraz pewny, ale delikatny i bezpieczny dla soczewki montaż. Przy większym obciążeniu pracą ważna jest długość trwania cyklu. By dobrze oszacować liczbę soczewek, które można obrobić, nie wystarczy wziąć pod uwagę tylko czas potrzebny na pełen obrót soczewki. Trzeba do niego doliczyć dodatkowe minuty na założenie i wyjęcie obrabianej soczewki (łatwość i szybkość tej operacji zależy oczywiście od konstrukcji rowkarki).
Podgrzewacze opraw
Podgrzewacz jest jednym z prostszych urządzeń w pracowni optycznej, ale niezmiernie istotnym. Powinien być dostępny zarówno w pracowni, jak i w salonie, gdzie czasami trzeba dokonać drobnych poprawek (dopasować zauszniki itp.). Ponieważ jest często używany, warto wybrać taki typ urządzenia, z którym będzie się przyjemnie i bezpiecznie pracowało.
Komfort zależy od głośności, ta zaś od jakości silnika i dmuchawy. Dobre łożyskowanie i wyważenie gwarantują cichą pracę bez wibracji. Wielostopniowa regulacja obrotów i mocy grzałki albo stabilizacja temperatury powietrza umożliwiają ustalenie indywidualnych warunków pracy; takich, jakie najlepiej odpowiadają tempu i przyzwyczajeniom optyka oraz właściwościom opraw, z którymi pracuje. Istotna jest także jakość i trwałość elementów grzejnych (ten parametr może znacznie zwiększyć zabezpieczenie termiczne chroniące przed przegrzaniem) oraz dostępność i cena części zamiennych.
Dezynfekcja opraw
Pandemia COVID-19 postawiła przed przedsiębiorcami nowe wyzwania i uwydatniła problemy, które wprawdzie istniały wcześniej, ale nie były zauważane. Za przykład można podać dezynfekcję opraw demonstracyjnych. Codziennie dotykają ich klienci, niektórzy z infekcjami. Zawsze powinny być starannie dezynfekowane, bo za ich pośrednictwem mogą się przenosić różne patogeny.
Tym bardziej należy o to zadbać dziś, kiedy wciąż rośnie liczba zachorowań
na COVID-19.
Dystrybutorzy sprzętu optycznego oferują różne warianty urządzeń do sterylizacji opraw. Zdecydowana większość z nich wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe, niektóre także ozon. Wybierając takie urządzenie, warto zwrócić uwagę na pojemność, czas trwania cyklu dezynfekcji, energochłonność oraz wpływ na oprawy i demolensy. Pamiętajmy, że zbyt duża dawka twardego promieniowania UV może wpływać na barwę i trwałość tworzyw sztucznych.