Urządzenia diagnostyczne i oprogramowanie dla optyków i okulistów

Optyka i okulistyka zawsze kojarzyły się z precyzją, nowoczesnością, zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi.

Nie może być inaczej, skoro oko jest jednym z najdelikatniejszych narządów ludzkiego ciała, a pogorszenie i utratę wzroku bez cienia przesady można zaliczyć do najcięższych doświadczeń.

Za pośrednictwem wzroku rejestrujemy około 80% z ogółu informacji docierających do mózgu. Częściowa kompensacja deficytu wzroku jest możliwa, ale zawsze wymaga zaakceptowania ograniczeń, często zmiany zawodu.

Producenci sprzętu okulistycznego i optycznego starają się spełnić oczekiwania lekarzy i optyków, którzy chcą rozwiązań umożliwiających postawienie możliwie szybkiej, jak najbardziej precyzyjnej diagnozy oraz wykonanie okularów w pełni zaspokajających potrzeby pacjenta. Do dyspozycji mają nowoczesne technologie z zakresu: optyki, elektroniki i optoelektroniki, informatyki, mechaniki precyzyjnej i inżynierii materiałowej.
Analizując kierunki rozwoju urządzeń diagnostycznych i produkcyjnych można zauważyć kilka trendów. Automatyzacja pomiarów i wytwarzania umożliwia skrócenie czasu badania i oczekiwania na okulary. Wykorzystanie interfejsu graficznego upraszcza komunikację z urządzeniem i sprawia, że lekarz lub optyk mogą się skoncentrować na istocie badania, zaś regulacja i kalibracja przyrządów odbywa się automatycznie.

Komfort i bezpieczeństwo

Podczas wizyty u lekarza okulisty pacjent nie odczuwa dziś dyskomfortu związanego z badaniem. Wszystko odbywa się szybko, o ile to możliwe, bez bezpośredniego kontaktu przyrządów z gałką oczną. Dobrym przykładem jest powszechne stosowanie tonometrów bezkontaktowych oraz diod elektroluminescencyjnych w lampach szczelinowych. Brak bezpośredniego kontaktu przyrządu z rogówką eliminuje ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych pomiędzy pacjentami, a dzięki diodom LED pacjent nie jest narażony na kontakt z gorącymi elementami lampy szczelinowej.

Urządzenia wielofunkcyjne

Przyrządy diagnostyczne coraz częściej są integrowane tak, żeby jedno urządzenie mogło dostarczyć kompletnej wiedzy o: geometrii gałki ocznej, ciśnieniu śródgałkowym, ostrości widzenia, odporności na olśnienie, polu widzenia i wielu innych parametrach. W ten sposób pacjent, zamiast poddawać się kilku badaniom, jest diagnozowany przy pomocy jednego przyrządu, znacznie szybciej, w większym komforcie. Lekarz również oszczędza czas, a dodatkowo ma większą swobodę w organizacji przestrzeni w gabinecie i ciemni. Jedno urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca, niż tradycyjny zestaw przyrządów.
W tej dziedzinie dzieje się naprawdę dużo. Na rynku pojawiła się właśnie trzecia generacja analizatorów rogówkowych, będących połączeniem aberrometru i topografu rogówkowego, proponowane są również „kombajny”, łączące funkcje fundus kamery i optycznego, koherentnego tomografu dna oka.
Nie brakuje nowości w klasie mniejszych i prostszych urządzeń diagnostycznych. Automatyczne foroptery zastępują tradycyjne kasety ze szkłami i oprawy diagnostyczne, rzutniki optotypów wypierają papierowe tablice Snellena. Dzięki temu w pełni wyposażony gabinet można urządzić w znacznie mniejszym pomieszczeniu niż przed 10–15 laty. Korzyści są oczywiste: z jednej strony środowisko pracy jest bardziej ergonomiczne, daje większą swobodę i wygodę, z drugiej – łatwiej znaleźć odpowiedni lokal w atrakcyjnej lokalizacji, a niższy czynsz poprawia rentowność przedsięwzięcia.

W sieci

Przyrządy diagnostyczne i maszyny do produkcji szkieł są sterowane mikrokontrolerami i wyposażane w interfejsy sieci LAN. Dzięki temu, że można je łączyć, dane mogą być przekazywane bezpośrednio z urządzenia do urządzenia. To skraca czas badania, redukuje możliwość pojawienia się nieścisłości i pomyłek. Czołowi producenci urządzeń okulistycznych oferują kompletne, systemowe rozwiązania, pozwalające na proste połączenie na przykład: autorefraktometru, foroptera, rzutnika optotypów i dioptromierza.

Oprogramowanie

Gabinety i pracownie optyczne obsługujące wielu pacjentów wytwarzają spore ilości informacji. Od prędkości ich obiegu i precyzji komunikacji pomiędzy gabinetem a pracownią optyczną zależy jakość świadczonych usług. Bezbłędna komunikacja, jednoznaczne zlecenie, możliwość prześledzenia historii pacjenta i jego zleceń umożliwiają zmniejszenie liczby pomyłek i korekt, skrócenie czasu oczekiwania na realizację zlecenia.
Jest to możliwe dzięki systemom komputerowym wspomagającym działanie gabinetu i pracowni. Automatyzacja niezbędnych, ale czasochłonnych procesów: kontroli stanów magazynowych, fakturowania, ewidencji zakupów materiałów, obsługi programów lojalnościowych umożliwia skoncentrowanie się na podstawowej działalności.

Tradycja i nowoczesność

Był taki moment, kiedy tradycjonaliści z rezerwą patrzyli na zautomatyzowane, skomputeryzowane przyrządy diagnostyczne. Lekarze i optycy z wieloletnim doświadczeniem, bardzo wprawni w badaniu przy pomocy tradycyjnych przyrządów, uważali nowości za nieprzemyślane, a automatyzację za zbędną i przesadzoną. Dziś opinie są zgodne: nowe rozwiązania przenoszą praktykę okulistyczną na nowy poziom, a jeśli trzeba by wymienić jakieś wady, to na pierwszym miejscu znalazłyby się relatywnie wysokie ceny. Producenci i dystrybutorzy urządzeń starają się je niwelować, proponując wiele sposobów finansowania inwestycji.

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.