Trendy zbliżającej się jesieni

Sezonowość w modzie jest czymś naturalnym i dotyczy każdego jej obszaru.

Biorąc pod uwagę okularowe stylizacje, ich klasyfikacja względem pór roku nie jest tak jaskrawa i wymowna, jak w przypadku branży odzieżowej. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy zwrócić uwagi na pewne trendy w optyce okularowej typowe dla określonych miesięcy w kalendarzu.

Najbardziej charakterystyczny jest okres letni, którym ważną rolę odgrywają rozwiązania chroniące przed światłem słonecznym. To nie tylko czas dominacji okularów przeciwsłonecznych, które ze względu na wiele fasonów, wielkości, barw przy braku konieczności trzymania się sztywnych zasad, typowych dla doboru okularów korekcyjnych, dają wiele możliwości uzupełniania kreacji modowym entuzjastom. To także okres zwiększonego popytu na soczewki fotochromowe, przeciwsłoneczne nakładki czy „barwione” okulary korekcyjne.

Bywa, że zmiana garderoby to również zmiana okularów

Czy jednak koniec wakacji wysokich temperatur zwiastuje ograniczenie potrzeby wykorzystania przeciwsłonecznych rozwiązań? Oczywiście, że nie! Ochrona przed słońcem należy się naszym oczom bez względu na porę roku. Co jednak może się zmienić okularowej modzie nadejściem 23 września, czyli kalendarzowej jesieni? Jako właściciel salonu optycznego, obserwujący kobiece decyzje zakupowe, muszę przyznać, że za potrzebą sezonowej wymiany garderoby coraz częściej przemawia chęć dostosowania do niej okularowych stylizacji. Mimo że nie jest to zabieg powszechny, to cieszy, że okularowa moda transformuje się coraz częściej odbiegamy od standardu posiadania jednej pary okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych. Kierujemy się potrzebą zmiany wizerunku, tak aby zapewnić jego spójność porami roku.

Cechy jesiennej stylizacji okularowej

Jak zatem przygotować klientów na nadejście jesieni? Po części wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: czym, biorąc pod uwagę odzieżowe stylizacje, kojarzy nam się ta pora roku. Na szczególne traktowanie zasługuje oczywiście paleta barw odzwierciedlająca jesienną przyrodę naszej szerokości geograficznej. Do niej będą należeć odcienie koloru brązowego, beżowego, ecru, rudego, ceglanego, poprzez zieleń wojskową, turkusowy, cynober, na pomarańczowym żółtym kończąc. Paleta kolorów jest szeroka, jej wykorzystanie stylizacjach można uznać za kluczowe dla jesiennego okularowego wyglądu. Pamiętajmy jednak znamiennych dla jesieni kolorystycznych atrybutach, gdzie nie ma miejsca na zimne intensywne kolory. Jesień jest bowiem ciepła, ma nasycone odcienie ciemnych średnich tonach. Podczas eksperckiego doboru okularów warto nie pozostawić żadnej wątpliwości co do trafności wskazanej barwy oprawki pokusić się analizę kolorystyczną – barwy jesieni nie dla każdego będą najlepszą decyzją. Dobór odpowiedniego koloru jest zabiegiem cennym czasochłonnym.

co ze wzorami, którymi warto nawiązać do jesiennej stylizacji? Okazuje się, że okularowa moda powodzeniem wykorzystuje szylkrety, panterki, kwiaty, kraty, nawet egzotyczne wzory, które, jak się okazuje, nie są zarezerwowane wyłącznie dla tkanin dzianin. Będą to doskonałe rozwiązania dla nieco odważniejszych klientów.

Nie zapominajmy jeszcze jednym. Dlaczego często określamy jesień przymiotnikiem „złota”? To dlatego, że ta pora roku maluje świat właśnie na tę barwę! Nawiązując do optyki okularowej, pamiętajmy królującym tym sezonie złocie. Wszelkie metalowe, złote oprawy, szczególnie barwach żółtego złota miedzi, sprawią, że zarówno damska, jak męska stylizacja mogą wyglądać nietuzinkowo. skoro dotknęliśmy tematu okularowych materiałów, to warto zwrócić uwagę także na te niszowe. Należą do nich masa perłowa (lub jej imitacja), przeróżne postacie drewna, elementy skóry czy nawet bursztyny.

Jeszcze kilkanaście lat temu moglibyśmy chwycić się za głowę na widok różnorakich rozwiązań, barw, faktur materiałów wykorzystywanych optyce okularowej; podobnie faktu posiadania przez nas kilku par okularów korekcyjnych przeciwsłonecznych, co dopiero uwzględniania okularowych trendach zmienności pór roku! Właśnie dlatego, poprzez nieustanne modowe ewoluowanie, okularowa moda jest taka piękna kreatywna.

Radek Wiktorowicz aka Ghosteye bloger okularowy na www.ghosteye.pl certyfikowany stylista opraw okularowych, osobisty doradca wizerunku, certyfikowany kolorysta

Od 2018 roku jego wpisy można śledzić na stronie www.ghosteye.pl, która stała się głównym okularowym blogiem kraju. Na co dzień oddaje się okularowej pasji swoim salonie optycznym Piotrkowie Trybunalskim lub atelier Warszawie. jego miłością do okularów konkurować mogą tylko trzy kobiety – córki Amelia Hania oraz żona – Ania – lekarz specjalista chorób oczu.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,397
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.