Trendy wiosna 2018 – ekspresja kolorów

Wygodne, komfortowe i dobrze zaprojektowane. To podstawowe oczekiwania, jakie stawiają klienci oprawkom okularowym. Coraz częściej liczy się dla nich także jakość. 

 

Ale nie tylko to ma znaczenie dla klientów. Jedną z ważniejszych kwestii jest wybór okularów w zgodzie z aktualnymi trendami. Jak właściwie dobrać oprawki klientom, by sprostać ich rosnącym oczekiwaniom?

W Stanach Zjednoczonych ponad 40 procent populacji potrzebuje okularów. Szacunki sugerują, że przed końcem dekady będzie potrzebowała ich jedna trzecia ludności świata. Według badaczy wpływ na to ma zbyt długie korzystanie z urządzeń cyfrowych przez młodych ludzi. Eksperci wskazują, że wkrótce będziemy mieć do czynienia z epidemią krótkowzroczności – to najczęstsza wada wzroku, spowodowana przez nowe technologie. W związku z tym, że obniża się wiek osób noszących okulary, pracownicy salonów optycznych muszą być przygotowani na obsługę klientów z nowymi potrzebami.

Jasno sprecyzowane oczekiwania

Klienci salonów optycznych to coraz częściej osoby, które mają jasno sprecyzowane oczekiwania. Wiedzą, czego oczekują od oprawek i jak mają one wyglądać. Rolą pracownika salonu optycznego jest wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom i pomoc w wyborze najwłaściwszego rozwiązania. Nie jest to zadanie łatwe. Pracownik salonu optycznego musi z jednej strony wsłuchać się w potrzeby klienta, z drugiej dobrać oprawki w taki sposób, by sprawdziły się podczas wykonywania codziennych czynności i współgrały z osobowością i urodą klienta. Najważniejsze jest jednak, by dać klientowi dojść do głosu.
Okulary muszą być dopasowane do stylu życia, aktywności i stylu bycia klientów. To jedne z głównych potrzeb, na jakie będą stawiać. Oprawki muszą sprawdzić się podczas wykonywania codziennych czynności, co oznacza, że na pierwszy plan wysuwa się komfort. Powinny być lekkie, ale jednocześnie trwałe, jak najbardziej odporne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Warto więc zainteresować klientów materiałami takimi jak chociażby tytan. Jest nie tylko wytrzymały, ale i antyalergiczny. To ważne, bo badania pokazują, że z roku na rok przybywa ludzi, którzy są nadwrażliwi na kontakt na metale. Szacuje się, że w latach 90. w większości krajów Europy Zachodniej na nikiel było uczulonych 8–10 proc. pacjentów, a dziś problem dotyczy niemal 20 proc. dorosłych i 8 proc. dzieci. To oznacza, że coraz więcej osób będzie musiało rezygnować z oprawek metalowych. Zawarty w nich nikiel powoduje silne reakcje alergiczne. Pamiętajmy, że z niklu mogą być też wykonane elementy mocujące.

Drewno wkracza do gry

Klientów świadomych jakości oprawek i szukających wyszukanych rozwiązań, warto zainteresować materiałami premium. Mowa o rzadkich gatunkach drewna, srebrze, palladzie, platynie, skórach, rogu bawoła czy złocie. Warto zwrócić ich uwagę na ciekawe wzornictwo czy unikalną technikę wykonania. Takie oprawki podkreślą wyjątkowość klienta. Polecane są więc szczególnie dla klientów biznesowych. Bardzo interesującą propozycją, szczególnie dla młodych i świadomych klientów, są oprawy wykonane z drewna. To produkty tworzone ręcznie, wyróżniające się wysoką jakością i indywidualnym designem. Takie okulary można zabarwić na dowolny kolor, przez co nabierają jeszcze bardziej unikalnego charakteru. Producenci dają możliwość dogięcia i dopasowania opraw do kształtu głowy, co znacznie poprawia komfort noszenia.
Proces produkcji drewnianych okularów należy do dosyć złożonych. Przy doborze surowców producenci starają się w pełni wykorzystać niepowtarzalne cechy surowca. Bambus, na przykład, ze względu na swoją strukturę, jest niesamowicie lekki i unosi się na wodzie. Oprawki z drewna sandałowego z kolei przepięknie pachną. Do tego niepowtarzalna struktura drewna powoduje że nie ma dwóch identycznych par. Mogą być z sękiem lub gładkie i ładnie się starzeją, np. sandałowiec jest na początku jasny, a z czasem ciemnieje. To walory, które docenią klienci szukający ekologicznych i niebanalnych rozwiązań.

Ekspresja kolorów

Dobierając oprawki, należy dać dojść do głosu osobowości klientów. Projektanci przygotowali co nieco dla prawdziwych ekstrawertyków, jest więc w czym wybierać. Klienci, dla których okulary to nie tylko modny dodatek, ale i akcesorium mające wyrazić ich dynamiczną i ciekawą osobowość, nie będą zawiedzeni. Warto polecać im najciekawsze oprawki z oferty. W tym sezonie są nie tylko ciekawe kształty, ale i bogate zdobienia: elementy złota czy brokatu. Prawdziwą jednak furorę robią obecnie nieoczekiwane połączenia zarówno materiałów, jak i kolorów. Absolutnym must have będą połączenia metalu z plastikiem i różnorodnych odcieni: bieli z czernią, czerwieni z szarością czy różu z szylkretem. Ekspresja kolorów zagościła szczególnie w najnowszych propozycjach modeli okularów przeciwsłonecznych. Odważnym klientom warto polecać okulary z kolorowymi szkłami. Najmodniejsze wiosną i latem będą szkła niebieskie, różowe, brązowe, granatowe, bordowe czy srebrne. Bardzo wyraziste, rzucające się w oczy.

Dobierając jednak okulary pod względem kolorystycznym, zapytajmy uprzednio klientów o ich codzienny styl. Okulary powinny pasować do ubioru, jeśli więc klienci preferują stonowane stylizacje, warto polecać im jednolite kolory opraw, o ile chcą ten styl utrzymać, lub misz-masz kolorystyczny, jeśli chcą, by to okulary odgrywały główną rolę. Uwagę tych ostatnich klientów warto też zwrócić na okulary o interesujących kształtach, których w tym sezonie nie będzie brakować: wydłużonego kociego oka, kwiatach, sercach czy przypominających okulary ochronne. Bardzo modne będą oprawki korekcyjne metalowe typu oversize. Ten trend rozmiaru XXL został przeniesiony z oprawek okularów przeciwsłonecznych. To rozwiązanie dla osób, dla których okulary powinny być wyrazistym dodatkiem.

 

Tekst: Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.