Trendy w okularach na wiosnę 2016

Grube, wyraźne oprawy, nowoczesne kształty i odważne kolory. To główne trendy, które będą widoczne w kolekcjach na wiosnę 2016.

Spośród wszystkich dodatków modowych to okulary wysuwają się na pierwszy plan na światowych wybiegach. Już wiadomo na pewno, że będą one w przyszłym roku jednym z najbardziej wyrazistych dodatków. Przyciągać uwagę będą grube oprawki oraz nowoczesne kształty. – Projektanci przygotowali nam na wiosnę bardzo nietuzinkowe propozycje, choć powróciły także trendy znane od kilku sezonów – mówi Kalina Kaczmarek, Style Doctor.

Różnorodność kształtów

Na półkach w salonach optycznych powinny szczególnie zagościć oprawki o okrągłym kształcie. To trend znany już od kilku sezonów, wiosną nabierze na sile. – Z trendów, które już przewijały się w ubiegłych sezonach, na wiosnę ponownie zobaczymy okrągłe oprawki. Bardzo wymagający kształt, który nie wygląda dobrze na każdej twarzy, ale potrafi dodać modowego retro-sznytu. Modne będą też aviatory, tym razem w mniejszych rozmiarach i bardziej dopasowane do owalu twarzy – informuje stylistka. Coraz więcej klientów będzie także pytało o tzw. wayfarery. Okulary o tym kształcie dominowały podczas zimowych pokazów, zapowiadających wiosenne trendy. Wciąż nie znikają okulary o kocim kształcie. Pojawią się jednak w nieco odświeżonej formule, bardziej nowoczesnej, w grubej, wyraźnej oprawie. Także i one będą miały nieco zaokrąglony kształt.

Okulary na pierwszym planie

Okulary będą przyciągać uwagę nie tylko grubymi oprawami, ale i różnorodną kolorystyką. Podobnie jak w poprzednich sezonach, także wiosną, będzie panowała duża dowolność pod względem kolorystycznym. Modne będą niemal wszystkie kolory, a przede wszystkim ich odważne połączenia. Wiosenną nowością będą okulary w jasnych, pudrowych odcieniach, a wśród nich najmodniejsze będą oprawki w kolorach różu, błękitu i jasnej szarości. Oprawki w delikatnych kolorach warto polecać klientom, którzy szukają modnego, ale i subtelnego dodatku. Pudrowe kolory świetnie sprawdzą się dla klientów o jasnej karnacji, blond włosach, jasnych kolorach oczu. Na półkach salonów optycznych nie powinno zabraknąć odważnych połączeń kolorystycznych. Te będą wiosną bardzo modne. Na oprawkach pojawią się kontrastowe połączenia: czarni i bieli, szarości i pomarańczy, nie zabraknie motywów zwierzęcych. – Wiosną i latem 2016 bardzo modne będą oprawki dwukolorowe łączące zarówno kontrastowe, jak i współgrające ze sobą barwy. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne wciąż powodzeniem będą się cieszyły te ze szkłami lustrzanki w stonowanej kolorystyce szarości i błękitów – twierdzi stylistka.

Ważne spojrzenie całościowe

Duża dowolność i różnorodność będzie panowała w kwestii materiałów, z których tworzone będą oprawki. Klienci coraz chętniej będą pytali o okulary wykonane z drewna. Te powinny cieszyć się dużą popularnością zwłaszcza wśród męskiej części klienteli. – Jedną z nowinek są oprawki z łączonych materiałów, na przykład akrylu i metalu. To oprawy dla modowych minimalistów, bo wymagają bardzo stonowanej reszty stylizacji. Kolejnym odważnym trendem, który z pewnością pokochają klienci, są tzw. połowiczne oprawki – tylko w części okalające szkła okularów. Takie rozwiązanie dodaje lekkości i sprawia, że okulary wyglądają bardziej subtelnie, wyrafinowanie – twierdzi stylistka. Warto jednak pamiętać, że oprócz trendów, przy doborze okularów, należy uwzględniać osobowość klientów, przeznaczenie okularów (na co dzień, specjalne wyjścia, do pracy) oraz kształt twarzy. Tylko dobrze dobrane okulary, będą w pełni podkreślać styl klienta i nie zdominują jego naturalnej urody.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,280
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów, najnowsze trendy, sprzęt, teksty ekspertów, relacje z wydarzeń branżowych