Trendy okularowe na wiosnę-lato 2017

Choć aura za oknem dopiero robi się zimowa, czas myśleć już o tym, jakiego asortymentu nie może zabraknąć w naszym salonie optycznym wiosną i latem.

Projektanci zaprezentowali już wiodące trendy na nadchodzący sezon. Na co musimy być przygotowani?

Przede wszystkim na wielki powrót mody retro. Choć ten trend znany jest nam już z poprzednich sezonów, w tym przybiera na sile. – Cały czas retro to trend rosnący – potwierdza stylistka Magda Potok. To oznacza, że musimy postawić na obecność w salonie optycznym okularów z okrągłymi szkłami, zarysowanymi u góry mocną oprawą, okularów o kocim kształcie oraz klasycznych wielkich much. Z mody nie wychodzą też awiatorki.

Na okrągło

Klienci w tym sezonie będą nosić się przede wszystkim „na okrągło”. To o okulary o tym kształcie będą wiosną i latem najbardziej popularne. I co ciekawe, przestaje obowiązywać tu sztywny zapis, że absolutnie nie powinni nosić ich klienci o okrągłej twarzy. Uważa się bowiem, że okulary o tym kształcie dodatkowo ją powiększą. – Oprawki okrągłe, duże, małe, ogromne, będą w tym sezonie noszone do wszystkich rodzajów twarzy, nawet okrągłych – wcześniej było to nie do pomyślenia – potwierdza stylistka. Jeśli więc klient będzie zdeterminowany, by wybrać dla siebie właśnie taką parę okularów, pomóżmy mu dobrać je najlepiej jak potrafimy. Nie zniechęcajmy. W końcu to wiodący sezonowy trend!

XXL

Duże, zakrywające sporą część twarzy, pojawią się nie tylko jako dodatek do szkieł przeciwsłonecznych, ale i korekcyjnych. Chętnie będą o nie pytali klienci bez wad wzroku. Okulary XXL z zerowymi szkłami będą uzupełniać ich stylizacje. W asortymencie okularów korekcyjnych, zwłaszcza jeśli chodzi o męską klientelę, wciąż dużą rolę powinny odgrywać wayfarery. Zdominowały wybiegi zapowiadające trendy na wiosnę/lato 2017 roku. Projektanci nie wykluczyli też popularnych w poprzednich sezonach lenonków, aczkolwiek ten kształt częściej przewija się w okularach przeciwsłonecznych niż korekcyjnych.

Materiały

Jeśli chodzi o materiały, nadal dominującym pozostaje plastik. I jest go coraz więcej. Niemal we wszystkich kształtach: okrągłym, kociego oka czy aviatorkach – mocno nadbudowuje oprawę. Często pojawia się w kontrastowym kolorze, by być bardziej widoczny. Dużą rolę odgrywa także metal. Zwłaszcza, jeśli chodzi o okulary o kształcie awiatorków czy okrągłym. Wykonane z cienkiego metalu, przypominającego drucik, są kontynuacją znanego już nam z tego roku trendu, który nawiązuje do stylu naszych babć. Szczególnie, jeśli dodać do tego zapomniane już nieco łańcuszki. Bardzo modne w nadchodzącym sezonie będzie też łączenie różnych materiałów. – Pojawia się eklektyzm, łączenie materiałów, np. skóry z metalem. Różne faktury w tej samej oprawie nie powinny być też zaskoczeniem – mówi Magda Potok.

Kolor soczewek

Sporo dzieje się także w kolorach opraw. – Nadal modne będą pastele, głównie błękit i róż, wszystkie odcienie morza, turkusowy, granatowy, bardzo silne bordo i, co ciekawe, zgniła zieleń, brąz, oczywiście, jak zawsze, czerń, szarość i oprawy rogowe – wymienia stylistka. Z mody nie wychodzą oprawy w panterkę, a nowością będą oprawy mieszane kolorystycznie. Duża dowolność pod względem kolorystycznym będzie panowała w szkłach okularów przeciwsłonecznych. W tym sezonie zdecydowanie królować będzie kolor żółty i bursztynowy. Ale nie tylko. Bardzo modne będą też szkła lustrzane. – Lustrzanki pojawią się już nie tylko w oprawach sportowych, ale i bardzo eleganckich. Dominować będzie lustro, które na pierwszy rzut oka nie pasuje do ramki, kłóci się z nią – mówi stylistka.

Do odważnych świat należy

Jeśli nasz salon optyczny odwiedzają klienci, którzy nie boją się ekstrawaganckich dodatków, warto zainteresować ich okularami o nowoczesnym designie. Ten trend znany jest nam już z tego roku, kiedy na wybiegach, zapowiadających trendy na jesień/zimę, pojawiły się oprawki o futurystycznym kształcie, niczym wyjęte z filmów science fiction. Takie okulary nadal nie wychodzą z mody, wręcz przeciwnie, wiosną i latem będą jeszcze bardziej popularne. – Rzeczywiście, dla odważnych klientów warto mieć w zanadrzu płaskie okulary, nowoczesne, abstrakcyjne, trochę jak z przyszłości – potwierdza stylistka.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.