Trendy okularowe dla młodzieży

Młodzież to jedna z najbardziej wymagających grup klientów. Warto się na nią otworzyć i śledzić trendy, które mogą zainteresować nastolatków.

Z badań wynika, że 46% uczniów szkół średnich ma wady wzroku. Najpoważniejszym problemem okulistycznym u młodzieży jest krótkowzroczność. Szacuje się, że cierpi na nią co czwarty młody człowiek. Choć nie ma dokładnych badań na ten temat, winą za tę wadę wzroku można obarczyć zmiany cywilizacyjne i postęp technologiczny. Młodzież coraz więcej czasu spędza przed monitorami komputerów, jeszcze więcej z nosem utkwionym w smartfonach. Krótkowzroczność spowodowana przeciążeniem wzroku z powodu patrzenia z bliska będzie się nasilać. Takie mamy czasy. To jednak oznacza, że właściciele salonów optycznych powinni być przygotowani na częste wizyty nastoletnich klientów. Dotarcie do nich z ofertą może być wyróżnikiem na rynku.

Wygląd najważniejszy

Najważniejszą kwestią dla tej grupy klientów jest design okularów. Muszą być modne. Chodzi nie tylko o pokazanie, że śledzi się trendy, ale przede wszystkim o akceptację rówieśników, a ta w tym wieku jest niezwykle istotna. Młodzież zwraca uwagę na wygląd, dlatego to właśnie design okularów odgrywa najważniejszą rolę. W tym sezonie zadanie będzie ułatwione, bo w trendach panuje duża różnorodność. Jeśli chodzi o kształty, modne są zarówno oprawki o tzw. kocim kształcie, jak i kujonki czy styl oversized. – Obecnie bardzo popularne są okulary nawiązujące do lat 60. i 70. Dominują wyraziste modele, przypominające okulary naszych babć. Dużą popularnością cieszą się te o okrągłych kształtach. Niestety, nie każdemu pasują! – zaznacza Ania Marciniak, stylistka i autorka strony AniaMarciniak.pl.

Czas na eksperymenty

Wyrazistości oprawkom nadają kolory, jednak panuje tu duża dowolność. A najgorętszym trendem, który może najbardziej przypaść do gustu nastoletnim klientom, są oprawki o łączonych kolorach: pomarańczowym i czarnym czy żółtym i czarnym. Bardzo modne są też oprawki ze wzorem w panterkę. – Młody wiek to idealny czas na odrobinę szaleństwa. Możemy trochę poeksperymentować z klientami, nie zapominając jednak o tym, że okulary muszą podkreślać atuty urody oraz współgrać z osobowością klienta – przypomina stylistka. Zwraca jednak uwagę, by, dobierając kolor oprawek młodzieży, pamiętać o kilku kwestiach.
– Kolor oprawki jest niezwykle ważny, musi być idealnie dopasowany do karnacji i typu kolorystycznego konkretnej osoby. Ponadto dobrze jest polecić taki kolor, który będzie komponował się z garderobą klienta, chyba że od razu decyduje się on na kilka par, wówczas jedne powinny mieć bardziej klasyczny i uniwersalny kolor, co wcale nie oznacza koloru czarnego, a pozostałe mogą, a nawet powinny, być bardziej ekstrawaganckie i charakterne – radzi stylistka.

Ekotrend

Należy pamiętać, że okulary wciąż pozostają modnym dodatkiem. Traktowane są jak biżuteria, element dopełniający stylizację. Ten trend wśród osób młodych będzie szczególnie widoczny i, co warto podkreślić, będzie zyskiwał na znaczeniu. Dlatego nie powinno nas dziwić, że do salonów będzie zaglądać coraz więcej nastolatków szukających zerowych szkieł. Bądźmy na to otwarci. Młodzież może też wykazywać się inwencją i pytać o modele nie tylko topowych projektantów, ale wybierać te najodważniejsze, najbardziej ekscentryczne i awangardowe. Wszystko po to, by jak najlepiej wpisać się w panujące trendy. Warto mieć kilka takich par na stanie, bądź być przygotowanym na możliwość ich sprowadzenia do salonu na specjalne zamówienie.
Niezależnie od wybranego kształtu czy koloru, nastolatki najchętniej będą pytać o okulary z tworzyw sztucznych. Metal już od kilku lat odchodzi w zapomnienie i nie ma co spodziewać się jego rychłego powrotu. Bardzo silnym trendem, widocznym już od kilku sezonów, są okulary wykonane z drewna. Wpisują się w trend bycia eko, bardzo popularny wśród młodzieży, dlatego szczególnie może zainteresować nastoletnich klientów. Nie bójmy się sprowadzać ich do salonu.

Całoroczna ochrona

W salonie optycznym jesienią i zimą nie powinno zabraknąć także okularów przeciwsłonecznych. Młodzież może o nie pytać z kilku względów. Przede wszystkim nastolatki liczą na atrakcyjne rabaty poza sezonem, więc jeśli możemy sobie pozwolić na obniżki, warto to zrobić właśnie teraz. Po drugie, okulary przeciwsłoneczne to jeden z najmodniejszych dodatków przez cały rok. Jeśli tylko pogoda dopisuje, są chętnie noszone jako uzupełnienie stylizacji. Najmodniejsze jesienią będą duże i wyraziste okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z ciemnymi szkłami. W kolorystyce panuje duża dowolność, można być więc pewnym, że młodzież będzie sięgała po odważne i niebanalne okulary.

Okulary muszą pasować

Pamiętajmy, że dla młodzieży najważniejszy jest wygląd, dlatego polecając modne okulary, zwracajmy uwagę, czy klienci na pewno dobrze się w nich prezentują. – Najważniejszą rzeczą przy wyborze odpowiednich okularów jest ich kształt. A ten jest uzależniony od kształtu twarzy. Osoby o miękkich rysach twarzy powinny nosić bardziej ostre kształty oprawek i odwrotnie, osoby o ostrych rysach lepiej będą wyglądały w bardziej obłych kształtach. Młody wiek pozwala na więcej awangardy, jednak powyższa zasada obowiązuje zawsze, bez względu na wiek, w przeciwnym razie okulary, zamiast zdobić, będą odejmowały urody – radzi Ania Marciniak. Trzymanie się tych zasad pozwoli nie tylko usatysfakcjonować młodego klienta, ale z dużym prawdopodobieństwem przyciągnie kolejnych. Rekomendacja wśród młodzieży działa ze zdwojoną siłą.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.