TRENDY 2018 – powiew nowości

Od pastelowych kolorów po świeże, zmieniające się klasyczne kształty i wnoszące duży powiew świeżości. Do salonów optycznych wkrótce wkroczy kolekcja na wiosnę i lato 2018. 

Będzie sporo modeli, do których klienci zdążyli się przyzwyczaić, ale i nie mniej nowości.

W salonach optycznych już wkrótce zrobi się cieplej. Wszystko przez powiew wiosenno-letnich nowości na 2018 rok. Projektanci zadbali, by kolory oprawek i szkieł w okularach przeciwsłonecznych przyciągały klientów. Będzie kolorowo, lekko i świeżo.

Stal na pierwszym planie

Tę lekkość widać przede wszystkim w oprawkach okularów korekcyjnych. Bardzo modne będą oprawki wykonane z cienkiej stali. To znów kontynuacja zapoczątkowanego pod koniec ubiegłego roku trendu na tzw. babcine okulary. Oprawki ze stali mogą przybierać kształt aviatorków, nawiązując do trendów z okularów przeciwsłonecznych bądź lenonek. Zadowolone będą więc różne grupy klientów, bo, przez dowolność kształtów, będzie można je dopasować do różnych typów twarzy. – W nadchodzącym sezonie bardzo modne będą oprawki, które sprawią, że będziemy wyglądać nie tyle modnie, co stylowo. Obecnie okulary nie służą tylko do korygowania wad wzroku, ale stają się elementem naszej tożsamości. W tym sezonie będziemy bowiem stawiać na oprawki metalowe, tzw. „kółka”, które stają się hitem internetu i globalnych blogerek i blogerów – metalowe: złote lub srebrne, trochę retro – te oprawki nie są idealne dla każdego, ale warto dawać je proponować klientom i szukać tych wymarzonych – potwierdza Marzena Lampasiak, stylistka i wizażystka (AUBERGINIA Kreowanie Wizerunku www.auberginia.com).

Szylkret w modzie

W cienkie, stalowe oprawki będą też „ubrane” okulary przeciwsłoneczne. Będą one przybierały najróżniejsze kształty: kociego oka, aviatorek czy pięciokątów. Ciekawym trendem jest łączenie metalowych oprawek z tworzywem. Najpopularniejsze w takiej konfiguracji będą lenonki: góra wykonana z cienkiej stali, dół z grubego plastiku. Wyraziste oprawy korekcyjne to zarówno świeże, soczyste barwy, jak i bardzo naturalne – szczególnie kolory pudrowe. Klienci powinni być zadowoleni także z umacniania się trendu popularnego od kilku lat. Mowa o oprawkach kolorem nawiązujących do szylkretu. Zmienią się natomiast jego barwy. Oprócz brązu i złota, będą mogły pojawiać się na oprawkach szylkretowych akcenty niebieskie, pomarańczowe czy żółte.

Retro nadal na topie

Do stylu retro zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że nadal będzie w modzie. Na półkach salonów optycznych, oprócz oprawek metalowych, znów zagoszczą lenonki, i to zarówno jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne. Prawdziwa różnorodność panuje w ich kolorystyce, szczególnie jeśli chodzi o szkła. Popularne będą zarówno klasyczne szkła, w kolorze czerni bądź brązu, jak i kolory żółty, niebieski czy barwy pudrowe – skontrastowane z odcieniem oprawek (np. żółty z niebieskim), jak i współgrające z nimi (róż-róż, niebieski-niebieski). Nowością w okularach przeciwsłonecznych będą oprawy z owalnymi szkłami o bardzo małej wielkości, ledwie zasłaniającej powierzchnię oka. Ten trend doskonale pokazuje, w jaką stronę idą okulary przeciwsłoneczne. Na dalszy plan schodzi ich funkcja zdrowotna, na pierwszy wysuwa się design. Zmierzanie w tym kierunku pokazuje też moda na tzw. muchy. Ten fason również wraca do gry. Okulary o tym kształcie będą w nadchodzącym sezonie bardziej nowoczesne, jeszcze większe, wyglądające jakby zsuwały się z nosa. Wśród modeli retro w okularach przeciwsłonecznych popularne będą też te w kształcie kociego oka. – W nadchodzącym sezonie będziemy nosić także kanciaste, „kocie” – bardziej wyraziste i te bardziej fantazyjne, np. tylko z górną, wyciągniętą oprawą o delikatnym dole – będą idealne do pracy i do różnego rodzaju stylizacji. Dużą rzeszę zwolenników będą miały też oprawy drewniane – zapewnia stylistka i wizażystka Marzena Lampasiak.

 


Katarzyna Sekścińska
Stylistka i właścicielka firmy make me (www.make-me.pl)

Hitem są niemal wszystkie fasony retro, od typowo kocich, aż po te w grubych oprawkach, przypominające niekiedy okulary naszych babć. Dla odważnych pozostaje wybór modeli przypominających gogle, niemal identyczne jak te używane w laboratoriach. Jedno jest pewne… W tym sezonie im bardziej oryginalne oprawki, tym lepiej!


 

Kolorystyczny zawrót głowy

Wiosną i latem będzie w czym wybierać, także jeśli chodzi o kolory. Nowością będą zaskakujące połączenia kolorystyczne opraw ze szkłami. Projektanci wykazali się w tej kwestii sporą odwagą. Na wybiegu można było zobaczyć oprawki w kolorze żółtym połączone z niebieskimi szkłami. Popularne będą soczewki z lustrzanymi odbiciami. Pojawią się zarówno w bardzo żywych kolorach, jak i lżejszych, pastelowych barwach. Klientom szukającym wyrazistych dodatków warto polecić oprawki ze zdobieniami. Najmodniejsze wiosną i latem będą elementy złota i kryształków.
– Najmodniejsze w tym sezonie są zdecydowanie oprawki w nasyconych, wręcz soczystych kolorach. Czerwone, fioletowe, a nawet żółte, będą ciekawym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy na co dzień wybierają klasyczne stylizacje w neutralnych kolorach – mówi Katarzyna Sekścińska.
Nieco bardziej stonowane kolory rządzą natomiast w oprawkach korekcyjnych. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się ich kształt. – Kolory, na jakie stawiamy, to klasyka i minimalizm w kolorze, rządzi kształt i ich fason! Dominują czarne oprawki, beże, brązy, szarości, biele, drewno bądź czerwień. Możemy też pokusić się o polecenie klientom oprawek w paski, kropki i inne mocne akcenty, np. jako biżuteryjny dodatek do stonowanej stylizacji – radzi Marzena Lampasiak.

Science fiction

Oprawki mają być atrakcyjne dla noszących je osób. Mają podkreślać indywidualny styl, i co ważne – powinny być widoczne. Projektanci i wielcy designerzy dają nam konkretne stylizacje: sentymentalne, retro lub totalnie futurystyczne, niczym z filmów science fiction. Na pokazach pojawiły się też okulary bez szkieł, czyli same oprawki, były też bardzo zaokrąglone lub bardzo okrągłe oprawki w najróżniejszych wzorach i mocnych kolorach lub – dla nieco odważniejszych – okulary zakrywające niemalże pół twarzy. Zatem wybierajmy pośród drucianych, przezroczystych, kolorowych, kocich, geometrycznych czy okrągłych opraw. Z pewnością się wyróżnimy! – zapewnia Marzena Lampasiak.

 

Tekst: Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.