Termiczne uszkodzenia okularów

Termiczne uszkodzenia okularów, precyzyjniej – powłoki antyrefleksyjnej – nie podlegają roszczeniom gwarancyjnym.

Użytkowanie produktu zgodnie z jego przeznaczeniem nabiera istotnego znaczenia, kiedy w okresie letnim (czytaj: wysokich temperatur) poprzez opieszałość, nieuwagę lub po prostu niewiedzę możemy doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń okularów. Dlatego, będąc okularnikiem, warto wziąć sobie do serca kilka cennych rad dotyczących ich użytkowania czasie upalnych dni. To ważna informacja dla salonów optycznych, aby dla dobra swojego klientów (niestety dość często czasie wakacji taka sytuacja jest przedmiotem sporu konsumenckiego) przestrzegać przed tym, czego okularami robić nie wolno.

Okulary lubią słońce, ale kiedy są na nosie

zatem czego okularami nie powinien robić ich użytkownik? Na początek istotna informacja dla kierowców. nagrzanym od słońca samochodzie potrafi być gorąco jak piekle, pozostawienie okularów na desce rozdzielczej upalny dzień na kilkadziesiąt minut doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej. Rezultatem tego będzie obecność mikropęknięć przypominających drobną pajęczynę na zewnętrznej powierzchni soczewek okularowych. Uszkodzenia te są dość charakterystyczne zwykle łatwo je odróżnić od uszkodzeń mechanicznych.

Nie „zrobiło się samo”

To niepodważalny argument dla optyków przypadku sporu „boksującymi się” klientami, którzy na siłę przekonują, że „zrobiło się samo”. Jak się okazuje, uświadamiania nigdy dość. Porównanie samochodem powinno trafić do świadomości. Tłumaczmy obrazowo, że tak jak idealnym miejscem dla auta jest garaż, tak na potrzebę okularów stworzono twarde etui. To nich powinno się przechowywać okulary najlepiej zabierać je ze sobą. Postępowanie takie dotyczy także fotochromów, które co prawda stworzono, aby chroniły przed słońcem – jednakże oczy, nie podszybie samochodzie czy ręcznik na plaży. Obok mikropęknięć objawem termicznego uszkodzenia soczewek może być także złuszczanie się powłoki antyrefleksyjnej, deformacja (soczewki organiczne zwiększają swoją objętość), a w przypadku „szkieł” fotochromowych – przebarwienia. Obok nagrzanego od słońca samochodu czy plażowego ręcznika warto oszczędzić okulary przy okazji wakacyjny budżet, nie zostawiając ich na parapecie przy oknie, saunie czy blisko jakichkolwiek źródeł ciepła.

Informujmy, edukujmy

Doskonale zdaję sobie sprawę, że tych kilka rad nie uchroni każdego okularnika przed opisanymi powyżej przykrościami, niemniej jednak przekazywanie każdemu klientowi salonu optycznego skrótowych informacji (czy to słownie, czy na piśmie) ułatwi wszystkim nam życie, oszczędzając nerwy minimalizując liczbę niepotrzebnych nikomu sporów. Zwłaszcza pięknym czasie, którym udajemy się wszyscy na zasłużony odpoczynek.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,320
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.