Gotowy do użycia zestaw zabaw w sposób bezstresowy przeprowadzi waszą rodzinę przez to wyzwanie.
Ćwiczenia są zaprojektowane do pracy domowej i gabinetowej. Każde z nich podzielono na dwie części, które stymulują oko do pracy w bliży i dali. Żeby rozwiązać zadanie, dziecko musi wykorzystać obie części ćwiczenia.
Książkę przygotowano z myślą o 5- i 6-latkach, jednak posłuży ona także w pracy z dziećmi starszymi, a nawet dorosłymi, gdy wymaga tego ich sytuacja wzrokowa lub rozwojowa – np. gdy są to osoby słabowidzące, z niepełnosprawnością ruchową, rozwojową, autyzmem lub po wypadku albo chorobie, które znacząco osłabiły wzrok.
Wymienna praca oka w dali i bliży pozwala na terapię niedowidzenia i zezowania, to również terapia ruchów oczu i akomodacji. Do ćwiczeń można wprowadzić maskę antysupresyjną – umieszczamy ją na kartach do dali, a dziecko zakłada czerwono-zielone okulary (oczy powinny być odsłonięte).
Jeżeli potrzebujesz narzędzia do terapii akomodacji lub ruchów oczu, możesz zastosować te ćwiczenia, wykonując je jednoocznie lub obuocznie (o szczegółowe zalecenia pytaj swojego okulistę). U dzieci słabowidzących, z deficytami rozwojowymi lub z niepełnosprawnością należy wprowadzić modyfikację odległości, z której będzie patrzyło dziecko. Warto też np. wydłużyć czas pracy lub skorzystać z ćwiczeń przeznaczonych dla młodszych dzieci.
W terapii pedagogicznej, w terapii percepcji i pamięci wzrokowej, koordynacji małej i dużej oraz u osób z dysleksją ćwiczenia stosujemy obuocznie (bez zasłaniania żadnego z oczu). W terapii niedowidzenia i zeza zasłanianie oka jest pierwszym z etapów, kolejne to odtłumianie oraz budowa widzenia obuocznego (polecamy książkę Barbary Pakuły Domowa terapia niedowidzenia).
Rodzicu, Specjalisto, Nauczycielu – jeżeli potrzebujesz gotowego narzędzia do ćwiczeń podczas zasłaniania oka, ta publikacja jest dla ciebie idealna. Gwarantuje ona szybki efekt terapeutyczny u twojego dziecka lub podopiecznego i zapewnia przy tym dobrą zabawę. Korzystaj z niej do woli!