Sprzęt optyczny i okulistyczny

Wyposażenie pracowni optycznej i gabinetu lekarskiego wpływa na jakość pracy, zadowolenie klientów i komfort pracowników. Zauważalną poprawę można uzyskać, starannie dobierając stosunkowo proste, tanie, ale niezbędne urządzenia i narzędzia.

Polaryskopy

Po zamontowaniu w oprawie, w szkłach okularowych powstają wewnętrzne naprężenia. W „zwyczajnych” soczewkach pozostają niezauważalne, ale w szkłach polaryzacyjnych sprawiają, że polaryzacja staje się niejednorodna. Jeśli soczewka jest osadzona zbyt ciasno, zaburzenia mogą być odczuwalne, ponieważ szkła nie tłumią refleksów tak, jak powinny.
Polaryskop jest prostym przyrządem umożliwiającym kontrolę montażu soczewek polaryzacyjnych i lokalizację nadmiernych naprężeń. Wszystkie okulary ze szkłami polaryzacyjnymi powinny być w ten sposób sprawdzone.

Analizatory filmu łzowego

Badanie filmu łzowego jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu zespołu suchego oka, schorzenia coraz częściej występującego u osób długo pracujących przed monitorami komputerowymi, noszących soczewki kontaktowe. Zespół występuje również u pacjentów po zabiegach chirurgicznych (refrakcyjnych i zaćmy).
W pierwszym okresie choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego dokładne badanie w gabinecie przy salonie okulistycznym, przy okazji dobierania nowych okularów lub soczewek, stwarza pacjentowi szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia. Jeśli ta okazja zostanie zaprzepaszczona, pacjent zgłosi się do lekarza z rozwiniętymi objawami, pogorszonym widzeniem i samopoczuciem.

Przenośne, poręczne analizatory filmu łzowego upraszczają i przyspieszają diagnostykę. Umożliwiają one:

  • nieinwazyjną obserwację jakości filmu łzowego,
  • dokładny pomiar czasu przerwania filmu łzowego NIBUT,
  • pomiar wysokości menisku łzowego,
  • badanie z użyciem fluoresceiny przy aplikacji twardych soczewek kontaktowych,
  • badanie stanu twardych soczewek kontaktowych,
  • wizualizację i ocenę stanu gruczołów Meiboma

Meble

Meble do gabinetu i pracowni są ważnym, choć czasami niedocenianym elementem wyposażenia. Od nich w dużym stopniu zależy wygoda lekarza, optyka, a przede wszystkim pacjenta. Wygląd i stan techniczny mebli mają znaczenie marketingowe, ponieważ klienci salonów optycznych chętniej wracają do miejsc, które im się podobają, w których czują się swobodnie i bezpiecznie. Dlatego nie warto czekać z decyzją o wymianie mebli do chwili, kiedy dotychczas używane zaczną się rozpadać. Przy okazji można rozważyć zmianę koncepcji organizacji przestrzeni w gabinecie i pracowni.
W niewielkich pomieszczeniach wygodniejsze jest zastosowanie unitu okulistycznego. W większych gabinetach można zorganizować osobne stanowiska do różnych badań. Wybór jest bardzo szeroki, do każdego urządzenia można dobrać stolik lub unit o odpowiedniej nośności, wyglądzie, dodatkowych funkcjach. Warto zwrócić uwagę na to, czy meble można ustawić tak, żeby umożliwić badanie osoby niepełnosprawnej, na przykład poruszającej się na wózku.
W pracowni optycznej liczy się wytrzymałość blatów, odporność na wysoką temperaturę, wilgoć, zabrudzenie i zarysowanie, łatwość czyszczenia powierzchni oraz stabilność i nośność. Automaty szlifierskie wymagają stabilnego montażu i oparcia na konstrukcji tłumiącej drgania. Drogie przyrządy diagnostyczne i maszyny zasługują na właściwą podstawę.

Sprzęt używany

Rynek wtórny sprzętu optycznego i okulistycznego jest wart zainteresowania. Do odsprzedaży trafiają urządzenia z likwidowanych albo modernizowanych gabinetów i pracowni. Często jest to sprzęt renomowanych producentów, o bardzo dobrych parametrach, oferowany w rozsądnej cenie. Pewne obawy mogą wynikać z faktu, że urządzenia optyczne i okulistyczne są precyzyjne i podatne na uszkodzenia, dlatego zakup używanych egzemplarzy wzbudza obawy co do ich stanu i prognozowanego czasu eksploatacji.

Wątpliwości można się pozbyć zlecając przegląd urządzenia autoryzowanemu serwisowi. Pracownicy ocenią stan, oszacują koszt ewentualnych napraw, regulacji i kalibracji. Bywa, że autoryzowani dystrybutorzy i serwisy uczestniczą w rynku wtórnym, oferując urządzenia pochodzące od ich klientów. Kupowanie używanego sprzętu od nich rozwiązuje kilka istotnych problemów, na przykład związanych z transportem ciężkiego i delikatnego urządzenia od pierwszego właściciela do serwisu. Poza tym można liczyć na gwarancję i bezpłatne usunięcie nieprawidłowości dostrzeżonych po zainstalowaniu.

 

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.