Sprzęt dla salonów optycznych

Wyposażenie salonu optycznego zależy od zakresu świadczonych usług i ewoluuje w miarę rozwoju przedsiębiorstwa. Podstawę zawsze stanowi podręczny sprzęt optyczny i diagnostyczny, który uzupełniają urządzenia do obróbki szkieł.

Właściwy ich wybór wymaga śledzenia ofert producentów i dystrybutorów oraz poszukiwania rozwiązań zapewniających najlepszy stosunek możliwości do ceny.

Bez względu na skalę działalności zawsze trzeba mieć pod ręką: szczypce i wkrętaki, lutownicę, podgrzewacz do opraw, pupilometr,  myjkę ultradźwiękową. Wybierając narzędzia i urządzenia „pierwszej potrzeby”, warto pamiętać o kilku zasadach:

  •     Optyk ma z nimi do czynienia na co dzień, więc powinny być wygodne i trwałe.
  •     Narzędzia służą do pracy z delikatnymi i drogimi oprawami, które łatwo uszkodzić. Jeśli potrzebne są okładziny ochronne zabezpieczające przed porysowaniem polerowanych powierzchni, trzeba je stosować.
  •     Część prac wykonuje się na poczekaniu, w obecności klienta, więc narzędzia powinny być estetyczne, nie można pracować na sprzęcie wyraźnie uszkodzonym, zardzewiałym, niekompletnym.

Diagnostyka

Bez względu na to, czy salon dysponuje własnym gabinetem okulistycznym, powinien mieć na wyposażeniu podstawowe przyrządy i urządzenia diagnostyczne umożliwiające sprawdzenie widzenia i określenie optymalnej korekcji.

Można wybierać między podejściem tradycyjnym i nowoczesnym. W pierwszym przypadku niezbędne są tablice z optotypami, np. tradycyjna tablica Snellena oraz oprawa uniwersalna z kompletem szkieł. To wyposażenie, które pozostanie w salonie na lata, a jego jakość i estetyka będzie miała bezpośredni wpływ na opinię klienta, warto więc wybrać modele solidne, wysokiej jakości.

Niektórzy optycy wolą nowoczesne, kompaktowe rozwiązania, i zastępują tablice rzutnikami fototypów albo ekranami LCD. Spisują się one doskonale w niewielkich pomieszczeniach, w których trudno jest uzyskać właściwą odległość między badaną osobą a tradycyjną tablicą. Zmiana rzutowanych fototypów i dostosowanie ich do potrzeb dzieci ułatwia badanie najmłodszych klientów, którzy jeszcze nie potrafią czytać.

Zamiast opraw uniwersalnych i kasety z soczewkami można kupić bardziej kompaktowy i poręczny, chociaż droższy foropter. Czołowi producenci oferują wiele modeli: od tradycyjnych, obsługiwanych ręcznie przez badającego, po sterowane przez komputerowy kontroler, sprzężony jednocześnie z tablicą LCD, wyświetlającą fototypy. Automatyczny pomiar jest bardziej komfortowy dla pacjenta, szybszy i dokładniejszy. W zależności od warunków lokalowych można wybierać spośród wielu opcji mocowania foroptera. Wygodnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z unitem okulistycznym, ale może pracować także jako samodzielne, osobno zainstalowane urządzenie.

Kontrola jakości wykonanych okularów oraz ocena siły soczewek starych okularów pacjenta wymagają zastosowania dioptromierza. Na rynku są dostępne klasyczne modele lunetowe i szeroka gama urządzeń automatycznych, sterowanych komputerowo. Przewaga tych drugich polega na możliwości szybkiego wykonywania dużej liczby precyzyjnych pomiarów. Doskonale nadają się dla salonów obsługujących wielu klientów i posiadających własną szlifiernię. Jeśli podstawowym dioptromierzem w salonie ma być urządzenie automatyczne, nadal dobrze jest mieć pod ręką tradycyjne, niezawodne urządzenie.

Pupillometr powinien zawsze być pod ręką. W większych salonach, obsługujących klientów równolegle na kilku stanowiskach, warto rozważyć zakup kilku urządzeń. Precyzyjne ustalenie rozstawu źrenic jest jednym z podstawowych warunków wykonania dobrych okularów. Tradycyjna metoda pomiaru wymaga współpracy pacjenta i odrobiny cierpliwości. O ile dorośli pacjenci nie mają z tym problemu, o tyle dzieci czasami nie chcą albo nie potrafią współpracować z badającym. Jest to jedna z przyczyn, dla których optycy coraz chętniej wybierają modele umożliwiające wykonywanie szybkich, zautomatyzowanych pomiarów.

Produkcja

Zakup szlifierek, osprzętu i materiałów eksploatacyjnych jest inwestycją, o opłacalności której decyduje nie tylko cena urządzenia, ale również koszty związane z eksploatacją: wymiana normalnie zużywających się podzespołów, serwis pogwarancyjny, zużycie energii elektrycznej i materiałów eksploatacyjnych.

Można zastosować kilka strategii wyboru urządzeń: dobierać modele różnych producentów albo postawić na linię produkcyjną wyposażoną w sprzęt jednej marki. Drugie rozwiązanie ma wiele zalet: gwarancja kompatybilności urządzeń, lepsze ceny na materiały eksploatacyjne, współpraca z jednym dystrybutorem i jednym autoryzowanym serwisem, a więc bliższe relacje, krótszy czas reakcji i lepsze ceny. Nie bez znaczenia jest możliwość negocjowania korzystnych warunków leasingu i wynikające z tej formy finansowania korzyści księgowe.

Zestaw dla ambitnych przedsiębiorców może się składać z wielofunkcyjnego automatu szlifierskiego, centroskopu i skanera 3D do opraw. Jeśli dodamy do tego wiertarkę do szkieł dla okularów „bezoprawowych”, dostaniemy kompletne wyposażenie, umożliwiające realizację zdecydowanej większości zleceń, składanych nawet przez bardzo wymagających klientów.

Współczesne urządzenia szlifierskie są w znacznym stopniu zautomatyzowane i umożliwiają modyfikowanie parametrów pracy w bardzo szerokim zakresie. Rola operatora ogranicza się do zamocowania szkła, ustawienia parametrów pracy oraz kontroli jakości gotowego wyrobu. Zwarta, zamknięta konstrukcja sprawia, że automat szlifierski zajmuje niewiele miejsca, jest cichy i czysty.

Ciekawym rozwiązaniem jest skaner 3d do opraw. Urządzenie przy pomocy precyzyjnego wodzika przesuwanego wzdłuż krzywizny oprawy zapamiętuje około 1000 punktów referencyjnych. Na podstawie pomiaru w pamięci skanera powstaje przestrzenny obraz wykorzystywany do sterowania automatu szlifierskiego. Proces jest bardzo szybki i zapewnia dużą wierność odwzorowania. W ten sposób można wykonać soczewki pasujące w zasadzie do każdej oprawy, włączając w to oprawy historyczne, artystyczne albo specjalistyczne, wykonane na indywidualne zamówienie klienta.

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.