Sposób na zamglone okulary

Jesień i zima to dla osób noszących okulary pora zmagań z okularami zachodzącymi mgłą. To zjawisko może być bardzo uciążliwe, a w pewnych sytuacjach również niebezpieczne. 

Dlatego trzeba wiedzieć, co można poradzić klientowi, który w salonie optycznym szuka rozwiązania swojego problemu.

Mgiełka na okularach może bardzo utrudnić życie. Doświadcza tego każdy, kto nosi okulary. Zwykły jesienny spacer po sklepach może zamienić się w uciążliwą drogę przez mękę, jeśli w każdym kolejnym miejscu trzeba przecierać okulary ściereczką. Osoby z dalekowzrocznością, które używają okularów do czytania i prac precyzyjnych, nie powinny ich zakładać szybciej, niż po kilku minutach od wejścia do ciepłego pomieszczenia, chyba że wcześniej przechowywały je w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.

Krótkowidzom ten sposób nie wystarczy, oni noszą okulary przede wszystkim na zewnątrz albo stale. Pomagają preparaty hydrofobowe, to znaczy zapobiegające zwilżaniu przez wodę powierzchni szkła. Podobny efekt dają kuchenne detergenty, które sprawiają, że po myciu naczyń na ich powierzchni nie powstają zacieki.
Preparaty hydrofobowe można nanosić na szkła optyczne przy pomocy atomizerów albo trwale, w procesie produkcji, dodając specjalną warstwę ochronną. Preparaty do czyszczenia szkieł zimą wytwarza wielu producentów, w każdym salonie optycznym jesienią i zimą warto mieć w sprzedaży co najmniej kilka, różniących się ceną i pojemnością opakowań. Sprzedając szkła pokryte fabrycznie warstwą hydrofobową, należy zwracać uwagę klientów na fakt, że z takimi okularami należy postępować wyjątkowo ostrożnie, w szczególności nie używać do czyszczenia środków agresywnych i zawierających rozpuszczalniki ani szorstkich ściereczek. Najlepsze i najbezpieczniejsze są środki zalecane przez producentów takich szkieł.

Z mgłą na szkłach walczą nie tylko użytkownicy okularów. Zjawisko jest uciążliwe dla pilotów samolotów, operatorów maszyn, kierowców samochodów wyścigowych. Oni również stosują preparaty hydrofobowe nakładane na zewnętrzną stronę szyb. Dzięki temu albo w ogóle nie muszą używać wycieraczek, albo przynajmniej znacznie wzrasta ich wydajność.

Włączenie do oferty preparatów zapobiegających zamgleniu okularów jest dobrym pomysłem przez cały rok, ale na jesieni i w zimie warto pomyśleć o szczególnym wyeksponowaniu tych produktów.

Można też zasugerować pracownikom, żeby zwracali uwagę na wchodzących do salonu klientów; wielu z nich musi szybko przetrzeć okulary. Jest to odpowiedni moment, by zaproponować ściereczkę, płyn do czyszczenia i żel przeciw kondensacji wody. Te drobiazgi zawsze powinny być pod ręką i w magazynie salonu optycznego.

 

Piotr Kołaczek

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.