Sport w okularach

Osobom z wadami wzroku często wydaje się, że muszą zrezygnować z wielu aktywności. Gra w tenisa, squasha czy w inne kontaktowe sporty wydaje się niemożliwa, zwłaszcza przy dużych wadach. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają klientom niemal niczym nieograniczony wybór aktywności.

Osoby z wadami wzroku uprawiające sport muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Jedną z najważniejszych jest niebezpieczeństwo, jakie może grozić podczas uprawiania sportów kontaktowych. Podejmowanie aktywności w oprawach wykonanych z nieodpowiednich materiałów grozi ich uszkodzeniem, pęknięciem soczewki, a w konsekwencji nawet zranieniem twarzy.

Uprawianie sportu jest też niekomfortowe dla osób bez wad wzroku. Mowa szczególnie o aktywnościach uprawianych na świeżym powietrzu. Sporty takie jak windsurfing, żeglarstwo, narciarstwo, kolarstwo czy bieganie wiążą się z koniecznością dodatkowej ochrony przed słońcem, kurzem, deszczem, owadami. Wymusza to konieczność noszenia okularów, a te, jeśli są nieodpowiednio wykonane, zamiast pomóc – mogą utrudnić uprawianie aktywności, np. jeśli będą zaparowywać.

Wygoda

Producenci, zarówno opraw, jak i soczewek od lat opracowują technologie, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom sportowców. Przede wszystkim dbają o komfort, a więc pracują nad takimi rozwiązaniami, które uczynią oprawy jak najlżejszymi, a przy tym wytrzymałymi. Dla klientów najważniejsza jest ergonomia. Niezależnie od sportu, jaki uprawiają, szukają oprawek dopasowanych, ale i wygodnych, które nie będą uciskały głowy, czy zsuwały się z nosa i będą bezpieczne. Warto polecać im oprawki antypoślizgowymi zausznikami sportowymi gwarantującymi stabilne przyleganie. Jeśli klienci zamierzają nosić kask, trzeba dobrać im takie oprawy, które zapewnią wygodę i które będzie można umieścić pod kaskiem. W przypadku sportów bardzo dynamicznych warto polecić klientom oprawy wykonane z pasków gumowych, które oplatają całą głowę, utrzymując okulary na miejscu nawet przy bardzo energicznych ruchach. Okulary sportowe powinny być jak najbliżej oczu. Koniecznie powinny zasłaniać całą powierzchnię oka, dlatego warto dobierać okulary z odpowiednią krzywizną, by z boku oczu były chronione przed słońcem i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Nowoczesne rozwiązania

Dobierając klientom okulary, upewnijmy się, że nie zawierają żadnych elementów, które mogą okazać się niebezpieczne jak szkło czy elementy metalowe. Niezwykle ważny jest sam dobór soczewek. Obecnie mamy dwa rodzaje soczewek dla sportowców: poliwęglanowe i trivex. Są one lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe. Warto, by takie soczewki miały rozwiązania zapobiegające zaparowywaniu. Spływający pot, różnice temperatur, to wszystko może powodować zaparowanie szkieł i nie tylko utrudniać uprawianie aktywności, ale i stwarzać niebezpieczeństwo. Warto, by okulary posiadały wzmocniony system wentylacji w okolicach nosa i czoła oraz specjalne powłoki, zapobiegające zaparowaniu. Okulary do uprawiania sportów, zwłaszcza na świeżym powietrzu, powinny dawać klientom także ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Powinny więc posiadać odpowiednie filtry. Osobom, które uprawiają sport na świeżym powietrzu, warto także polecić szkła z polaryzacją, tak, by refleksy nie utrudniały im widzenia. Dobierając okulary sportowcom, sprawdźmy także, jakie inne właściwości posiadają. Soczewki powinny być odporne na zarysowanie i wytrzymałe. Dobrze także, by były wyposażone w powłoki odpychające kurz i wodę. Coraz więcej producentów umożliwia klientom samodzielną wymianę szkieł, tak, aby mogli szybko dopasować soczewki do zmieniających się warunków atmosferycznych czy też uprawianej aktywności. Zwykle wystarczy jedno kliknięcie, by włożyć soczewki.

Kolor soczewek

Soczewki okularów sportowych dostępne są w całej gamie różnych kolorów. Nie bez powodu. Każda barwa ma swoje właściwości. Chodzi przede wszystkim o jak najlepszy komfort widzenia. Czułość kolorów jest różna u poszczególnych osób, każdy z nas postrzega odcienie bardzo różnie. Wybór odpowiedniego odcienia jest zatem bardzo osobistym wyborem i bardzo ważne jest, by klient wybrał go samodzielnie. Kolor szkieł jest ważny także z innego powodu. Pomaga w lepszym widzeniu. W słabym świetle czy we mgle doskonale sprawdzą się szkła w kolorze żółtym, pomarańczowym, różowym lub czerwonym, natomiast w jasnym świetle odpowiednie będą szkła koloru ciemnego.

Specjalne przeznaczenie

Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania i technologie w okularach sportowych oraz nowości dedykowane konkretnym sportom. Niedawno powstały okulary wyłącznie dla biegaczy, których soczewki są tak wyprofilowane, by zapewniać osobom uprawiającym jogging jak najlepszą widoczność. Klienci bardziej jednak niż na konkretne przeznaczenie, będą zwracali uwagę na design okularów. Pamiętajmy, że okulary sportowe to element całej stylizacji sportowej. Odgrywa on bardzo ważną rolę. Klienci śledzą trendy w okularach sportowych, doskonale wiedzą co jest modne i co zapewni im najlepszy komfort. Aby być na bieżąco, warto śledzić też współpracę marek modowych z producentami soczewek. Klienci na pewno będą pytać o nowości wypracowane wspólnie z markami odzieżowymi. A chcąc być na bieżąco z trendami, warto śledzić zawody sportowe światowej rangi. To najlepszy wybieg dla okularów sportowych.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,319
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.