Soczewki okularowe tworzone z zegarmistrzowską precyzją

Dzieje SEIKO to fascynująca opowieść o wizji, precyzji, rozwoju i nieustannym dążeniu do doskonałości, które stały się motorem napędowym wielu przełomowych innowacji.

Wszystko zaczęło się w 1877 r., gdy Kintaro Hattori zaczął naprawiać zegary w swoim domu w Ginzie, dzielnicy Tokio. W 1881 r. założył firmę K. Hattori & Co. Ltd, która stała się początkiem dzisiejszego SEIKO. Oprócz naprawy czasomierzy, zajmował się też sprzedażą używanych zegarów. Rozwój firmy umożliwił mu w 1892 r. zakup niewielkiej fabryki. To w niej zaczął produkować zegary i zegarki, które znalazły uznanie klientów. Hattori nazwał ją Seikosha – od słów „seiko” (precyzja) oraz „sha” (dom).

Dzięki dalekowzrocznej wizji, przedsiębiorstwo dobrze prosperowało, rozszerzając działalność. I tak w 1921 r. weszło do branży optycznej, rozpoczynając sprzedaż opraw okularowych. W 1942 r. synowie Hattori’ego, kontynuując dzieło ojca, zaczęli sprzedawać soczewki okularowe.
Rok 1964 był dla firmy szczególnie ważny. To wtedy otwarto Nichibei Lens Center – pierwsze w Japonii zaawansowane laboratorium wyspecjalizowane w produkcji i polerowaniu soczewek okularowych. W tym samym roku SEIKO było odpowiedzialne za dokonywanie pomiarów czasów uzyskiwanych przez sportowców podczas Olimpiady w Tokio. Cały świat poznał precyzyjne chronometry kwarcowe, które od tamtej pory towarzyszą wielkim wydarzeniom sportowym.

W 1975 r. firma zaprezentowała pierwsze japońskie soczewki organiczne, a już 5 lat później wprowadziła pierwsze japońskie soczewki progresywne. Produkt zyskał uznanie, kładąc podwaliny pod rozwój całej kategorii.

Na początku lat 80. uważano soczewki progresywne za rozwiązanie uniwersalne, jednak dla wielu użytkowników nie były one w pełni satysfakcjonujące w każdej sytuacji. Inżynierowie SEIKO opracowali więc koncepcję soczewek dopasowanych do poszczególnych aktywności i w 1986 r. przedstawili pierwsze na świecie soczewki progresywne przeznaczone w szczególności do bliży i odległości pośrednich, wyśmienicie umożliwiające komfortowe widzenie w pomieszczeniach.

Jednocześnie w SEIKO trwały prace nad rozwojem materiałów. Prace te miały na celu połączenie najlepszych cech soczewek mineralnych i organicznych w nowym, cienkim, lekkim i wytrzymałym tworzywie. Ich efektem był materiał umożliwiający produkcję najcieńszych ówcześnie na świecie soczewek organicznych o indeksie 1,60. Na jego bazie w 1989 r., powstał przełomowy produkt – pierwsza na świecie ujemna jednoogniskowa soczewka asferyczna o wyraźnie cieńszej konstrukcji, zapewniająca bardziej naturalny wygląd oczu. Już rok po tym sukcesie firma zaprezentowała także pierwszą na świecie w pełni asferyczną soczewkę progresywną.

SEIKO rozwijało możliwości w zakresie produkcji materiałów, wprowadzając w 1992 r. materiał o współczynniku załamania światła 1,67, a w 2000 r. – o najwyższym indeksie 1,74. Lekkość i estetyka stały się znakiem rozpoznawczym produktów SEIKO.

W dalszym ciągu inżynierowie pracowali też nad udoskonalaniem konstrukcji soczewek oraz metod ich produkcji. Dzięki innowacyjnej technologii free form w 1997 r. powstała pierwsza na świecie soczewka progresywna z progresją na jej wewnętrznej stronie, a rok później pierwsza na świecie podwójnie asferyczna soczewka jednoogniskowa. Soczewka progresywna SEIKO Superior, wprowadzona w 2009 r., dzięki uwzględnieniu wielu indywidualnych parametrów, zaoferowała aż 1959 trylionów kombinacji.

SEIKO opracowało też nowatorską koncepcję projektowania soczewek jednoogniskowych „ZONE Design”, zastosowaną w soczewkach SEIKO A-ZONE. Składają się one z wewnętrznej strefy komfortu, odpowiedzialnej za optymalną jakość obrazu, oraz zewnętrznej strefy estetycznej, która zapewnia możliwie najmniejszą grubość przy zachowaniu dobrej jakości widzenia.

Nie sposób wymienić wszystkich przełomowych produktów SEIKO w dziedzinie optyki okularowej. Od początku rozwój firmy opiera się na ciągłym doskonaleniu i dbałości o estetykę. Dzięki temu SEIKO może dziś zaoferować konstrukcje, dostosowane do różnych potrzeb i sytuacji, jak np. soczewki dla kierowców SEIKO DRIVE czy zindywidualizowane soczewki progresywne SEIKO PRIME. Ich atrakcyjny wygląd, lekkość, jakość i komfort, w połączeniu z bogactwem uszlachetnień, spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.