Soczewki okularowe dla kierowców na kapryśną aurę

Wiosenna aura nie zawsze sprzyja kierowcom. Chodzi nie tylko o trudne warunki drogowe. Kapryśna pogoda powoduje, że kierowcy muszą mocno wytężać wzrok. Zmienne warunki oświetleniowe czy uciążliwe odblaski utrudniają jazdę i zagrażają bezpieczeństwu na drodze.

Choć może się to wydawać przesadzone, wiosna jest wbrew pozorom trudnym czasem dla kierowców, zwłaszcza tych, którzy za kierownicą pracują zawodowo. Nie chodzi tylko o trudne warunki drogowe – te są nieuniknione – ale o ich wpływ na oczy. Zdarzają się ulewne deszcze, które utrudniają widzenie i wymagają wzmożonej koncentracji, a w połączeniu ze światłami latarni i jadących z naprzeciwka samochodów, działają oślepiająco. Kłopotem jest też słońce, które też bywa o tej porze roku jeszcze bardzo oślepiające.

Zapytaj o cel

Oczy kierowców potrzebują specjalnej troski. Warto każdorazowo pytać klientów, którzy przychodzą do naszego salonu po okulary, o rodzaje wykonywanej pracy i inne aktywności, dodatkowo upewniając się, czy będą w nich prowadzić samochód, bo jest to tak oczywista sprawa dla wszystkich, że nie przyjdzie nam do głowy jeszcze ten fakt podkreślać. A to bardzo ważne, jeśli ktoś w okularach spędza wiele godzin w samochodzie. Klienci zwykle są przekonani, że, kupując okulary do codziennego użytku, będą się czuć w nich komfortowo także w czasie prowadzenia samochodu. A to błędne przekonanie. Okulary do jazdy samochodem, zwłaszcza podczas zmiennych warunków pogodowych, powinny sprostać szczególnym wyzwaniom. Kilkugodzinne przenoszenie wzroku oraz stałe skupienie się na sytuacji na drodze powodują zmęczenie oczu, a ich pracę dodatkowo wytężają trudne warunki pogodowe. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej rozwiązań, które znacznie ułatwiają prowadzenie samochodu w zmiennej aurze. Warto o nich wiedzieć, by móc polecić je klientom.

Ochrona przed promieniowaniem

Służą do tego nowoczesne powłoki, które ograniczają do minimum wpływ wszelkiego rodzaju dokuczliwych odblasków i lśnień. Rozjaśniają otoczenie, poprawiają kontrast i zwiększają ostrość widzenia. Minimalizują też możliwe zniekształcenia na obrzeżach soczewek. Umożliwiają szybszą ocenę odległości i sytuacji na drodze. Takie nowoczesne powłoki są także odporne na kurz i zarysowania. Wyróżniają się bardzo dużą trwałością. Godne polecenia będą też soczewki zapewniające ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Warto jednak i tu klientom polecać rozwiązania dopasowane do jazdy samochodem. Na rynku dostępne są soczewki z opcjonalnym barwieniem i filtrem polaryzacyjnym. Specjalna powłoka zapewnia lepsze postrzeganie kontrastów, jednocześnie minimalizując podrażnienie oczu wywołane silnym światłem słonecznym lub światłem odbitym od powierzchni poziomych.

Rolą pracowników salonów jest nie tylko dopasowanie odpowiednich okularów, ale uświadamianie klientom, jak ważny jest ich dobór w przypadku jazdy samochodem. To od dobrego widzenia zależy bezpieczeństwo kierowcy i całego otoczenia na drodze. Warto więc we wspólnej rozmowie znaleźć najlepsze rozwiązania dopasowane
do indywidualnych potrzeb.

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,388
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.