Coraz więcej osób wymagających korekcji wady wzroku wybiera soczewki kontaktowe. Decydują o tym względy estetyczne i praktyczne.
Soczewki są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którym okulary utrudniają albo uniemożliwiają uprawianie zawodu, sportu albo hobby. Rozwój technologii sprawił, że soczewki kontaktowe są coraz doskonalsze i wygodniejsze. Po nowoczesne soczewki sięgają ci, którzy przez lata unikali ich w obawie o stan zdrowia, np. możliwość wystąpienia uszkodzeń powierzchni oka.
Ponieważ istnieje możliwość występowania przeciwwskazań do stosowania soczewek kontaktowych, o użyciu ich do korekcji wzroku powinien zdecydować lekarz okulista. Pracownicy salonów optycznych powinni doradzić wizytę u specjalisty wszystkim osobom, które chcą skorzystać z soczewek kontaktowych po raz pierwszy albo wrócić do ich stosowania po dłuższej przerwie. Zwłaszcza jeśli odstawienie soczewek miało związek z chorobą oczu, pogorszeniem ostrości widzenia, nawracającymi infekcjami lub alergią.
Co poradzić klientowi?
Zadaniem pracowników salonów optycznych jest informowanie klientów o nowościach na rynku soczewek kontaktowych. Często zdarza się, że pacjenci nie wybierają soczewek, które mogą dać im najwięcej korzyści, ponieważ o nich nie wiedzą. Od lat noszą soczewki kontaktowe tego samego rodzaju, pochodzące od jednego producenta, choć mogliby z powodzeniem zmienić je na lepsze i wygodniejsze.
Nowych klientów zawsze warto zapytać o preferencje, dotychczas stosowane soczewki, zauważane niepokojące objawy. Klienci nie zawsze informują z własnej inicjatywy o tym, co im przeszkadza, co ich męczy lub zniechęca do stosowania soczewek kontaktowych.
Osobom regularnie odwiedzającym salon należy co jakiś czas proponować przegląd nowości pojawiających się na rynku soczewek i akcesoriów. Wiele interesujących i dobrych rozwiązań pozostaje niezauważonych, bo nie wszyscy interesują się nowinkami z własnej inicjatywy. Nieocenioną pomocą dla sprzedawców są zestawy promocyjne umożliwiające klientom poznanie nowych produktów bez ryzyka i ponoszenia dodatkowych kosztów.
Porady pracowników salonu powinny uwzględniać zalecenia lekarskie, szczególnie te dotyczące materiału, z którego są wykonane soczewki, i częstotliwości ich zmiany. Z drugiej strony należy dążyć do tego, żeby lekarz współpracujący z salonem znał aktualną ofertę i wiedział, jakiego typu soczewki są dostępne od ręki, a jakie można szybko zamówić. Dzięki temu pacjent zostanie obsłużony szybciej.
Środki do pielęgnacji i akcesoria
Ze sprzedażą soczewek kontaktowych ściśle wiąże się sprzedaż akcesoriów i środków do pielęgnacji. Producenci regularnie wprowadzają na rynek nowe modele pojemników na soczewki, zestawów podróżnych, nowe płyny do utrzymania higieny soczewek. Klienci, wybierając spośród wielu modeli i wzorów, kierują się różnymi przesłankami. Należy pamiętać, że te „dodatki” nie są tylko kwestią mody, ważna jest przede wszystkim jakość, funkcjonalność i cena. Od nich w dużej mierze zależy długookresowa skuteczność korekcji wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych, ponieważ zaniedbanie higieny i niestosowanie się do zasad zmiany soczewek może powodować nawracające zakażenia albo mikrourazy gałki ocznej.
Pacjenci chętniej stosują się do zaleceń lekarza i producentów soczewek kontaktowych, jeśli nie jest to kłopotliwe. Ta uwaga dotyczy przede wszystkim dzieci i osób starszych, dlatego wygodne, ładne i dobrze pomyślane akcesoria są ważne.
Soczewki kontaktowe dla kierowców
Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale prowadzenie pojazdu w soczewkach kontaktowych zamiast w okularach może być uznane za wykroczenie. Na odwrocie prawa jazdy znajduje się rubryka, w której są umieszczane informacje o ograniczeniach w prowadzeniu pojazdów, w tym o obowiązku korekcji wzroku. Jeśli zostanie tam wpisany kod 01.01, to kierowca ma obowiązek używać podczas jazdy okularów, i tylko okularów. Na stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych zezwala kod 01.06. Istnieje też kod 01.02, nakazujący stosowanie wyłącznie soczewek kontaktowych.
Osoby z wpisanym kodem 01.01 dla porządku powinny poprosić lekarza okulistę o wydanie orzeczenia dopuszczającego stosowanie zarówno okularów, jak i soczewek, a następnie wymienić prawo jazdy. Lekarz może odmówić, jeśli w jego ocenie soczewki kontaktowe są przeciwwskazane albo nie mogą zapewnić wystarczającej korekcji wady wzroku.
Przeciwwskazania
Zawsze należy zwracać uwagę na objawy, które mogą świadczyć o tym, że osoba kupująca soczewki kontaktowe nie powinna ich używać. Będą to przede wszystkim przekrwione, zaczerwienione rogówki, skargi na ból i „zmęczenie” oczu. Jeśli klient prosi o wskazanie „delikatniejszych” soczewek, dobrze jest dopytać o przyczyny. W przypadku wątpliwości należy zdecydowanie zalecić wizytę kontrolną u lekarza okulisty. Proste leczenie może szybko przywrócić radość z używania soczewek kontaktowych, podczas gdy zaniedbania z reguły sprowadzają poważniejsze problemy, wymagające dłuższej terapii i odstawienia soczewek.