Wiedząc, jakie negatywne skutki mogą wywołać, rozumiemy, że istotne jest stosowanie środków ochrony przeciwsłonecznej, które oferują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Ochrona jest kluczowa dla zachowania zdrowia skóry i oczu oraz zapobiegania poważnym problemom zdrowotnym.
UV i jego typy
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego ze Słońca i z innych źródeł. Jest niewidoczne dla ludzkiego oka ze względu na krótką długość fali. Promieniowanie UV dzieli się na kilka rodzajów, z których najważniejsze to: UVA, UVB i UVC. Każdy z nich ma różne właściwości i odmienny wpływ na
zdrowie człowieka.
- UVA ma długość fali od 320 do 400 nm. Znane jako „promieniowanie starzeniowe”, dociera do powierzchni Ziemi przez cały dzień, nawet w pochmurne dni, i jest w stanie przenikać przez szyby. Odpowiada głównie za procesy fotostarzenia się skóry, w tym: zmarszczki, utratę elastyczności czy powstawanie plamy pigmentacyjnych. Długotrwałe narażenie na UVA może przyczynić się do powstania zaćmy.
- UVB ma długość fali od 280 do 320 nm. To promieniowanie jest częściowo pochłaniane przez ozon atmosferyczny. UVB jest bardziej intensywne niż UVA i odpowiada za opaleniznę, jednocześnie jest główną przyczyną oparzeń słonecznych i sprzyja powstawaniu raka skóry. Narażenie na promieniowanie UVB przez dłuższy czas może prowadzić do uszkodzenia rogówki oka i poważnych problemów ze wzrokiem.
- UVC ma długość fali poniżej 280 nm. Ma najbardziej szkodliwy wpływ na ludzi, ale też zazwyczaj jest skutecznie zatrzymywane i pochłaniane przez ozon atmosferyczny i nie dociera do powierzchni Ziemi w takich ilościach, aby spowodować uszkodzenia skóry i oczu.
Światło niebieskie – szkodliwe krótsze fale
Światło niebieskie, zwane również niebieskim światłem widzialnym, to część widma elektromagnetycznego, która jest widoczna dla ludzkiego oka. Jest to światło o krótkiej długości fali i wysokiej energii. Długość fali światła niebieskiego waha się zazwyczaj od około 380 do 500 nm. Jest obecne w naturalnym oświetleniu słonecznym, ale także w sztucznym, emitowanym przez telewizory, smartfony i komputery.
Szkodliwość niektórych długości fal światła niebieskiego wynika z kilku czynników. Światło niebieskie ma wysoką energię w porównaniu do innych kolorów widma światła widzialnego. Wysoka energia oznacza, że może ono wywierać silniejszy wpływ na tkanki, w tym na skórę i oczy.
Niektóre długości fal światła niebieskiego, szczególnie te w zakresie 415–455 nm, mogą przenikać do siatkówki. To obszar, gdzie światło jest zdolne wywoływać zmiany i uszkodzenia.
Światło niebieskie emitowane jest także przez ekrany telewizorów, monitory komputerowe, smartfony i tablety. Długotrwałe narażenie na te źródła światła niebieskiego, zwłaszcza wieczorem przed snem, może wpływać na jakość snu i ogólną wydajność oka. Skutkami narażenia na intensywne światło niebieskie są między innymi zmęczenie oczu, trudności w zasypianiu, zwiększone ryzyko zespołu suchego oka oraz zmiany rytmu dobowego organizmu.
Zagrożenia wynikające z długotrwałego przebywania w szkodliwym świetle UV i świetle niebieskim nie zawsze są widoczne gołym okiem, ale ich wpływ na zdrowie oczu jest realny. Coraz więcej klientów detalicznych poszukuje zaawansowanej ochrony wzroku, zwłaszcza w dzisiejszym cyfrowym świecie.
Premiera nowego fotochromu
We wrześniu firma SZAJNA Laboratorium Optyczne wprowadziła do swojego asortymentu nową markę soczewek fotochromowych – Neochromes. Soczewki te reagują na światło UV w zaledwie kilka sekund, zaciemniając się do maksymalnie 80%. Proces rozjaśniania trwa około 3 minut (pomiar przy 23°C zgodnie z ISO 8980-3: 2013).
Soczewki Neochromes pomagają dbać o oczy, ponieważ zapewniają optymalną ochronę przed promieniowaniem UV i światłem niebieskim. Blokują 100% szkodliwego promieniowania UVA i UVB oraz 60% światła niebieskiego o wysokiej energii w stanie rozbarwionym i aż 91% po zaciemnieniu.
Wyjątkowe zalety soczewek Neochromes uzyskano dzięki wysokowydajnym barwnikom fotochromowym, które na etapie produkcji półfabrykatów nakładane są na zewnętrzne powierzchnie soczewek w formie specjalnego lakieru. Technologia ta sprawia, że soczewki barwią się równomiernie, bez względu na moce czy grubości. Soczewki Neochromes dostępne są w trzech indeksach – 1.50, 1.60 i 1.67 – oraz w dwóch najpopularniejszych kolorach, brązowym i szarym.
W przypadku wszystkich soczewek chroniących przed słońcem bardzo ważny jest wybór powłoki antyrefleksyjnej. Powodowane jest to przede wszystkim silnymi odblaskami na powierzchni soczewek, które powstają na ich powierzchni w słoneczne dni. W przypadku koloru brązowego firma SZAJNA poleca przede wszystkim powłokę Diament NanoAG – ma ona najmniejszy szczątkowy kolor odbicia (zielono-niebieski), dzięki czemu atrakcyjnie współgra z kolorem soczewek. Szary wygląda atrakcyjnie ze wszystkimi powłokami – zielonymi i niebieskimi. Premiera kampanii marketingowej Neochromes będzie miała miejsce w październiku, podczas Targów Optyka 2023 w Poznaniu.
UV-Max – ochrona wbudowana w materiał
UV-Max to bezbarwne soczewki, które w 100% odcinają szkodliwe światło o długości fal 415 nm, a w 96% także tych o długości 420 nm. Oznacza to, że blokują całość szkodliwego światła UV docierającego do oczu oraz większość niebezpiecznego światła niebieskiego. Zapewniają ochronę wzroku i poprawiają komfort widzenia. Utrzymują przy tym transmisję zdrowego światła niebieskiego (w zakresie powyżej 460 nm), co podtrzymuje niezaburzoną regulację rytmu dobowego.
Soczewki UV-Max są przezroczyste (posiadają zaciemnienie na poziomie nieaktywowanych soczewek fotochromowych) i podnoszą czułość kontrastu, zapewniając wysoką przejrzystość wizualną i postrzeganie kolorów. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością bezpiecznego światła widzialnego (ponad 92%), dzięki czemu można z nich korzystać zarówno w dzień, jak i w nocy. Są dostępne w dwóch indeksach – 1.50 i 1.60.
To rozwiązanie polecane przede wszystkim tym użytkownikom okularów, którzy szukają maksymalnej ochrony przed światłem niebieskim i UV, zwłaszcza w przypadku okularów do pracy. Ze względu na parametry warto proponować je także osobom wybierającym korekcyjne okulary przeciwsłoneczne – można je barwić na dowolny kolor, zapewniając przy tym pełną ochronę przed UV oraz wyższy kontrast widzenia niż przy standardowym barwieniu chemicznym. Warto podkreślić, że UV-Max można łączyć z dowolnymi powłokami antyrefleksyjnymi. Wybór powłoki LED NanoAG czy Drive NanoAG nie zapewni już co prawda większego poziomu ochrony, przełoży się jednak na dodatkowy wzrost kontrastu widzenia.
Materiał prasowy Szajna