Soczewki kontaktowe – nowoczesne rozwiązania

Z danych firmy badawczej Euromonitor International za styczeń 2016 roku wynika, że w Polsce 3–4% populacji nosi szkła kontaktowe.

Jak szacuje firma, ta liczba będzie stale rosnąć, na co wpływ ma zwiększająca się liczba problemów z krótkowzrocznością, szczególnie wśród młodszych konsumentów.

To właśnie ta grupa klientów jest priorytetem dla firm produkujących soczewki kontaktowe i to właśnie na doskonaleniu rozwiązań dla nich skupiają się ośrodki badawcze. Producenci mają niełatwe zadanie. Muszą nadążać za aktywnym i wymagającym stylem życia, który prowadzą młodzi.

To dlatego najwięcej dzieje się w kwestii komfortu. Za główny cel producenci postawili sobie sprawienie, aby użytkowanie soczewek było tak łatwym, zdrowym i komfortowym procesem, jak to tylko możliwe. Stąd stałe doskonalenie poziomu uwodnienia soczewek. Na rynku dostępne są na przykład soczewki inspirowane naturalnymi łzami. Dzięki molekułom przypominającym film łzowy i uwodnionemu silikonowi soczewka integruje się z filmem łzowym użytkownika i pomaga zapobiegać adhezji na powierzchni oka.

Cyfrowy świat

Nowościami, które stale pojawiają się na rynku, są rozwiązana dla osób korzystających z urządzeń cyfrowych. Chodzi o eliminowanie dyskomfortu związanego z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekrany monitorów czy telefonów, który objawia się zmęczeniem, suchością i zaczerwienieniem oczu. Zastosowane technologie pomagają zmniejszyć obciążenie oka ciągłym przenoszeniem wzroku z ekranu, poza ekranem i z powrotem. Chodzi głównie o odpowiednie nawilżenie oka. Zastosowane technologie przyciągają i wiążą wodę w całym materiale soczewki, co pozwala na utrzymanie wilgoci nawet w okresie zmniejszonego migania.

Elektronika w soczewkach

Prawdziwe rewolucje mogą nas jednak dopiero czekać. Trwają bowiem prace nad elektroniczną soczewką kontaktową, która pozwoliłaby noszącym na dostosowanie optyki do widzenia na blisko, daleko i na odległości pośrednie – według własnych potrzeb. Użytkownik mógłby samodzielnie, według własnych preferencji, dostosowywać moc soczewki. Nad ciekawym rozwiązaniem dla osób o słabym wzroku pracuje koncern Google. Amerykańska firma opatentowała pomysł na nowy rodzaj soczewek, których nie zakładałoby się tak jak tradycyjne, lecz wstrzykiwało bezpośrednio w gałkę oczną. Do oka soczewki wstrzykiwane są w formie płynnej, a następnie po jakimś czasie zastygają, tworząc substytut soczewki kontaktowej. Co więcej, są to soczewki elektroniczne, wyposażone w sensory, baterię oraz system bezprzewodowej łączności, a całość kontrolowana jest przez zewnętrzne urządzenie komputerowe.

Najważniejszy dobór

Jakiekolwiek nowoczesne rozwiązanie, które będzie zastosowane w soczewkach, aby spełniało swoją funkcję, musi być ona idealnie dopasowana do potrzeb użytkownika. Klienci często zdają się w tym temacie na siebie, nie korzystając z pomocy ekspertów, przez co nie zawsze korzystają w pełni z możliwości, jakie dają soczewki. Warto zawsze zapytać klientów, czy dobierając soczewki, poddali się badaniu, i informować o wynikających z tego korzyściach. Badanie obowiązkowo powinno być przeprowadzone u klienta, który dopiero zaczyna przygodę z soczewkami.
Badanie powinno rozpocząć się od wywiadu, aby wykluczyć przeciwwskazania do noszenia soczewek. Optometrysta powinien zapytać o charakter pracy, hobby, oczekiwania pacjenta. Następnie powinien wykonać badanie w lampie szczelinowej, by wykluczyć przeciwwskazania do noszenia soczewek, oraz badanie ostrości wzroku. Dopiero po tych czynnościach powinno się zaaplikować klientowi próbne soczewki o odpowiednich parametrach i dokonać ich oceny. Na koniec konieczne jest przekazanie klientowi instruktażu dotyczącego zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek.
Jeśli nasz salon nie oferuje możliwości dobierania soczewek, warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia temu służące. Usatysfakcjonowany z doboru soczewek klient będzie wracał po produkt, oraz wyda salonowi odpowiednie rekomendacje.

Wiktoria Osenkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.