Soczewki kontaktowe na lato

Lato sprzyja zwiększonej aktywności fizycznej, co powoduje, że spora ilość klientów, którzy na co dzień noszą okulary, decyduje się w tym okresie zamienić je na soczewki kontaktowe.

W związku z tym warto urozmaicić ofertę salonu optycznego nie tylko w soczewki o różnym typie, ale i zadbać o to, by posiadały one filtry UV oraz by wśród oferowanych produktów znalazły się także modne soczewki kolorowe.

Wszystkim klientom, którzy decydują się na zakup soczewek kontaktowych w okresie letnim, a szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z kontaktami warto dostarczyć kilku porad, które pozwolą im uniknąć typowych problemów, z jakimi borykają się często osoby nieuświadomione w kwestii bezpiecznego korzystania z soczewek. Jedną z podstawowych kwestii jest ochrona oczu przed promieniami UV. Liczne badania dowiodły, że długotrwała ekspozycja oka na słońcu (promieniowanie UVA i UVB) wpływa negatywnie nie tylko na zewnętrzne, ale i wewnętrzne struktury narządu wzroku. Wysoka ekspozycja gałki ocznej na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony skutkować będzie wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń widzenia oraz różnego rodzaju chorób oczu (od alergii po zmiany onkologiczne). Warto podkreślać w rozmowach z klientami, iż soczewki kontaktowe mogą stanowić dodatkową ochronę dla oczu przed słońcem i oferować im wyroby tych producentów soczewek, którzy przy ich produkcji stosują wbudowane filtry UV. W tym kontekście warto również zadbać o przeszkolenie pracowników w zakresie prawidłowego dopasowania soczewek kontaktowych. Właściwie dobrane soczewki pokrywać powinny całą rogówkę oka, co sprawi, że będą stanowić skuteczną ochroną przed promieniami wpadającym do oka pod różnym kątem.

Ochrona przed słońcem

Jednakże, nie należy zapominać, że soczewki kontaktowe z filtrem UV stanowią jedynie uzupełniające zabezpieczenie przed ekspozycją oczu na promieniowanie UV, redukujące negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy. Najważniejszą barierą ochronną przed słońcem w okresie letnim są natomiast okulary przeciwsłoneczne, z których klienci noszący soczewki kontaktowe nie powinni rezygnować. Prócz ochrony przed szkodliwym promieniowaniem okulary zapewniają barierę przed infekcjami gałki ocznej, które w okresie letnim powodowane są często przez alergeny takie jak pyłki drzew, kwiatów czy traw. Jak dowiodły badania, noszenie soczewek kontaktowych predysponuje do częstszych zakażeń w obrębie narządu wzroku. Jest to spowodowane przez ograniczenie wymiany płynu łzowego, a także przez możliwość przetrwania bakterii na powierzchni nabłonka rogówki i pokonania dalszych barier. Zdarza się, że noszenie soczewek, zwłaszcza w lecie, kiedy łatwiej o ich wysuszenie, skutkuje naruszeniem naturalnej bariery ochronnej oczu, jakie stanowią płyn łzowy, nabłonek, a także ruch powiek. W związku z tym warto w ofercie salonu posiadać zestaw modnych okularów przeciwsłonecznych zawierających odpowiednie filtry zapewniające skuteczną ochronę i móc oferować je wszystkim klientom „w pakiecie” z soczewkami kontaktowymi.

Modnie i zdrowo

W okresie wakacyjnym szczególną popularnością cieszą się kolorowe soczewki kontaktowe bez mocy optycznej stosowane w celu zmiany wyglądu oczu. Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych (EFSK) w licznych publikach zwraca uwagę, że młodzi ludzie często wymieniają się między sobą soczewkami tego typu. Przy sprzedaży tego typu produktów warto wytłumaczyć młodym klientom i ich rodzicom jakie ryzyko niesie takie postępowanie. Użytkownicy soczewek kolorowych bez mocy optycznej muszą rozumieć, że używają wyrobu medycznego. „Opieka, jaką otacza się użytkowników soczewek kolorowych, również tych bez mocy, powinna być taka sama, jaką otacza się użytkowników okularów i innych soczewek kontaktowych” – czytamy w broszurze wydanej przez Polskie Stowarzyszenie Soczewek Kontaktowych na podstawie materiałów EFSK. Noszenie okularów w okresie letnim bywa szczególnie uciążliwe dla dzieci, którym ich użytkowanie znacząco utrudnia aktywne korzystanie z wolnego czasu. Niestety, mimo wielu zalet wynikających z noszenia soczewek kontaktowych oraz braku przeciwwskazań medycznych w tym względzie w Polsce wciąż tylko niewielka grupa dzieci i młodzieży z wadą wzroku korzysta z tej metody ochrony i korekcji wzroku. Badania, na które w swoich publikacjach powołuje się Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych wykazały także, że dzieci noszące soczewki kontaktowe lepiej się integrują z grupą rówieśników niż dzieci noszące okulary. Oznacza to, że pod wieloma względami soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla dzieci. Warto zwalczać wciąż panujący w Polsce stereotyp, że komfort noszenia soczewek kontaktowych dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich poprzez wprowadzenie do oferty salonu optycznego wyrobów dedykowanych najmłodszym oraz proponować je jako alternatywę rodzicom przychodzącym zakupić okulary korekcyjne swoim pociechom.

Odpowiednia ochrona

W okresie letnim higiena gałki ocznej u osób noszących soczewki kontaktowe wymaga zwiększonego wysiłku, szczególnie problematyczne staje się odpowiednie nawilżenie oka, które przez podwyższoną ekspozycję na promienie słoneczne jest bardziej skłonne do wysuszania się. Rozwiązaniem, które szczególnie warto polecać klientom w tym kontekście jest zakup soczewek jednodniowych, które utrzymują najwyższy poziom nawilżenia. Co więcej, nie wymagają one stosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych do pielęgnacji, przez co są wyjątkowe łatwe w użytkowaniu. Z tego samego względu polecane są osobom, które wybierają się w podróż. Warto uczulać klientów, że stosowanie soczewek kontaktowych nie oznacza pełnej swobody na wakacjach – ich użytkownikom nie zaleca się zażywania kąpieli w morzu czy basenie, ponieważ kontakt z wodą może być przyczyną wielu infekcji w obrębie gałki ocznej. Konieczne jest w takiej sytuacji korzystanie ze specjalistycznych okularów do pływania. Jeśli klienci nie mają potrzeby podróżowania w lecie warto w tym czasie zaproponować im soczewki o wysokiej zawartości wody. Pomagają one utrzymać uczucie nawilżenia i świeżości oczu nawet w zmiennych warunkach otoczenia. Ma to często miejsce w okresie letnim, kiedy to wiele osób przebywa na zmianę w mocno nasłonecznionych miejscach, a następnie klimatyzowanych pomieszczeniach. Korzystanie z takich soczewek oznacza wyjątkowe nawilżenie w miękkiej i elastycznej formie, co ma szczególne znaczenie dla osób, które na co dzień odczuwają suchość oczu. Inne korzyści z używania takich soczewek to łatwiejszy sposób posługiwania się nimi oraz wysoki stopień gładkości soczewki.

Dopasowanie oferty salonu optycznego do potrzeb klientów w danym okresie roku jest szczególnie istotne w lecie, kiedy zwiększa się zapotrzebowanie na użytkowanie soczewek kontaktowych i okularów słonecznych. Warto zapoznać się z nowymi trendami na rynku w tym względzie i zachęcać klientów do korzystania z wszystkich dobrodziejstw, jakie obecnie oferuje rynek produktów optycznych.

Beata Pałac

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.