Soczewki kontaktowe na lato

Lato to idealny moment, aby zacząć korzystać z soczewek kontaktowych. Klienci docenią wygodę ich stosowania, komfort, a przede wszystkim możliwość noszenia najmodniejszych okularów przeciwsłonecznych. 

Zachęcajmy do wypróbowania tej formy korekcji wzroku.

Klienci często mają wiele obaw związanych z użytkowaniem soczewek kontaktowych. Boją się o komfort, jakość widzenia i konieczność codziennej higieny soczewek. Okazuje się, że obawy te są całkowicie bezpodstawne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w rozmowie z osobami, które rozważają wypróbowanie soczewek kontaktowych właśnie w sezonie letnim – w czasie wakacyjnego wypoczynku.

Lepsze widzenie

Soczewki kontaktowe to znakomite rozwiązanie dla osób każdym wieku, niezależnie od prowadzonego trybu życia, uprawianych sportów czy realizowanych pasji. Wiele zalet soczewek klienci mogą odkryć szczególnie latem.
Ponieważ soczewka kontaktowa porusza się razem z gałką oczną, zapewnia wyraźny obraz niezależnie od kąta patrzenia. Ostre widzenie peryferyjne to duża poprawa komfortu życia dla wszystkich osób z wadami wzroku. To istotny argument przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie i kierowców, ponieważ latem uprawiamy więcej sportu i częściej podróżujemy.

Komfortowe widzenie

Nowoczesne soczewki kontaktowe zapewniają nie tylko doskonałe widzenie, ale także komfort użytkowania, a latem jest to niezwykle istotne. Klienci często obawiają się, że soczewki kontaktowe „wysuszają” oko, co wiąże się z poważnym dyskomfortem. Uświadamiajmy ich, że nowoczesne soczewki kontaktowe, dzięki zastosowanym materiałom, wysokiemu udowodnieniu i wysokiej przepuszczalności tlenu, zapewniają komfort i zapobiegają uczuciu suchości w oku.

Bądź aktywny z soczewkami

Soczewki kontaktowe latem to bardzo dobre rozwiązanie dla osób uprawiających sport. Pozwalają one wykonywać niemal każdą aktywność fizyczną, zapewniając stałe, ostre widzenie. Z ich noszenia powinni być szczególnie zadowoleni miłośnicy sportów zespołowych, wodnych i kontaktowych, a także kolarstwa, jazdy na rolkach czy pływania. Z soczewek korzystać mogą również osoby trenujące sztuki walki, a nawet ci, którzy lubią sprawdzać się w sportach ekstremalnych lub trenują wyczynowo. Na korzyść soczewek przemawia także fakt, że w przeciwieństwie do okularów nie parują i można je nosić pod kaskami z osłoną twarzy, okularami czy maskami do pływania.

Wakacyjny wypoczynek nad wodą

Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się także podczas wypoczynku nad wodą. Klienci powinni jednak wiedzieć, że po każdym kontakcie oczu z wodą soczewki należy wymienić na nowe. Badania wykazały, że obecne w wodzie mikroorganizmy osadzają się na powierzchni soczewek kontaktowych i mogą powodować zapalenie rogówki. Dlatego do wodnych aktywności najlepiej polecać klientom soczewki jednodniowe i zachęcać do ich wymiany tuż po wyjściu z wody.

Wakacyjne podróże samochodem

Soczewki kontaktowe z powodzeniem mogą być polecane również kierowcom, gdyż zapewniają doskonałe widzenie, eliminując zniekształcenia i odblaski. Nowoczesne soczewki pozwalają cieszyć się wyraźnym widzeniem nawet w trudnych warunkach i przy słabym oświetleniu, a dzięki zastosowaniu szeregu innowacyjnych rozwiązań zmniejszają tzw. efekt halo, czyli poświatę powstającą wokół źródeł światła.

Podwójna ochrona

Niezależnie od tego, w jakich sytuacjach klienci będą latem stosować soczewki kontaktowe – na co dzień, podczas aktywności fizycznych czy jazdy samochodem – trzeba podkreślić, że zapewniają one ponadto ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
Dostępne na rynku produkty chronią nawet w 98% przed promieniowaniem UVB i w 85% przed promieniowaniem UVA.
Pamiętajmy jednak, że soczewki nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych. Soczewki z filtrami UV pokrywają rogówkę i soczewkę oka, ale nie zapewnią ochrony całego oka, dlatego osobom, które spędzają na słońcu długie godziny, trzeba przypominać o dodatkowej ochronie w postaci okularów przeciwsłonecznych. Z pewnością większość klientów zapyta o nie bez dodatkowej zachęty. W rozmowie z klientami podkreślajmy, że soczewki kontaktowe dają możliwość doboru dowolnych okularów przeciwsłonecznych, które są jednymi z najmodniejszych i najpopularniejszych letnich dodatków.

Soczewki dla dzieci? Czemu nie!

Soczewki kontaktowe latem warto polecać także rodzicom dzieci korzystających z korekcji okularowej. Lato sprzyja podejmowaniu różnorodnych aktywności, a soczewki zarówno zapewnią dzieciom odpowiednią korektę wzroku, jak również umożliwią im uprawianie sportów.
Dzieciom dedykowane są w szczególności soczewki silikonowo-hydrożelowe. Cechują się one dużą przepuszczalnością tlenu i dobrym uwodnieniem. Dla dzieci najbezpieczniejsze i najzdrowsze będą soczewki jednodniowe, które nie wymagają codziennej pielęgnacji. Koniecznie muszą być one oczywiście wyposażone w filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB.

Higiena nade wszystko

Polecając klientom soczewki kontaktowe, szczególnie latem, koniecznie zapoznajmy ich z podstawowymi zasadami higieny. Bardzo ważna jest m.in. odpowiednia higiena pojemniczków do przechowywania soczewek kontaktowych. Osoby rozpoczynające przygodę z soczewkami kontaktowymi trzeba też edukować w zakresie czasu ich użytkowania – dla zdrowia i komfortu należy bowiem ściśle przestrzegać terminów podanych przez producentów.

 

A. Machnowska, J. Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.