Soczewki kontaktowe do zadań specjalnych

Podobnie jak każda inna branża, tak i sektor optyczny idzie z duchem czasu i dostosowuje się do ciągle zmieniających się i rosnących potrzeb klientów.

Producenci szkieł kontaktowych robią, co mogą, żeby poszerzyć asortyment i rynek zbytu dla swoich produktów.

W efekcie oferta soczewek kontaktowych w salonie optycznym nie może i nie powinna ograniczać się do osób, które pragną skorygować krótko- bądź dalekowzroczność. Obecnie rynek szkieł kontaktowych daje możliwość pomocy osobom z astygmatyzmem, zespołem suchego oka, sportowcom czy aktorom pragnącym zmienić swój wygląd na potrzeby roli.

Sektor soczewek kontaktowych specjalnego przeznaczenia rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie na rynku standardem są rozwiązania, które jeszcze parę lat temu nie były w ogóle dostępne. Szczególną grupą, która zyskała na postępie technologicznym w tym zakresie są osoby z astygmatyzmem. Klienci z tą wadą mogą korzystać ze specjalnych, torycznych soczewek kontaktowych, które za pomocą charakterystycznych obszarów, zwanych cylindrami, korygują zniekształcenie budowy oka, które są prymarną przyczyną astygmatyzmu. Do niedawna jednak osoby cierpiące na tę wadę, musiały po 40. roku życia korzystać także z okularów, ze względu na powszechne u większości ludzi zjawisko prezbiopii, czyli starczowzroczności. Obecnie na rynku dostępne są już miękkie, wieloogniskowe soczewki, które pozwalają jednocześnie korygować obie te wady. Warto poszerzyć ofertę salonu optycznego o tego typu produkty.

Aktywnie i bezpiecznie

Kolejną grupą, która wymaga specjalnego traktowania w kontekście doboru soczewek kontaktowych są sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Aktualnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Wielu sportowców, którzy należą do tej kategorii wybierają soczewki kontaktowe nie tylko dlatego, że uprawianie sportu w okularach byłoby zbyt niebezpieczne, ale także ze względu na przewagę konkurencyjną, jaką może spowodować korzystanie z nich. Jak bowiem udowodniono, soczewki kontaktowe przyczyniają się do polepszenia wyników sportowych w wielu aspektach, dzięki takim możliwościom jak np. szersze pole widzenia czy lepsze widzenie peryferyjne niż okulary. Standardowo osobom aktywnym fizycznie polecane są standardowe soczewki kontaktowe produkowane seryjnie. Jednakże w przypadku występowania dużych i nietypowych wad refrakcji można zastosować soczewki kontaktowe miękkie projektowane indywidualnie. Istnieje także możliwość pomocy osobom, u których występują zaburzenia kształtu źrenicy poprzez zaproponowanie im tzw. Soczewek protetycznych – ze sztuczną źrenicą.

Jakość wykonania

Choć dla osób pragnących chronić wzrok w czasie uprawiania sportu oraz jednocześnie korygować wady wzroku, na rynku dostępna jest cała gama soczewek miękkich, wielu specjalistów poleca rozważenie wyboru sztywnych soczewek kontaktowych (tzw. RGP). Nazywane również twardymi, stabilnokształtnymi bądź gazoprzepuszczalnymi, soczewki te dużo lepiej nadają się też do korekty poważniejszych wad wzroku, także u osób, które przeszły leczenie chirurgiczne. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, iż soczewki RGP są sztywne i dzięki temu łatwiej zachowują swój kształt na oku. Pozwala to na lepszą korekcję astygmatyzmu i innych zaburzeń rogówki, dając użytkownikowi bardziej ostry obraz. Soczewki RGP pozwalają także dostarczyć do oka więcej tlenu niż tradycyjne miękkie soczewki hydrożelowe. Ponieważ powierzchnia soczewki RGP jest twarda, zanieczyszczenia nie gromadzą się na niej tak łatwo, jak na innych typach soczewek, co jest szczególnie istotne przy uprawianiu sportów w plenerze. Dodatkowo, twarde soczewki przepuszczalne nie wchłaniają łez z oczu, jak miękkie soczewki, i dlatego sportowcy nie muszą martwić się o kwestię odpowiedniego nawilżania oczu, co jest częstą zmorą osób korzystających z soczewek. Mimo wielu zalet tego typu soczewek należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na swoją konstrukcję nie mogą być stosowane w przypadku np. sportów kontaktowych.

Do celów specjalnych

Dla wszystkich klientów, dla których noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z konsekwencjami w postaci zaczerwienienia, drapania i uczucia suchości w gałce ocznej producenci soczewek oferują produkty zaprojektowane, by walczyć z tymi dolegliwościami. Soczewki dedykowane osobom z tego typu problemami zawierają wysoki udział wody i umożliwiają utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oka przez cały dzień bez konieczności stosowania dodatkowych środków typu krople do oczu czy nawilżanie soczewek odpowiednim płynem. Nowością na rynku są specjalne soczewki zaprojektowane do noszenia w nocy. Wykorzystują one zdobycze ortokeratologii, czyli niechirurgicznej metody leczenia wzroku polegającej na stosowaniu soczewek kontaktowych w czasie snu w celu uzyskania redukcji wady wzroku w perspektywie określonego czasu. Jest to świetna metoda, pozwalająca unikać noszenia soczewek w dzień i narażania się na problemy z suchością i pieczeniem oczu. Rozwiązanie to jest polecane przez specjalistów także sportowcom i osobom pracującym w trudnych warunkach, gdzie nie jest wskazane stosowanie soczewek kontaktowych oraz osobom, które potrzebują dobrej ostrości wzroku przy wykonywaniu pracy (np. piloci, policjanci). Jak to działa? Otóż te specjalne, gazoprzepuszczalne, twarde soczewki modelują rogówkę i tym samym korygują wady takie jak astygmatyzm czy bliskowzroczność. Terapia trwa zwykle kilka miesięcy.

Efekty specjalne

Dużą popularnością cieszą się, zwłaszcza wśród młodych klientów, soczewki pozwalające modyfikować bądź intensyfikować kolor tęczówki. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też soczewki, które służyć mogą osobom, które zawodowo zmuszone są zmieniać swój wygląd (jak np. osoby występujące na scenie). Mowa o soczewkach, które pozwalają całkowicie zmienić wygląd gałki ocznej i poprzez ten element charakteryzacji upodobnić się do postaci znanych z filmów czy książek (np. dzięki zupełnemu zamaskowaniu białka oka bądź nadaniu mu nienaturalnego koloru, stworzenie obręczy na tęczówce lub wzoru na niej). Warto podkreślić, ze kolorowe soczewki kontaktowe mogą być również wykorzystywane do celów medycznie uzasadnionych. Nieprzezroczyste miękkie soczewki zwane protetycznymi mogą być specjalnie zaprojektowane dla oka, które zostało zniekształcone przez uraz lub chorobę, w celu zamaskowania deformacji i dopasowania jego wyglądu do drugiego, nienaruszonego oka.

Wiedza na temat nowości występujących na rynku, a także możliwość dostępu do urozmaiconego repertuaru produktów to znakomite sposoby na zyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Klienci korzystający z podstawowej oferty salonu optycznego chętnie wrócą do niego, jeśli właściciel będzie dysponował wiedzą na temat specjalistycznych produktów z jego branży (w tym coraz popularniejszych soczewek kontaktowych), a także niewątpliwie chętnie podzielą się wiedzą o takich możliwościach z osobami, które mają określone potrzeby w tym względzie.

Beata Pałac

 

 

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,280
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów, najnowsze trendy, sprzęt, teksty ekspertów, relacje z wydarzeń branżowych