Soczewki kontaktowe do pracy biurowej

Komputer stał się jednym z najpowszechniejszych narzędzi pracy. Bez niego trudno wyobrazić sobie dzisiaj wykonywanie służbowych obowiązków. Jednak oprócz mnóstwa zalet, ma także swoje słabości. Jedną z nich jest jego negatywny wpływ na zdrowie oczu.

Chociaż dzisiejsze komputery stacjonarne czy laptopy są tak konstruowane, by mieć jak najmniejszy wpływ na zdrowie użytkowników, przebywanie przed ekranami przez kilka godzin dziennie odbija się na oczach. Wszystko z powodu specyfiki pracy przy komputerze. Powoduje ona, że wzrok użytkownika przez długi czas (nawet kilka godzin dziennie) skupiony jest w stałej odległości. Specyfika pracy biurowej polega też na ciągłym przenoszeniu wzroku z przedmiotów bliskich na oddalone oraz wymaga niekiedy długiego wpatrywania się w małe czcionki liter. Oczy stają się zmęczone, mogą zacząć piec, boleć, a w konsekwencji może to odbić się na jakości widzenia.

Komputerowa wada

Osoby pracujące przed komputerem najczęściej pojawiają się w salonach optycznych po pomoc w walce z krótkowzrocznością. To najczęstsza wada wzroku, na jaką cierpią osoby pracujące przy komputerze. Potwierdzają to badania. Wynika z nich, że przyczyną krótkowzroczności są w 1/3 czynniki genetyczne, a w 2/3 czynniki środowiskowe, a więc nadmierna praca wzrokowa z bliska. Badacze mówią już o epidemii krótkowzroczności i nazywają ją chorobą naszych czasów. Ale nie tylko z tym problemem mierzą się pracownicy biurowi. Osoby pracujące przed komputerem skarżą się także na liczne dolegliwości, m.in. ból i zmęczenie oczu czy odczucie suchości. Może to być oznaka, że cierpią na tzw. zespół suchego oka (Ocular Surface Disease, OSD). W języku potocznym „suche oko” określa się nawet „syndromem oka biurowego”. Jego przyczyną jest niedostateczne wydzielanie łez lub ich nadmierna utrata spowodowana rzadkim mruganiem. Podczas pracy przy komputerze koncentrujemy się na ekranie, mrugamy wówczas zdecydowanie rzadziej. Pojawia się kłucie, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, ból oczu czy światłowstręt.

Wygoda i komfort

Pracownicy biurowi potrzebują więc odpowiednich rozwiązań. Jednym z wartych polecenia jest wybór soczewek kontaktowych. Osoby pracujące przy komputerze często boją się skorzystać z tego rozwiązania. Obawiają się m.in. nasilenia objawów zespołu suchego oka. Warto uświadomić im, że producenci soczewek przez lata wypracowali nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że użytkowanie soczewek jest nie tylko bezpieczne dla oczu, ale i bardzo komfortowe. Nowoczesne soczewki wyposażone są w technologie pomagające ograniczać objawy zmęczenia i suchości oczu, utrzymują nawilżenie przez cały dzień, pomagają utrzymać stabilność filmu łzowego. Osobom spędzającym dużo czasu przed monitorem komputera warto polecić soczewki jednodniowe. Zapewniają większe nawilżenie oka, są też codziennie wymieniane, nie zbierają się zatem na ich powierzchni żadne czynniki, które mogłyby dodatkowo podrażnić rogówkę.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.