Soczewki kontaktowe dla dzieci

W Ameryce soczewki kontaktowe nosi 4 mln osób poniżej 18. roku życia. Zakłada się je nawet dwutygodniowym niemowlętom. W Polsce dzieci częściej noszą okulary, choć trzeba powiedzieć, że z każdym rokiem przybywa rodziców doceniających walory tej metody korekcji wzroku u swoich pociech. Wyjście do nich z ofertą może być sposobem na wypełnienie rynkowej niszy.

Niewiele salonów optycznych ma w swojej ofercie soczewki kontaktowe dla dzieci. Wynika to ze stosunkowo niewielkiego zainteresowania nimi. Trend jednak wskazuje, że mogą być one w najbliższej przyszłości bardzo popularne. Wpływ na to ma rosnąca liczba dzieci z wadami wzroku oraz rosnąca popularność soczewek kontaktowych jako wygodnej i bezpiecznej metody korekcji wzroku.

Łatwiejsze w użytkowaniu niż okulary

Soczewki kontaktowe mogą być stosowane u osób w każdym wieku. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by polecać je dzieciom. Co ważne, dzieci świetnie sobie radzą z ich stosowaniem. Europejska Rada Optometrii i Optyki była inicjatorem badań, z których wynika, że noszenie soczewek kontaktowych przez krótkowzroczne dzieci nawet w tak młodym wieku, jak osiem lat, może przynieść im wiele korzyści w porównaniu z okularami. Badania potwierdziły, że dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą czerpać takie same korzyści z noszenia soczewek kontaktowych, jak nastolatki. Dzięki soczewkom kontaktowym dzieci mają pełną możliwość uczestniczenia w takich aktywnościach jak sport czy taniec, zwiększa się ich satysfakcja z widzenia oraz samoocena dotycząca wyglądu. Interesującym i niespodziewanym aspektem badań okazało się to, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze w użytkowaniu niż okulary, które często łamią się i uszkadzają.

Higiena najważniejsza

Dzieciom należy polecać szczególnie soczewki silikonowo-hydrożelowe. Cechują się dużą przepuszczalnością tlenu i właściwym uwodnieniem, przez co rogówka oka nie jest narażona na wysychanie i niedotlenienie. Są też bardzo dobrze tolerowane. Dla dzieci najbezpieczniejsze i najzdrowsze będą soczewki jednodniowe. Nie wymagają codziennej pielęgnacji. Po użyciu zakłada się kolejną parę soczewek. Jeśli polecamy dzieciom soczewki wielokrotnego użytku, pamiętajmy, by przypomnieć i dzieciom, i ich rodzicom o zasadach właściwej higieny. Jest to niezwykle istotne w przypadku tych rodzin, które nie miały w tej kwestii wcześniej żadnego doświadczenia. Należy uświadomić klientom, że przestrzeganie zasad higieny, prawidłowej pielęgnacji soczewek, terminu ich wymiany to podstawa zdrowego noszenia soczewek kontaktowych.

 


Z danych Europejskiej Rady Optometrii i Optyki wynika, że dzieci uważają soczewki kontaktowe za łatwiejsze w użytkowaniu niż okulary, które często łamią się i uszkadzają.


 

Decyzja rodzica

Decyzja, czy dziecko jest gotowe do noszenia soczewek kontaktowych, należy zawsze do rodzica. Pracownik salonu optycznego może jedynie zasugerować takie rozwiązanie, nigdy naciskać na podjęcie takiej decyzji. Tylko rodzic na tyle zna swoje dziecko, by ocenić, czy jest gotowe do utrzymywania prawidłowej higieny podczas noszenia soczewek kontaktowych. Warto, polecając soczewki kontaktowe, dopytać rodziców o to, czy dziecko nie cierpi na sezonowe alergie. Zwykle są one przeciwwskazaniem do zastosowania takiej metody korekcji wzroku. Mogą bowiem zwiększyć swędzenie i pieczenie spowodowane przez alergię.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,321
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.