Soczewki kontaktowe dla dzieci i nastolatków

 

Dzieci i nastolatki będą stanowić rosnącą grupę klientów salonów optycznych. Podążanie za trendami i bycie na czasie może powodować, że coraz więcej rodziców będzie pytało nie o okulary, a o soczewki kontaktowe. Kiedy polecać je dla dzieci i o czym pamiętać, dobierając produkty dla tej grupy klientów?

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że obecnie problem ze wzrokiem ma 285 mln ludzi na całym świecie, z czego 39 mln jest niewidomych. Największą grupę osób z problemami wzroku stanowią osoby w wieku 50 lat i powyżej. Niestety, granica wieku, w którym dotykają nas problemy ze wzrokiem znacznie się przesuwa, a do okulistów i optyków zgłasza się coraz więcej osób z problemem krótkowzroczności.
Eksperci już mówią o jej epidemii. Wynika to z tego, że coraz częściej patrzymy w bliży. Korzystamy z komputerów i smartfonów, godzinami wpatrując się w ich ekrany. Z ostatnich badań australijskich naukowców wynika, że do 2050 roku 4,7 mld ludzi na świecie, czyli blisko połowa populacji, będzie miało krótkowzroczność. W latach 2000-2050 liczba ludzi zagrożonych utratą wzroku z powodu krótkowzroczności ma natomiast wzrosnąć aż siedmiokrotnie.

Postaw na komfort

Krótkowzroczność to przede wszystkim choroba młodych ludzi. Zmiana stylu życia dzieci, które więcej czasu spędzają przed komputerami, telewizorami i telefonami, niż na podwórku, sprawia, że to one najczęściej będą skarżyły się na problem krótkowzroczności. Pracownicy salonów optycznych muszą być więc przygotowani na obsługę coraz młodszych klientów. Czego będą potrzebować? Dzieci i młodzież cenią sobie przede wszystkim wygodę. Pamiętajmy, że okulary młodym ludziom wciąż nie kojarzą się najlepiej, poza tym mogą ograniczać ich aktywności. W okularach nie można uprawiać sportu, trzeba zachować ostrożność także przy codziennych czynnościach. Można będzie więc zaobserwować przesuwanie się zainteresowania z okularów na soczewki kontaktowe.

Najważniejsza pielęgnacja

Noszenie soczewek kontaktowych poleca się niezależnie od wieku. Ale trzeba uświadamiać rodziców i dzieci, że wymaga ono dużej odpowiedzialności. To rodzic powinien zdecydować, czy jego pociecha jest już na to gotowa. Choć powikłania związane z noszeniem soczewek zdarzają się niezwykle rzadko, to najczęściej związane są z niewłaściwym ich użytkowaniem lub nieodpowiednią pielęgnacją. Ważna jest więc odpowiedź na pytanie, czy dzieci są wystarczająco dojrzałe i zmotywowane, by przestrzegać zaleceń dotyczących noszenia i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Rodzicom, którzy mają wątpliwości co do tego, czy dziecko poradzi sobie z codzienną pielęgnacją soczewek, warto polecić soczewki jednodniowe. Wystarczy, że dziecko zdejmie je przed snem, a o poranku założy nową parę. Ich użytkowanie nie wiąże się z koniecznością pielęgnacji.
Trzeba jednak pamiętać, że soczewki kontaktowe dla dzieci powinny być wykonane z materiałów dobrze nawilżonych, by nie powodować tzw. suchego oka. To o tyle ważne, że dzieci najwięcej czasu spędzają przed ekranami monitorów urządzeń cyfrowych, które wysuszają oko, powodując dyskomfort w postaci zmęczenia, podrażnienia, pieczenia. Warto polecać im takie rozwiązania, które do minimum zmniejszą ryzyko powstania tych kłopotów.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.