Soczewki drugiej generacji do kontroli krótkowzroczności

Soczewki do korekcji i hamowania przyrostu krótkowzroczności jeszcze 2,5 roku temu były ciekawostką, o której słyszało wąskie grono specjalistów zajmujących się korekcją wzroku u dzieci.

Obecnie ta kategoria produktów dostarczana jest przez coraz liczniejsze, jednak ciągle bardzo wąskie i elitarne grono wiodących producentów. Na ich tle niewątpliwie wyróżnia się produkt w 100% polskiej firmy SZAJNA, która właśnie wprowadza do sprzedaży soczewkę Mio drugiej generacji.

Przyrost krótkowzroczności dzieci młodzieży powodowany jest niekontrolowanym wzrostem długości gałki ocznej. Wynika on faktu, że przy standardowych metodach korekcji poza główną osią widzenia obraz skupia się za siatkówką, powodując jej wydłużanie się. To kolei przyspiesza przyrost krótkowzroczności. Chcąc ograniczyć zmianę miopii, musimy zmniejszyć niekontrolowaną zmianę długości gałki ocznej.

Rozogniskowanie mocy soczewki

Wszystkie dostępne na rynku rozwiązania do korekcji hamowania przyrostu krótkowzroczności dzieci młodzieży, zwane także soczewkami do kontroli krótkowzroczności, bazują na tym samym założeniu, które przez wiele lat było przedmiotem licznych badań naukowych. Dowiodły one, że skuteczną metodą ograniczającą przyrost krótkowzroczności dzieci jest rozogniskowanie mocy poza centralnym obszarem soczewki.

Dzięki temu oko opuszczające centralny obszar soczewki trafia na silną zmianę mocy. Ta zaś naturalny sposób kieruje je powrotem do obszaru niewpływającego na wydłużanie się gałki ocznej. Mechanizm ten stanowi podstawę działania każdej soczewki do kontroli krótkowzroczności.

Cały artykuł dostępny w e-wydaniu https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/78/64/

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,557
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.