Obecnie ta kategoria produktów dostarczana jest przez coraz liczniejsze, jednak ciągle bardzo wąskie i elitarne grono wiodących producentów. Na ich tle niewątpliwie wyróżnia się produkt w 100% polskiej firmy SZAJNA, która właśnie wprowadza do sprzedaży soczewkę Mio drugiej generacji.
Przyrost krótkowzroczności u dzieci i młodzieży powodowany jest niekontrolowanym wzrostem długości gałki ocznej. Wynika on z faktu, że przy standardowych metodach korekcji poza główną osią widzenia obraz skupia się za siatkówką, powodując jej wydłużanie się. To z kolei przyspiesza przyrost krótkowzroczności. Chcąc ograniczyć zmianę miopii, musimy zmniejszyć niekontrolowaną zmianę długości gałki ocznej.
Rozogniskowanie mocy soczewki
Wszystkie dostępne na rynku rozwiązania do korekcji i hamowania przyrostu krótkowzroczności u dzieci i młodzieży, zwane także soczewkami do kontroli krótkowzroczności, bazują na tym samym założeniu, które przez wiele lat było przedmiotem licznych badań naukowych. Dowiodły one, że skuteczną metodą ograniczającą przyrost krótkowzroczności u dzieci jest rozogniskowanie mocy poza centralnym obszarem soczewki.
Dzięki temu oko opuszczające centralny obszar soczewki trafia na silną zmianę mocy. Ta zaś w naturalny sposób kieruje je z powrotem do obszaru niewpływającego na wydłużanie się gałki ocznej. Mechanizm ten stanowi podstawę działania każdej soczewki do kontroli krótkowzroczności.
Cały artykuł dostępny w e-wydaniu https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/78/64/