Soczewki dla aktywnych

W większości przypadków korekta wzroku nie nastręcza trudności. Zdarzają się jednak pacjenci, którzy wymagają szczególnego podejścia. Wśród nich są osoby aktywnie uprawiające sport: amatorzy i zawodowcy.

W Polsce wielu klientów zakładów optycznych wybiera okulary. Soczewki kontaktowe budzą w nich mieszane uczucia: mają wątpliwości, czy potrafią je zakładać i zdejmować, obawiają się infekcji. Wydaje im się, że utrzymywanie soczewek w doskonałym stanie jest zbyt uciążliwe. W większości przypadków nie ma szczególnych wskazań do zastosowania soczewek kontaktowych zamiast okularów. Wybór jest podyktowany przede wszystkim względami estetycznymi.

W przypadku osób aktywnych, traktujących sport poważnie a zwłaszcza uprawiających szczególnie wymagające dyscypliny sportu jest inaczej. Szkła kontaktowe mogą poprawić ich bezpieczeństwo i umożliwić osiąganie lepszych wyników.

Problemy z okularami

Producenci opraw i soczewek do okularów oferują wiele modeli przeznaczonych dla osób aktywnych. Okulary „sportowe” różnią się od tradycyjnych masą (są lżejsze), konstrukcją zauszników (lepiej „trzymają się” głowy”) oraz wytrzymałością (są bardziej odporne na uderzenia i upadki).
Bez względu na to, jakie materiały zostaną użyte do produkcji okularów, nie można całkowicie wyeliminować pewnych problemów związanych z samą ideą okularów. Najbardziej kłopotliwe są trzy z nich.
Po pierwsze, okulary, mimo zabezpieczeń, mogą spaść. Może się to przydarzyć podczas jazdy rowerem, wykonywania ewolucji na desce, lotu szybowcem lub samolotem sportowym, skoku ze spadochronem albo na bungee. Jeśli spadną okulary, które zawodnik nosi tylko dla ochrony oczu przed kurzem albo pędem powietrza, problem jest mniejszy: pogarsza się komfort, ale zawodnik może kontynuować konkurencję albo przynajmniej przerwać ją w bezpieczny sposób. Utrata okularów korekcyjnych, szczególnie gdy wada wzroku jest znaczna, stwarza o wiele większe zagrożenie.
Problem z bezpiecznym opuszczeniem trasy może mieć rowerzysta czy motocyklista. Dla pilota albo skoczka spadochronowego wybór miejsca do lądowania, ocena odległości i prawidłowe wykonanie manewru są sprawą życia i śmierci. Dosłownie. Dlatego przepisy lotnicze nakazują posiadanie w samolocie i szybowcu drugiej, zapasowej pary okularów. Na marginesie warto zauważyć, że jeszcze dwadzieścia – trzydzieści lat temu zapotrzebowanie na okulary i soczewki kontaktowe było wśród pilotów znacznie mniejsze. Od kandydatów wymagano doskonałej ostrości widzenia zezwalając na stosowanie korekcji jedynie u doświadczonych, starszych pilotów. W międzyczasie kryteria zdrowotne zostały znacznie złagodzone, można rozpoczynać przygodę z lataniem nawet, jeśli widzenie nie jest doskonałe, jednak pod warunkiem, że wada poddaje się korekcji.
Po drugie, w niektórych przypadkach okulary stwarzają poważne zagrożenie dla oczu. Jeśli dojdzie do urazu głowy, odłamane fragmenty oprawy albo rozbitej soczewki mogą uszkodzić oko, powodując powstanie głębokich ran. Taki wypadek może skończyć się poważnym urazem albo nawet utratą oka. Muszą się z tym liczyć osoby uprawiające dyscypliny kontaktowe, na przykład sporty walki, ale nie tylko. Do uszkodzenia okularów i zranienia oczu może dojść podczas meczu piłki nożnej, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki a nawet tenisa.
Po trzecie, oprawy okularów, nawet, jeśli są szczególnie starannie dobrane, mogą ograniczać pole widzenia. W sportach, w których zasadnicze znaczenie ma obserwacja boiska, śledzenie piłki, kontrolowanie gry innych zawodników to z pozoru niewielkie ograniczenie może mieć znaczenie dla przebiegu i wyniku gry.

Soczewki kontaktowe

Naturalną alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. Można je polecać nawet osobom, które na co dzień wolą nosić okulary. Korzyści są wymierne a koszty bardzo umiarkowane.
Po pierwsze, kwestia bezpieczeństwa. Soczewki w zasadzie nie da się zgubić. Jeśli osoba zostanie uderzona w głowę soczewki kontaktowe nie połamią się i nie dadzą odprysków zagrażających oczom. Owszem, soczewka jest ciałem obcym i można sobie wyobrazić, że w przypadku bezpośredniego urazu gałki ocznej uszkodzi rogówkę, ale jest to mało prawdopodobne.
Po drugie, soczewki zapewniają lepsze widzenie peryferyjne, praktycznie identyczne z naturalnym. Dzięki temu zawodnik widzi więcej i może szybciej reagować na zmiany sytuacji.
Po trzecie często zapewniają lepszy kontrast i ostrość widzenia, niż okulary. W rezultacie łatwiejsza staje się ocena odległości, rozmiarów i kształtów przedmiotów.
Po czwarte, soczewki nie pokrywają się mgłą.
Po piąte, soczewki można nosić pod innymi okularami lub maskami (gogle narciarskie, okulary do pływania, maski do nurkowania).
Niektóre rodzaje aktywności wiążą się z długotrwałym przebywaniem w warunkach utrudniających stosowanie soczewek kontaktowych. Typowym przykładem jest żeglarstwo: podczas rejsu trwającego wiele dni żeglarze mogą nie mieć warunków do zachowania higieny i dbania o soczewki. Nie oznacza to, że stosowanie soczewek jest w takich przypadkach zdecydowanie przeciwwskazane. Można na czas rejsu wybrać soczewki przystosowane do stałego noszenia, bez zdejmowania na noc. Nie ma potrzeby wymiany takiej soczewki przez kilka lub nawet kilkanaście dni.
Z drugiej strony klienci poszukujący tego typu soczewek powinni brać pod uwagę pewne ryzyko. Zawsze istnieje możliwość, że wydarzy się coś, co zmusi ich do zdjęcia soczewek przed zakończeniem rejsu. Powinni się na to przygotować i zabrać przynajmniej jedną parę dobrze dobranych okularów zabezpieczonych przed wypadnięciem za burtę.

Okulary i soczewki?

Niektórzy sportowcy muszą nosić okulary chroniące oczy przed zranieniem. Taki obowiązek dotyczy między innymi zawodników uprawiających strzelectwo dynamiczne. Zawodnicy ostrzeliwujący cele wykonane z metalu, muszą nosić okulary, żeby zapobiec uszkodzeniu gałki ocznej w wyniku trafienia metalowym odstrzelonym odłamkiem. Osoby, które na co dzień nie noszą okularów zakładają lekkie gogle z tworzywa sztucznego. Jeśli zawodnik nosi okulary korekcyjne, nie ma obowiązku stosowania dodatkowych środków ochronnych. Powstaje pytanie: po co zakładać soczewki, skoro i tak trzeba założyć dodatkową parę specjalnych okularów?

Mimo tego można im zaproponować próbę z soczewkami kontaktowymi. Wprawdzie oprócz soczewek będą musieli założyć plastikowe gogle, ale prawdopodobnie i tak odczują poprawę. W strzelaniu dynamicznym ważna jest szybka lokalizacja i identyfikacja celu. Oprawki okularów korekcyjnych ograniczają pole widzenia, podświadomie przeciwdziała się temu poruszając głową, w ten sposób rośnie czas reakcji. W sytuacji kiedy liczy się każdy ułamek sekundy opóźnienie może zmniejszyć szanse w rywalizacji z zawodnikami, którzy nie muszą stosować korekcji. Soczewki nie ograniczają pola widzenia, więc mogą pomóc w osiągnięciu lepszego wyniku.

Piotr Kołaczek

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.