Rynek soczewek kontaktowych w Polsce

Starzenie się ludności Polski, wzrost świadomości wśród starszych ludzi na temat problemów ze wzrokiem i ich leczenia, dostępność wysokiej jakości soczewek w naszym kraju i ich aktywna promocja będą głównymi motorami sprzedaży soczewek kontaktowych, zwłaszcza wieloogniskowych – wynika z raportu Euromonitor International.

Euromonitor International zbadał rynek soczewek kontowych w Polsce. Z danych, które zebrał, wynika, że w 2015 roku największy udział w sprzedaży w każdej kategorii soczewek: jednodniowych, tygodniowych i miesięcznych, miały w Polsce soczewki sferyczne. Nie powinno to dziwić. To najpopularniejszy wariant soczewek. Służą osobom z typowymi wadami wzroku: krótkowzrocznością i dalekowzrocznością.

Raport z rynku

W mijającym roku odnotowano też znaczący wzrost sprzedaży soczewek torycznych i wieloogniskowych. Ich udział w sprzedaży soczewek tygodniowych i miesięcznych szacowano na 16 proc., zaś wśród soczewek jednodniowych na 7 proc. Jak zapowiada Euromonitor International udział soczewek torycznych w rynku będzie się zmieniał na lepsze. Wpływ na to ma rosnący problem astygmatyzmu. Szacuje się, że boryka się z nim 20 proc. Polaków. Najmniejszy udział w sprzedaży w Polsce miały soczewki multifokalne. Według danych stanowiły one tylko 1 proc. soczewek jednodniowych i 3 proc. wśród soczewek tygodniowych i miesięcznych. Trzeba jednak powiedzieć, że wśród tych soczewek upatruje się największego wzrostu w ciągu najbliższych lat. Soczewki progresywne, inaczej multifokalne, przeznaczone są dla osób, które wymagają osobnej korekcji do dali i bliży. Po takie soczewki będą sięgać najczęściej 40- i 50-latkowie.

Motory napędowe sprzedaży

Wpływ na wzrost popularności soczewek będzie miało, według Euromonitor International, kilka czynników. Wśród nich wymienia się starzenie się ludności Polski, wzrost świadomości wśród starszych ludzi na temat problemów ze wzrokiem i ich leczenia, dostępność wysokiej jakości soczewek w Polsce i ich aktywna promocja oraz rosnąca popularność sportu i wellness, które prowadzą do wzrostu zapotrzebowania na soczewki. Soczewki zyskują przede wszystkim znaczącą popularność wśród ludzi młodych, a ci, ze względu na zmieniający się obecnie tryb życia, będą ich potrzebować coraz częściej. Według statystyk aż 95 osób na 100, które codziennie pracują przy komputerze, ma problemy ze wzrokiem. Wpatrywanie się w monitor to jedna z głównych przyczyn krótkowzroczności. Ale może też doprowadzić do rozwoju jaskry, na którą choruje około 800 tysięcy Polaków.

Najlepszy wybór

Jeśli bazować na raporcie firmy badawczej, szczególną wagę powinniśmy położyć na obecność w salonie optycznym soczewek sferycznych i na śledzenie zmian i trendów tu następujących. Soczewki sferyczne muszą odpowiedzieć na potrzeby różnych grup klientów, na szczęście producenci starają się wychodzić im naprzeciw. Po stronie pracowników salonów optycznych leży natomiast, by doradzić klientom najlepszy wybór. Osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera, cierpią na uczucie suchego oka czy też pracują w miejscach, w których są narażone na długotrwałe działanie promieni słonecznych, należy polecić soczewki cechujące się dużym uwodnieniem. Uwodnienie soczewki to wskaźnik tego, jaki procent materiału, z którego zrobiona jest soczewka, to woda. Soczewki zawierają jej od 24-95 proc. Pod tym względem dzieli się je na niskie nasycone wodą (do 40 proc.), średnie nasycone (50-60 proc.), wysokie (powyżej 60 proc.).

Wygoda najważniejsza

Niemniej istotnym wskaźnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, dobierając soczewki klientom jest parametr Dk tzw. tleno-przepuszczalności. Dla użytkownika ważny jest nie sam parametr Dk, ale Dk/t, gdzie „t” oznacza grubość soczewki. Osoby pracujące dużo przy komputerze czy w warunkach suchego środowiska potrzebują większego poziomu transmisji tlenu niż osoby pracujące na świeżym powietrzu i nie nadwyrężające wzroku. Producenci soczewek od lat pracują nad tym, by wysoka tlenotransmisyjność szła w parze z wysoką zawartością wody. Dzięki temu udało się połączyć komfort, łatwość manipulowania soczewką oraz wysoką tlenoprzepuszczalności niezbędną dla zdrowego noszenia. Udało się to w soczewkach silikonowo-hydrożelowych, które zresztą są dzisiaj najchętniej wybieranymi soczewkami.

Soczewki toryczne zdobędą rynek?

Te same parametry są istotne także w innych rodzajach soczewek, również torycznych. Biorąc pod uwagę raport Euromonitor International, to one będą zyskiwać rosnącą popularność w najbliższych latach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że producenci mocno udoskonalili ich formułę. W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. A w związku z tym, że rośnie liczba osób, cierpiących na astygmatyzm, będzie rosło także zapotrzebowanie na tego typu soczewki. W salonach optycznych powinno się znaleźć też sporo miejsca na soczewki multifokalne, przeznaczone do korekcji prezbiopii. Pojawia się ona po ukończeniu 50. roku życia w postaci trudności z widzeniem bliskich obiektów takich jak np. druk w gazecie. Ich zadaniem jest zachowanie pełnej ostrości widzenia, niezależnie od tego, z jakiej odległości patrzy się na dany przedmiot.

Środki pielęgnacyjne

Pracownik salonu optycznego powinien nie tylko doradzić wybór odpowiednich soczewek, ale także przypominać klientom o higienie ich stosowania. Soczewki wymagają systematycznej i dokładnej pielęgnacji przy zastosowaniu płynów pielęgnacyjnych. Tylko wtedy dają gwarancję, że przez cały okres stosowania będą komfortowe w noszeniu i będą zapewniać wyraźne widzenie. Należy uświadomić klientów, że wszelkie osady na soczewce będą zmniejszać ilość przepływającego przez nią tlenu. Właśnie czyszczenie i dezynfekowanie soczewek ma też duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu. Na rynku pojawiają się płyny zawierające zestawy przeciwutleniaczy i witamin, dezynfekują, ale także usuwają osady białkowe. Klientom, którzy cenią sobie wygodę, warto natomiast polecić soczewki jednodniowe. Wkładanie codziennie nowej pary soczewek, rozwiązuje problem ich każdorazowe czyszczenia.

Co w przyszłości?

Producenci soczewek kontaktowych nie spowalniają. Jedną z zapowiadanych nowości są elektryczne soczewki kontaktowe, które mogą być regulowane przez użytkownika. Użytkownik samodzielnie, według własnych potrzeb, mógłby regulować moc soczewek: do dali, bliży i na odległości pośrednie. Wszystko dzięki zastosowaniu w soczewkach specjalnego elektrycznego pola. Soczewki takie w wyglądzie niczym nie różniłyby się od standardowych, zapewniałyby użytkownikowi także komfort noszenia. Prototyp takich soczewek ma być gotowy jeszcze pod koniec tego roku. Szykują się także nowe rozwiązania dla najmłodszych. Najnowsze badania pokazują, że soczewki kontaktowe mogą być używane jak aparat korekcyjny do korygowania wzorku u dzieci. Takie soczewki zakłada się tylko na noc. Mają na celu spowolnienie rozwoju krótkowzroczności. Wyniki badań zostały opublikowane w Advances in Ophthalmology And Visual Systems. Z publikacji wynika, że soczewki te, noszone w nocy, zmieniają kształt krzywej oczu w trakcie snu.

Justyna Sobolak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.