Rozwiązania dla prezbiopii, czyli jak zminimalizować skutki starczowzroczności

Starczowzroczność to problem, który w pewnym okresie życia dotyka każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, jak zniwelować jej skutki. Dwie pary okularów (do bliży i dali), soczewki dwuogniskowe, soczewki progresywne – które z tych rozwiązań najlepiej koryguje prezbiopię i jest najwygodniejsze w użytkowaniu?

W poprzednim wydaniu „Optyka Polskiego” przedstawiliśmy problem prezbiopii, która dotyka prawie wszystkie osoby po 40. roku życia. Problem jest na tyle powszechny, że warto zastanowić się nad najlepszymi sposobami korygowania tej wady.

Nowoczesne rozwiązania

Do korygowania prezbiopii można stosować dwie pary okularów – do bliży i do dali. Takie okulary wykorzystują najpopularniejsze soczewki jednoogniskowe. To mało komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, których praca wymaga częstego przenoszenia wzroku z przedmiotów położonych blisko na obiekty znajdujące się dalej i odwrotnie, a także dla osób aktywnych. Innym rozwiązaniem są soczewki dwuogniskowe (lub nawet trzy- lub czteroogniskowe), dzięki którym, patrząc w dół, korzystamy z części szkła korygującego prezbiopię, a patrząc na wprost czy w górę – z soczewki korygującej inną wadę.

Soczewki progresywne

Nowoczesne rozwiązanie to soczewki progresywne. Podobnie jak soczewki jednoogniskowe, nie zniekształcają wyglądu naszych oczu.
– Soczewki progresywne dzięki specjalnej konstrukcji pomagają korygować jednoczesne widzenie dali, bliży i odległości pośrednich – tłumaczy Paweł Szczerbiński, dyplomowany optometrysta, optyk i szkoleniowiec, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. – Są to okulary dla wszystkich zmagających się z prezbiopią, czyli tak naprawdę dla każdego, kto przekroczył 40. rok życia i zaczął odczuwać problemy z widzeniem.
Soczewki progresywne umożliwiają płynne przejście z obszarów dali i bliży, a miejsce połączenia tych obszarów, w przeciwieństwie do soczewek dwuogniskowych, jest niewidoczne. Wpływa to nie tylko na komfort widzenia, ale również estetykę soczewek. Soczewki progresywne umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość. Są jakby połączeniem kilku soczewek: do dali, strefy pośredniej i bliży. Obszar do dali znajduje się w górnej części soczewki i jest odpowiedzialny za komfortowe widzenie obiektów położonych w dużej odległości. Środkowa część soczewki to obszar pośredni. To właśnie w tym obszarze moc zaczyna stopniowo przechodzić z korekcji dali na korekcję bliży. Obszar do bliży umiejscowiony jest najniżej, w dolnej części soczewki.
Obszar do dali pozwala dobrze widzieć drogę podczas prowadzenia samochodu, krajobrazy, filmy w telewizji lub kinie itp. Obszar środkowy umożliwia wyraźne widzenie odległości pośrednich, np. ekranu komputera czy deski rozdzielczej samochodu, natomiast obszar do bliży zapewnia możliwość czytania lub oglądania rzeczy z bliska. Aby zapewnić pełną ostrość widzenia, natychmiastową akomodację i perfekcyjną głębię widzenia, soczewki progresywne powinny być dopasowywane do indywidualnych potrzeb i stylu życia użytkownika.

Personalizacja rozwiązań

– Współczesna optyka oferuje niesamowite możliwości personalizacji i indywidualnego dopasowania, z czego warto skorzystać – podkreśla ekspert firmy Hoya Lens Poland, producenta nowoczesnych soczewek okularowych. – Technologia Harmonizacji Binokularnej (Binocular Harmonization Technology) zapewnia odpowiednią korekcję we wszystkich punktach soczewki i zgodnie z potrzebami każdego oka, uwzględnia bowiem wartości korekcyjne oddzielnie dla prawego i lewego oka. Zintegrowana podwójna powierzchnia progresywna (Integrated Double Surface Design) zapewnia szerokie strefy widzenia oraz eliminuje zniekształcenia obrazu. Możliwości jest wiele, trzeba tylko dobrać je odpowiednio do potrzeb. Dobre soczewki progresywne gwarantują szerokie pole widzenia, eliminację efektu „pływania obrazu” oraz, co niezwykle ważne, pozwalają czuć się pewnie w każdej sytuacji, na przykład podczas schodzenia po schodach.

Analogicznie do soczewek w okularach, możemy również stosować soczewki kontaktowe w odpowiedni sposób korygujące wzrok. Obecnie na rynku występuje wiele różnych rodzajów progresywnych soczewek kontaktowych, które w zależności od potrzeby działają na wybrane wady wzroku. Ich wybór należy skonsultować ze specjalistą i poprzedzić kompleksowym badaniem wzroku.

Tekst: Łucja Ratajczak

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,322
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.