Rozsądna informatyzacja salonu optycznego, cz. 2

Poprzednio skupiliśmy się na bezpiecznym przechowywaniu danych, dostawcach usług chmurowych oraz rotacji sprzętu i związanych z nią pułapkach marketingowych.

Dziś przyjrzymy się dwóm niezwykle istotnym kwestiom – systemom operacyjnym, na jakich pracuje sprzęt w salonie optycznym, oraz sposobom na zapewnienie bezproblemowej łączności z siecią zewnętrzną.

14 października 2025 r. Microsoft przestanie wspierać system operacyjny Windows 10. praktyce oznacza to powolny koniec eksploatacji komputerów laptopów, które nie spełniają minimalnych wymagań systemu Windows 11. Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego spowoduje, że nie będą dostępne kolejne aktualizacje. Jeśli ktoś odkryje lukę zabezpieczeniach – ułatwiającą włamanie, zniszczenie danych itp. – to użytkownicy nie będą mogli jej „załatać”. Staną się narażeni na ataki zewnątrz, także przez internet.

Przestępcy wiedzą, że pewna grupa użytkowników opóźni wymianę sprzętu na nowszy. To silna motywacja, żeby przez jakiś czas zwiększyć intensywność ataków na Windows 10. Wymiana urządzeń bazujących na tym systemie operacyjnym przed 14 października 2025 r. oferuje szczególny sens wówczas, gdy wolno pracują, ich modernizacja nie jest opłacalna. Taki sprzęt można jednak powodzeniem przeznaczyć np. do pracy Linuksem. Ten otwarto-źródłowy darmowy system operacyjny ma ogrom możliwości, ale nawet laik może go wykorzystać do przeglądania internetu, pracy bezpłatnym pakietem biurowym (Open Office/Libre Office) czy wyświetlania reklam, filmów bądź prezentacji.

przypadku wydajnego sprzętu, który nie spełnia wymagań Windows 11, można wstrzymać się jego wymianą niemal do ostatniej chwili. System pozbawiony wsparcia wciąż może być użytkowany, ile aplikacje, które wykorzystujemy, działają prawidłowo. Jest tylko jeden warunek: musimy zaopatrzyć się sprawdzony skuteczny system antywirusowy zaporą sieciową. tego typu systemach wspomnimy nieco więcej kolejnym artykule cyklu.

Pamiętajmy, że grono użytkowników Windows 10 to wciąż całkiem spora grupa, dlatego może się okazać, że Microsoft przesunie nieco wspomniany termin zakończenia zapewniania wsparcia lub jeszcze przez jakiś czas będzie dostarczać krytyczne aktualizacje związane bezpieczeństwem.

Piotr Kołaczek

Cały artykuł dostępny na https://feniksmedia.pl/publikacje/Optyk_Polski/80/74/

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,693
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.