Przegląd soczewek kontaktowych

Już ponad milion Polaków korzysta z soczewek kontaktowych. Tendencja jest wzrostowa, dlatego w salonie optycznym warto zadbać o bogaty asortyment tych produktów.

Wybór jest tak duży, że sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Soczewki kontaktowe to druga, po okularach, najczęściej stosowana metoda korekcji wad wzroku. Na całym świecie nosi je już 135 mln osób, z czego najwięcej w Ameryce. Tam ze szkieł kontaktowych korzysta 30 mln mieszkańców. Do soczewek kontaktowych przekonało się już także milion Polaków. Z każdym rokiem osób, które wybierają szkła kontaktowe zamiast okularów jest coraz więcej. Klienci doceniają w nich przede wszystkim wygodę, ale też, jak pokazują badania, czują się w nich o wiele atrakcyjniej niż w okularach. O dobre samopoczucie osób noszących soczewki kontaktowe dbają producenci. Dzięki ich staraniom na rynku dostępny jest szeroki wachlarz tych produktów. Warto dokładnie poznać dostępny asortyment soczewek kontaktowych, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby klientów, odwiedzających nasz salon.

Miękkie i twarde

Soczewki kontaktowe rozróżnia się m.in. ze względu na materiał, z którego są wykonane. Wyróżniamy soczewki: twarde i miękkie. Soczewki twarde wykonane są ze szkła organicznego – polimetakrylanu metylu (PMMA). Są nieuwodnione, przez co sztywne, ale za to cechuje je dobra przepuszczalność tlenu.  Korygują wszystkie wady wzroku, także duży astygmatyzm. Szczególnie poleca się je osobom uprawiającym sport w pomieszczeniach zamkniętych. Są one łatwe w pielęgnacji i odznaczają się dużą trwałością materiału, co gwarantuje ich długą żywotność. Przy tym jednak są bardziej odczuwalne na oku i dają niższy komfort użytkowania w porównaniu do soczewek miękkich. To dlatego soczewki miękkie prawie całkowicie wyparły swoje poprzedniczki. Miękkie szkła kontaktowe wykonane są z materiałów  hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Soczewki hydrożelowe są bardzo dobrze uwodnione, przez co niemal niewyczuwalne na oku. Ich wadą jest niska przepuszczalność tlenu. Soczewki silikonowo-hydrożelowe odwrotnie: bardzo dobrze przepuszczają tlen, ale są mniej uwodnione, przez co nieco sztywniejsze w porównaniu do materiałów hydrożelowych.

Różny tryb wymiany

Nie tylko materiał, ale także tryb wymiany rozróżnia soczewki kontaktowe. Na rynku dostępne są szkła jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i roczne. Soczewki jednodniowe, to odpowiedź dla tych klientów, którzy noszą je okazjonalnie np. potrzebują ich na basen lub na specjalną okazję. Ich zaletą jest to, że można ich używać bez specjalnych środków pielęgnacyjnych i obaw o higienę. Warto polecać je także klientom, którzy mają wrażliwe oczy i skłonność do alergii. Uważa się, że soczewki jednodniowe to najzdrowszy i najbardziej higieniczny tryb wymiany soczewek. Soczewki wielokrotnego użytku, a więc dwutygodniowe, miesięczne czy roczne, wymagają znaczenie większego reżimu pielęgnacyjnego i ścisłego stosowania się do terminów, podanych przez producenta.

Na każdą wadę

Soczewki kontaktowe rozróżnia się także ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się soczewki korekcyjne, lecznicze oraz kosmetyczne. Soczewki korekcyjne służą do wyrównywania wad wzroku: wrodzonych i nabytych. Dzieli się je na sferyczne, toryczne oraz multifokalne. Soczewki sferyczne stosowane są do korekcji dalekowzroczności oraz krótkowzroczności. Mogą korygować wadę aż od -25 do +25 dioptrii. Każda soczewka ma na opakowaniu podany zakres korekcji wyrażony parametrem PWR (moc sferyczna). Jest to najczęściej produkowany i stosowany typ soczewek. Zdarza się, że w kategorii soczewek sferycznych pojawia się określenie wskazujące na asferyczność soczewki. Rozróżnienie na soczewki kontaktowe asferyczne i sferyczne odnosi do rodzaju konstrukcji soczewki. Na powstanie soczewki asferycznej pozwolił materiał hydrożelowy. Dzięki niemu zminimalizowano grubość soczewki, przez co lepiej dopasowuje się do kształtu oka.

Na astygmatyzm i presbiopię

Soczewki toryczne służą natomiast do korekcji astygmatyzmu. Poza parametrem PWR, określającym moc sferyczną, posiadają również moc cylindryczną (CWL) oraz oś cylindra (AXE), które mają za zadanie, oprócz ostrości widzenia, krygować rozmazywanie obrazu. Soczewki kontaktowe toryczne dla osób z astygmatyzmem dostępne są zarówno w wersjach dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów. Producenci soczewek kontaktowych zadbali także o osoby, które potrzebują innej mocy soczewki do dali, a innej do bliży. Dla nich powstały soczewki multifokalne, zwane również progresywnymi. Stosowane są do leczenia presbiopii, potocznie nazywanej „starczowzrocznością”. Dają ostry obraz nie tylko na odległości bliskie czy dalekie, ale także w obszarach pośrednich. Jest to możliwe dzięki płynnej zmianie mocy wewnątrz soczewki, określanej również jako progresywny dodatek mocy.

Nowoczesne rozwiązania

Na rynku dostępne są również soczewki lecznicze. Stosuje się je jako opatrunki w przypadku wystąpienia różnego typu schorzeń bądź urazów rogówki. Soczewki kosmetyczne natomiast, używa się do zamaskowania defektów np. blizn rogówki. W skład segmentu soczewek kosmetycznych wchodzą też te, zmieniające kolor tęczówki oka. Soczewki kosmetyczne na nieprzezroczystym tle umożliwiają całkowitą zmianę koloru oczu na inny. Natomiast soczewki z przezroczystym tłem powodują zwiększenie intensywności lub lekką modyfikację koloru tęczówki. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie różnych wariantów soczewek kolorowych – o bardzo naturalnym wyglądzie lub zwariowanych, o udziwnionych wzorkach dla uzyskania abstrakcyjnego i zaskakującego efektu. To opcja dla odważnych. Zarówno soczewki kosmetyczne, jak i korekcyjne coraz częściej wyposażane są w filtr UV, zapewniający ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy jednak przypomnieć klientom, że soczewka chroni jedynie rogówkę i nie zastąpi ochrony, jaką dają okulary przeciwsłoneczne, które zasłaniają całe oko.

Higiena najważniejsza

Ogromny wybór soczewek i ich łatwa dostępność sprawiają, że cieszą się one rosnącą popularnością. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania, które nie pozwalają na korzystanie z tych produktów. Warto o nich wiedzieć i informować o nich klientów. Z noszenia soczewek powinni zrezygnować klienci, którzy chorują na zapalenie spojówek czy ciężki zespół suchego oka. Osoby z cukrzycą, stosujące środki hormonalne, palące papierosy oraz alergików warto odesłać do specjalisty. Mogą mieć osłabiony film łzowy. Jego brak powoduje gromadzenie się na soczewkach osadu. Specjalista ustali tryb noszenia soczewek i doradzi, jak prawidłowo je wybrać. Pracownicy salonów optycznych powinni także przypominać klientom o właściwej pielęgnacji soczewek oraz higienie ich noszenia. Warto zaopatrywać klientów w płyny do czyszczenia, płukania, dezynfekowania i przechowywania soczewek. W zależności od rodzaju płynu, może być on stosowany do wszystkich tych celów (płyny wielofunkcyjne) lub do poszczególnych z osobna.

Wiktoria Osenkowska

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.