Profesjonalny dobór soczewek kontaktowych

Wygodne, nieograniczające codziennej aktywności, a zarazem skutecznie korygujące wady wzroku i niepowodujące zniekształceń obrazu. Soczewki kontaktowe mają wielu zwolenników.

To idealne rozwiązanie dla tych osób, którym noszenie klasycznych szkieł przeszkadza. Nie są to jednak produkty konkurencyjne, a uzupełniające się wzajemnie i powinny być używane naprzemiennie w zależności od sytuacji.

Jak działają soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to niewielkie korekcyjne soczewki, które pozostają „w kontakcie” z okiem. Zostały tak zaprojektowane, aby korygować wady refrakcji i zapewnić zdrowie oczu. Soczewki unoszą się na warstwie filmu łzowego pokrywającego powierzchnię rogówki, dlatego przy każdym ruchu oka w naturalny sposób poruszają się razem z użytkownikiem. Tej zalety nie posiadają okulary. Nowoczesne soczewki kontaktowe to efekt wieloletnich, a nawet wielowiekowych działań prowadzonych metodami prób i błędów. Koncepcję skonstruowania soczewek korygujących wady wzroku, które miałyby kontakt z rogówką, podjął już bowiem Leonardo da Vinci.
– Współczesne soczewki kontaktowe są przystosowane do korekcji wszystkich wad wzroku u dorosłych i dzieci – podkreśla dr Marek Skorupski, specjalista chorób oczu, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych. Najważniejszym argumentem przemawiającym za ich używaniem jest fakt, iż – w przeciwieństwie do okularów – zapewniają nieograniczone pole widzenia. Nie powodują problemów z widzeniem bocznym i nie zniekształcają obrazu. Polepszają też jakość widzenia tak, że można np. dokładnie ocenić rozmiar przedmiotów. Niewidoczne dla otoczenia, lekkie, nie obciążają uszu, nie zostawiają śladów na nosie, podczas deszczu nie zmokną ani nie zaparują przy różnicy temperatur, nie odbijają się w nich refleksy światła, w żaden sposób nie ograniczają też ruchów – można w nich skakać, tańczyć, uprawiać dowolny sport.
Jak wyjaśnia dr Marek Skorupski, nie ma też górnej granicy wieku, do którego można nosić soczewki kontaktowe.
– Specjalista po ocenie kondycji, w jakiej znajduje się oko, decyduje, czy pacjent może nosić soczewki, czy nie – mówi okulista. – Także alergia jest względnym przeciwwskazaniem. Część pacjentów po założeniu soczewek jednodniowych odczuwa nawet ulgę.

Kto dobiera soczewki kontaktowe

Skuteczność terapii soczewkami kontaktowymi uzależniona jest od ich właściwego doboru. Może tego dokonać wyłącznie lekarz okulista lub wykwalifikowany optometrysta. Wiele uczelni kształci przyszłych optyków na kierunkach optyka ze specjalnością optyka okularowa lub optometria. Klienci salonu optycznego nieporównanie bardziej zaufają specjaliście z dyplomem niż osobie, która przeszła tylko krótkie szkolenie. Czyli bardziej wiarygodny jest salon optyczny, w którym zatrudniony jest okulista lub optometrysta. Obecnie nie ma regulacji prawnych w kwestii obowiązku posiadania odpowiednich kwalifikacji dla osób oferujących usługi optyczne, dlatego przed wizytą w salonie klienci sprawdzają kompetencje pracujących tam osób.
– Osoba, która dobiera soczewki kontaktowe, musi mieć wiedzę nie tylko z zakresu wad wzroku – komentuje Justyna Nater, dyplomowany optometrysta i optyk okularowy (www.dbajowzrok.pl). – To nie jest zabawa, która polega na zmierzeniu krzywizny oka, dopasowaniu, która z próbnych soczewek będzie się odpowiednio poruszała na oku, bo na upartego tego da radę się nauczyć na jakimś weekendowym kursie. A co z oceną przedniego odcinka oka w przypadku istniejących przeciwwskazań do stosowania soczewek… Co z wizytami kontrolnymi?
Dr Marek Skorupski dodaje: – Młodzi ludzie często zaopatrują się w soczewki poza oficjalnym obiegiem. Kupują je w różnych sieciówkach, drogeriach, bez jakiejkolwiek recepty. Z internetu lub od znajomych uzyskują informacje, jak aplikować soczewki i zakładają je sobie sami, pozostając dość długo poza systemem kontrolnym. Rośnie więc liczba osób z powikłaniami okulistycznymi, które wynikają ze złego doboru i nieprawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych. Nie wolno zapominać o stosowaniu płynów do soczewek. Producenci oferują płyny również do wrażliwych i alergicznych oczu, niepodrażniające, które nie szczypią i nie wywołują łez. Płyny zapewniają szczególną ochronę i komfort noszenia szkieł kontaktowych.

Badanie

W przeciwieństwie do okulisty, optometrysta nie ma uprawnień do podjęcia leczenia, jednak może wykonać dokładne pomiary i rozpoznać wady wzroku. W ramach badania okulista lub optometrysta decyduje, jakie parametry powinny mieć soczewki kontaktowe zgłaszającego się pacjenta. Cały proces można podzielić na następujące etapy: wywiad, ocena ostrości wzroku, badanie oka (sprawdzenie przedniego odcinka oka, badanie dna oka, ocena łez), dopasowanie soczewek.

Podczas wywiadu specjalista gromadzi wiadomości dotyczące obecnego stanu oczu pacjenta, dolegliwości i czasu ich trwania, dotychczasowego leczenia oraz przeszłości chorobowej pacjenta. Kolejny punkt badania to ocena ostrości wzroku pacjenta – do dali i do bliży.
Po określeniu ostrości wzroku przychodzi czas na badanie oka. Lampa szczelinowa pozwala na ocenę struktur oka w powiększeniu. Specjalista ocenia osadzenie, ustawienie i ruchomość gałek ocznych, aby wykryć ewentualne patologie. Następnie bada poszczególne elementy oka: odcinek przedni (rogówka i soczewka oraz zawarte pomiędzy nimi komora przednia i tęczówka) oraz dno oka (tarcza nerwu wzrokowego, plamka oraz siatkówka oka). Przy badaniu dna oka dodatkowo stosuje się soczewki powiększające umieszczane przed badanym okiem.

Dopasowanie

Jeśli okulista lub optometrysta nie stwierdza żadnych patologicznych zmian w oku pacjenta, może przejść do dopasowywania odpowiednich do stwierdzonej wady wzroku soczewek kontaktowych. Specjalista aplikuje pacjentowi pierwszą parę soczewek kontaktowych i za pomocą lampy szczelinowej ocenia ich ruchomość i dopasowanie oraz sprawdza ostrość widzenia. Jeśli dopasowanie i ostrość widzenia są właściwe, pacjent powinien się teraz nauczyć, jak samodzielnie założyć i zdjąć soczewki z oka. Powinien także otrzymać soczewki próbne i po wyznaczonym czasie zgłosić się na badanie kontrolne. Dopiero po wizycie kontrolnej specjalista może zarekomendować pacjentowi stosowanie przepisanych soczewek kontaktowych.

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik
2,336
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.