Powłoka Anti-Fog i dodatkowe utwardzenie soczewek

W naszej szerokości geograficznej problem zaparowanych okularów znany jest nie od dzisiaj. Właśnie stajemy u progu kolejnego sezonu, który tradycyjnie kojarzy się z zaparowanymi okularami. Czy można tej niedogodności jakoś zapobiec?

Przesłanianie okularów mgłą utworzoną pary wodnej wynika różnicy między temperaturą oddechu tą panującą środowisku zewnętrznym. Mimo to parujące okulary to problem, którym borykają się nie tylko osoby noszące maseczki czy przebywające miejscach, których panuje ujemna temperatura powietrza. tą niedogodnością spotykają się również osoby uprawiające różnego rodzaju sporty, np. pływanie czy jazdę na rowerze. Zaparowane okulary mogą przeszkadzać także podczas codziennych, zwyczajnych czynności, takich jak gotowanie czy picie gorących napojów. Rozwiązaniem jest specjalna powłoka anti-fog. Warto tym pamiętać, gdy będziemy doradzać klientom zakup nowych okularów: czy to korekcyjnych, czy przeciwsłonecznych, czy też przeznaczonych dla osób aktywnie uprawiających sport.

Jak działa powłoka anti-fog i jak ją uzyskać?

Soczewki przeciwmgielne posiadają specjalną powłokę, która pochłania wilgoć osadzającą się na soczewce pod wpływem ciepłego powietrza, co kolei zapobiega jej zaparowywaniu.

Bez względu na to, czy nosimy maskę, wchodzimy do ciepłego domu zimą czy pijemy gorący napój, soczewki przeciw- mgielne utrzymują okulary czystości, bez konieczności uciążliwego zatrzymywania się czy przerywania wykonywanej czynności, zdejmowania okularów, spryskiwania ich wycierania soczewek.

Poszczególni producenci stosunku do tego rodzaju uszlachetnienia soczewki stosują różne określenia, np.: anti-fog, antyfog, Antifog. Każda tych opcji będzie równie skuteczna pozwoli pozbyć się problemu zaparowanych szkieł na dłużej.

Akcesoria i preparaty do samodzielnego użytku

Co jednak zrobić, gdy klient kupił już okulary bez opcji przeciwmgielnej, teraz zgłasza problem zaparowanymi szkłami? Na to również jest rozwiązanie! Na rynku istnieje mnóstwo preparatów typu anti-fog – spraye, balsamy, chusteczki, nawet markery, które mają na celu odpychanie lub równomierne rozprowadzanie mgły drobnych kropel wody, jakie gromadzą się na twardych powierzchniach. Te akcesoria preparaty można wykorzystywać do wszystkich typów okularów, nawet tych przeznaczonych do pływania. Zastosowanie owych specyfików wpłynie na poprawę komfortu widzenia okularach. Niestety, nie są to rozwiązania trwałe, więc użycie specjalnych balsamów czy markerów trzeba regularnie powtarzać.

Dodatkowe utwardzenie okularów

Dodatkowe utwardzenie okularów to opcja korzystna zwłaszcza przypadku soczewek plastikowych (organicznych), które zdecydowanie wymagają twardej powłoki. Soczewki tworzywa sztucznego są bardzo wygodne, jednak użyty do ich produkcji materiał jest stosunkowo miękki zdecydowanie bardziej podatny na zarysowania porównaniu soczewkami szklanymi (mineralnymi).

Specjalne powłoki twardym lakierem dobranym do materiału nie tylko zwiększają odporność soczewek na zarysowania, ale także przedłużają ich trwałość zapewniają stałą jakość widzenia.

Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, szczególnie gdy klient wzbogaca swoje okulary opcje premium, takie jak np. powłoka anti-fog. Dzięki dodatkowemu utwardzeniu okulary będą mu służyły wiele dłużej.

Klienci mają wybór!

Zaparowane okulary to spory dyskomfort, przede wszystkim ograniczenie widoczności. Jeżeli nasi klienci posiadają już okulary nie planują najbliższym czasie kupować nowych, możemy zaproponować im skorzystanie dostępnych na rynku preparatów antymgłowych. Działają one, co prawda, zdecydowanie krócej niż powłoka anti-fog, ale ich zaletą jest możliwość zastosowania na każdych okularach (nie tylko korekcyjnych, ale też np. przeznaczonych dla osób uprawiających sport). Podczas rozmów klientami warto podkreślać fakt, że dodatkowa powłoka anti-fog przyda się nie tylko zimą czy też przy noszeniu maseczek. To rozwiązanie trwałe, które znacznie poprawia komfort użytkowania okularów na co dzień.

Barbara Pakuła

optometrystka, kontaktolożka i terapeutka widzenia

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,561
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.