PIERWSZE WYSOCE PRECYZYJNE SOCZEWKI PROGRESYWNE WYKONANE NA PODSTAWIE KOMPLETNEGO BIOMETRYCZNEGO MODELU OKA

W Rodenstock określamy biometrię całego oka. Obejmuje to długość gałki ocznej oraz kilka tysięcy punktów pomiarowych w oku.

Znacznie wykraczamy poza standardy branżowe. Te punkty pomiarowe są przenoszone bezpośrednio na soczewkę, czego rezultatem jest proces produkcyjny, w wyniku którego powstaje najbardziej precyzyjna soczewka na świecie.

Biometryczny model oka pozwala nam precyzyjnie zlokalizować centrum ostrego widzenia każdego oka. Dzięki temu możemy zapewnić najlepszą możliwą ostrość widzenia w każdym kierunku i pod każdym kątem, zarówno w obszarach peryferyjnych, jak i przy widzeniu z bliska, na średnim dystansie oraz z daleka.

Nazwa tych soczewek brzmi: B.I.G. – BIOMETRIC INTELLIGENT GLASSES

DLACZEGO BIOMETRIC INTELLIGENT GLASSES?

Aby zrozumieć ten przełom technologiczny i znaczenie wykorzystywania indywidualnych danych biometrycznych podczas produkcji soczewek, musimy najpierw zrozumieć dynamiczne wymagania całego układu wzrokowego oraz fakt, że tak naprawdę widzimy za pomocą mózgu, a nie oczu. To mózg odczuwa, co się dzieje w Twoim otoczeniu. Abyś mógł swobodnie się w nim poruszać, potrzebujesz okularów, które zapewnią Ci najlepsze możliwe dane wizualne. Dzięki temu Twój mózg otrzyma dane, których potrzebuje, aby precyzyjnie orientować się w przestrzeni, wiedzieć, co się dzieje wokół Ciebie i pozwolić Ci zdecydować, na czym chcesz się skupić.

NA WIDZENIE U LUDZI SKŁADAJĄ SIĘ DWA PODSYSTEMY: WIDZENIE CENTRALNE I WIDZENIE PERYFERYJNE

W naszym widzeniu udział biorą dwa podsystemy, które jednocześnie współpracują z mózgiem: widzenie centralne i widzenie peryferyjne. Widzenie peryferyjne wykorzystujemy do orientacji w przestrzeni i wykrywania ruchu w naszym otoczeniu, a widzenie centralne skupia się na tym, co interesuje nasz mózg, bez względu na to, czy znajduje się to blisko nas czy też daleko. W oparciu o te dane nasz mózg decyduje, jak postępować w odpowiedzi na otrzymane informacje.

TWOJE OCZY PORUSZAJĄ SIĘ OK. 250 000 RAZY DZIENNIE

Oczy są stale w ruchu. Ludzkie oko porusza się nawet 250 000 razy dziennie. Oznacza to, że nasz narząd wzroku jest ciągle w dynamicznym ruchu i skupia się na widzeniu z bliska, na średnim dystansie i z daleka, a my w czasie jego ruchu wykorzystujemy peryferyjne obszary widzenia do orientacji w przestrzeni. Dlatego soczewki progresywne muszą wspomagać widzenie pod każdym kątem, a nie tylko w jednym centralnym punkcie. Ale aby było to możliwe, potrzebujemy dokładnych danych dotyczących konkretnych oczu – ponieważ każde oko jest inne.

KAŻDE OKO JEST INNE

Aby stworzyć soczewki wspomagające ruch oczu, trzeba zdać sobie sprawę, że każde oko jest inne. Długości i kształty gałek ocznych są tak różne, jak różni są ludzie. Także lokalizacja centrum ostrego widzenia jest
różna. Oznacza to, że aby zapewnić ostrość widzenia, trzeba być w stanie wyliczyć parametry soczewki w oparciu o dokładne dane dotyczące każdego oka. Jednak obecnie prawie wszystkie soczewki progresywne są wytwarzane na podstawie tego samego standardowego modelu oka.

Więcej informacji o biometrycznych parametrach oczu znajdziesz w Centrum Precyzyjnego Widzenia na www.rodenstock.pl

 

Polecamy

Cover for Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów
2,388
Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn Optyk Polski - branżowy dwumiesięcznik dla profesjonalistów

Magazyn branżowy dla optyków, optometrystów. Trendy, soczewki, sprzęt, teksty ekspertów, wydarzenia.